|2021-09-29|
GIS, Edukacja
Efekt realizacji minigrantu im. Anny Pasek już w internecie
Działające na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie koło naukowe GeoIT przygotowało i udostępniło internetową aplikację „Naturalne bogactwa Polski”.
Powstała ona w ramach I edycji programu „Minigranty im. Anny Pasek dla Kół Naukowych” przeznaczonego dla młodych i ambitnych zespołów z różnorodnych kół naukowych, które w swoich badaniach i działaniach twórczo wykorzystują narzędzia i techniki geoinformacji oraz które chcą rozwijać edukację w tym obszarze.
Zwycięzcami konkursu został zespół w składzie: Alicja Nieć, Maja Potęga, Anna Kamińska, Sandra Chrustowska, Patryk Bilski i Karol Czerwonka – studenci różnych lat kierunku geoinformatyka na UMCS, a jednocześnie członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geoinformatyków GeoIT działającego na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej.
W ramach projektu nagrodzonego grantem w wysokości 25 tys. zł opracowali aplikację internetową „Naturalne bogactwa Polski”. Jak wskazuje nazwa, dzięki niej można zdobyć wiedzę w zakresie rozlokowania surowców mineralnych na terenie Polski oraz ich wpływu na gospodarkę. Aplikacja to jednak nie tylko mapa. Na każdym etapie nauki można bowiem dzięki niej zweryfikować swoją wiedzę, wypełniając przygotowane testy.
Aplikacja bazuje na technologiach web GIS i zaprojektowano ją tak, by pozwalała na przyjemną i efektywną naukę z dynamiczną cyfrową mapą zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i komputerach stacjonarnych. Prezentowane tu dane przestrzenne pochodzą z zasobów Państwowego Instytutu Geologicznego.
JK
|