wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-23| Firma

Niepokojące dane o produkcji budowlanej

Po 19 miesiącach nieprzerwanych wzrostów w grudniu 2022 r. produkcja budowlano-montażowa nieznacznie, ale jednak spadła. Niepokojących danych z tego rynku jest jednak więcej.


Niepokojące dane o produkcji budowlanej

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była w grudniu 2022 r. niższa o 0,8% w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. (przed rokiem wzrost o 3,1%) oraz wyższa o 17,3% w stosunku do listopada 2022 r. (przed rokiem wzrost o 22,9%).

Zwiększenie tej produkcji odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw, których podstawowym rodzajem działalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 1,4%. Zmniejszenie wystąpiło zaś wśród jednostek realizujących prace budowlane specjalistyczne (o 1,7%) oraz zajmujących się wznoszeniem budynków (o 3,7%).

Mieszkań powstaje coraz mniej

Jeszcze bardziej niepokojąco wyglądają dane na temat budownictwa mieszkaniowego z całego ubiegłego roku. Optymistycznym akcentem jest to, że w okresie tym oddano do użytkowania 238,6 tys. mieszkań, tj. 1,7% więcej niż w analogicznym okresie roku 2021. Ale z drugiej strony wyraźnie spadła liczba przygotowywanych i rozpoczynanych inwestycji. W ubiegłym roku wydano bowiem pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 297,4 tys. mieszkań, a to aż o 12,8% mniej niż w 2021 roku. Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (203,0 tys., spadek o 4,9% r/r) oraz inwestorzy indywidualni (89,5 tys., spadek o 27,2%).

Z danych GUS wynika ponadto, że w 2022 r. rozpoczęto budowę 200,3 tys. mieszkań, tj. o 27,8% mniej niż przed rokiem. Deweloperzy rozpoczęli budowę 115,3 tys. mieszkań (o 30,7% mniej), a inwestorzy indywidualni 82,2 tys. (o 22,5% mniej).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS