Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-19| Mapy

Nowy nabytek Ossolineum: mapa Księstwa Pomorskiego z połowy XVIII w.

Pod koniec grudnia 2022 roku zbiory kartograficzne Biblioteki Ossolineum powiększyły się o godną uwagi pozycję, nabytą w krakowskim antykwariacie „Rara Avis”. Jest to mapa Księstwa Pomorskiego „Ducatus Pomeraniae Citerioris et Ulterioris principatibus comitatibus urbibus suis definitae nova et ampla descriptio geographica”, sporządzona i wydana w Augsburgu około 1750 roku przez Albrechta Carla Seuttera.


Nowy nabytek Ossolineum: mapa Księstwa Pomorskiego z połowy XVIII w.

Kartograf ten, syn sławnego augsburskiego twórcy map i atlasów Matthäusa Seuttera, opracowując Pomorze Zachodnie stworzył dzieło imponujące, choć nie całkiem oryginalne. Oparł się bowiem na znacznie wcześniejszej mapie Eilhardusa Lubinusa z 1618 r. – najlepszym ujęciu tego obszaru w XVII, a nawet przez większość XVIII stulecia.

Mapa A.C. Seuttera powstała jako ręcznie kolorowany miedzioryt, wykonany i odbity w sześciu arkuszach. Egzemplarz zakupiony przez Ossolineum, wskutek podklejenia arkuszy na wspólny sztywny podkład, umożliwia podziwianie całości obrazu kartograficznego Księstwa Pomorskiego, rozciągniętego na wschód i zachód od ujścia Odry. Dzięki dużej skali (ok. 1:255 000) mapa charakteryzuje się pokaźnym formatem (97×170 cm). Nie zachowuje wprawdzie wielu zalet wizualnych pierwowzoru stworzonego przez E. Lubinusa, wyposażonego w drzewa genealogiczne książąt pomorskich i widoki miast, ale proponuje odbiorcy nowe walory estetyczne, właściwe dla swojej epoki.

Praca przyciąga wzrok efektownym, artystycznym kartuszem i wizerunkami licznych statków na Bałtyku. Zwraca uwagę także rozbudowana tabela odległości między miastami pomorskimi. Jeśli dodamy do tego bogatą treść geograficzną, zawierającą gęstą sieć miejscowości, rzeki, jeziora, lasy, rzeźbę terenu i elementy gospodarcze, to nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z ważnym zabytkiem kartografii, dokumentującym przeszłość regionu.

Źródło: Zakład Narodowy im. Ossolińskich


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS