wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-19| Mapy

Nowy nabytek Ossolineum: mapa Księstwa Pomorskiego z połowy XVIII w.

Pod koniec grudnia 2022 roku zbiory kartograficzne Biblioteki Ossolineum powiększyły się o godną uwagi pozycję, nabytą w krakowskim antykwariacie „Rara Avis”. Jest to mapa Księstwa Pomorskiego „Ducatus Pomeraniae Citerioris et Ulterioris principatibus comitatibus urbibus suis definitae nova et ampla descriptio geographica”, sporządzona i wydana w Augsburgu około 1750 roku przez Albrechta Carla Seuttera.


Nowy nabytek Ossolineum: mapa Księstwa Pomorskiego z połowy XVIII w.

Kartograf ten, syn sławnego augsburskiego twórcy map i atlasów Matthäusa Seuttera, opracowując Pomorze Zachodnie stworzył dzieło imponujące, choć nie całkiem oryginalne. Oparł się bowiem na znacznie wcześniejszej mapie Eilhardusa Lubinusa z 1618 r. – najlepszym ujęciu tego obszaru w XVII, a nawet przez większość XVIII stulecia.

Mapa A.C. Seuttera powstała jako ręcznie kolorowany miedzioryt, wykonany i odbity w sześciu arkuszach. Egzemplarz zakupiony przez Ossolineum, wskutek podklejenia arkuszy na wspólny sztywny podkład, umożliwia podziwianie całości obrazu kartograficznego Księstwa Pomorskiego, rozciągniętego na wschód i zachód od ujścia Odry. Dzięki dużej skali (ok. 1:255 000) mapa charakteryzuje się pokaźnym formatem (97×170 cm). Nie zachowuje wprawdzie wielu zalet wizualnych pierwowzoru stworzonego przez E. Lubinusa, wyposażonego w drzewa genealogiczne książąt pomorskich i widoki miast, ale proponuje odbiorcy nowe walory estetyczne, właściwe dla swojej epoki.

Praca przyciąga wzrok efektownym, artystycznym kartuszem i wizerunkami licznych statków na Bałtyku. Zwraca uwagę także rozbudowana tabela odległości między miastami pomorskimi. Jeśli dodamy do tego bogatą treść geograficzną, zawierającą gęstą sieć miejscowości, rzeki, jeziora, lasy, rzeźbę terenu i elementy gospodarcze, to nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z ważnym zabytkiem kartografii, dokumentującym przeszłość regionu.

Źródło: Zakład Narodowy im. Ossolińskich


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS