Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-11| GIS, Teledetekcja, Software

Ouster Gemini automatycznie rozpozna obiekty na danych lidar

Amerykańska firma Ouster stawia już nie tylko na produkcję przystępnych cenowo skanerów laserowych, ale także na oprogramowanie do zaawansowanej analizy chmury punktów lidar.


Ouster Gemini automatycznie rozpozna obiekty na danych lidar

Przykładem realizacji tej strategii jest zaprezentowany właśnie software Gemini określany przez producenta jako działająca na bazie chmury obliczeniowej cyfrowa lidarowa platforma percepcyjna. Co konkretnie kryje się pod tym terminem?

W największym skrócie software ten zaprojektowano do automatycznego rozpoznawania, klasyfikacji i śledzenia różnego rodzaju obiektów na chmurze punktów 3D pozyskanej przez skanery laserowe marki Ouster. Wdrożenie tego rozwiązania może bazować na jednym lub wielu lidarach i działa w dowolnych warunkach oświetleniowych w odległości do 90 metrów od sensora. Ponadto dzięki specjalnemu API pozyskane przez ten software dane można integrować z zewnętrznymi systemami.

W ocenie firmy Ouster Gemini jest atrakcyjną alternatywą dla podobnych platform bazujących na kamerach. Przewaga tego produktu polega choćby na tym, że wymaga on mniejszej liczby sensorów, rozwiązanie jest prostsze i szybsze we wdrożeniu, a ponadto chroni prywatność, bo nie gromadzi danych osobowych dotyczących monitorowanych osób.

Możliwości systemu Gemini są bardzo szerokie. Potrafi on np. śledzić i zliczać takie obiekty jak piesi, samochody czy rowery, a także generować alarmy i powiadomienia, gdy pojawią się one w zdefiniowanej wcześniej strefie. Jak zapewnia producent, oprogramowanie radzi sobie z monitorowaniem nawet kilkuset obiektów. Pozwala też na odtwarzanie zarejestrowanych wcześniej wydarzeń.

Platforma Ouster Gemini została już testowo wdrożona u kilku klientów w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie. Firma Cisco wykorzystuje ją np. w monitorowaniu sieci drogowej, Digital Mortar śledzi za jej pomocą poruszanie się klientów po sklepach, a OpenSpace Group monitoruje tłum pasażerów na dworcu kolejowych Euston w Londynie.

– Gemini to początek nowego etapu w działalności firmy Ouster. Przechodząc na sprzedaż oprogramowania, spodziewamy się, że zmienimy charakter naszych relacji z klientami, ewoluując od produkcji najnowocześniejszego sprzętu do dostarczania atrakcyjnych rozwiązań – powiedział dyrektor generalny firmy Ouster Angus Pacala. – Dzięki solidnej ofercie oprogramowania dążymy do przyspieszenia wdrażania lidarów, budowania nowych źródeł przychodów i przyspieszenia rozwoju naszej działalności. Gemini to potężny pierwszy krok w tym kierunku, który może okazać się głównym punktem zwrotnym dla naszej firmy – podkreśla Pacala.

Źródło: Ouster, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS