Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-12-27| GNSS, Geodezja, Sprzęt

ComNav Venus mierzy bez tyczki, ale z laserem

Popularyzacja jednostek IMU w geodezyjnych odbiornikach GNSS sprawiła, że podczas precyzyjnych pomiarów nie trzeba już trzymać tyczki w pionie. Ale wraz z premierą modelu Venus Laser RTK chińska firma ComNav Technology przekonuje, że w wielu przypadkach tyczka jest już w ogóle zbędna.


ComNav Venus mierzy bez tyczki, ale z laserem
ComNav Venus mierzy bez tyczki, ale z laserem

Głównym wyróżnikiem tego nowego odbiornika jest – jak podpowiada nazwa – wbudowany dalmierz laserowy. W poÅ‚Ä…czeniu ze wskazaniami inercyjnej jednostki pomiarowej (IMU) oraz nawigacji satelitarnej pozwala on wyznaczać pozycjÄ™ również tych miejsc, gdzie nie da siÄ™ siÄ™gnąć tyczkÄ… lub gdzie obecność geodety z instrumentem byÅ‚aby niebezpieczna. Tryb laserowy odbiornika Venus Laser RTK nie tylko zwiÄ™ksza zatem możliwoÅ›ci pomiarowe i podnosi wydajność pracy, ale także poprawia bezpieczeÅ„stwo użytkowania – zapewnia firma ComNav.

Na usta ciÅ›nie siÄ™ oczywiÅ›cie pytanie, jaka jest dokÅ‚adność tego typu pomiarów. WedÅ‚ug zapewnieÅ„ producenta sam dalmierz mierzy z bÅ‚Ä™dem na poziomie 3–5 mm na dystansie do 15 metrów. DokÅ‚adność kompensacji wychylenia przez jednostkÄ™ IMU wynosi z kolei 2,5 cm dla kÄ…ta do 60 stopni. PoÅ‚Ä…czenie obu tych sensorów w trybie laserowym daje dokÅ‚adność 5,5 cm na dystansie 2 metrów. SpecjaliÅ›ci z ComNav dodajÄ…, że nawet przy uwzglÄ™dnieniu niewielkich wstrzÄ…sów zwiÄ…zanych z trzymaniem instrumentu w rÄ™ce bÅ‚Ä…d odbiornika nie powinien przekraczać 10 cm. OczywiÅ›cie, jeÅ›li wymagamy wyższej dokÅ‚adnoÅ›ci pomiaru, Venus Laser RTK może z powodzeniem pracować na tyczce.

Ale w ocenie producenta lista zalet nowego odbiornika jest znacznie dłuższa. ComNav wskazuje tu m.in. na niewielką wagę (380 g) i wymiary (zbliżone do kubka z kawą). Zadbano przy tym o wytrzymałą i szczelną obudowę, która powinna być odporna na pył i wilgoć zgodnie z normą IP67 oraz upadki na twardą powierzchnię z wysokości 2 metrów. Na jednym ładowaniu odbiornik pracuje do 20 godzin, zaś jego ładowanie zajmuje około 4 godzin.

Za śledzenie satelitów nawigacyjnych odpowiada płyta własnej produkcji SinoGNSS K8. Na 1590 kanałach odbiera ona sygnały wszystkich dostępnych i planowanych systemów pozycjonowania, w tym: GPS, BeiDou-2, BeiDou-3, GLONASS, Galileo, QZSS oraz SBAS. Producent zachwala w niej ponadto autorskie algorytmy Quantum III zwiększające odporność odbiornika na zakłócanie oraz inne czynniki obniżające dokładność pomiaru.


Pełne zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS i rejestratorów w ofercie polskich dystrybutorów dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku NAWI

JK


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama