wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-27| GNSS, Geodezja, Sprzęt

ComNav Venus mierzy bez tyczki, ale z laserem

Popularyzacja jednostek IMU w geodezyjnych odbiornikach GNSS sprawiła, że podczas precyzyjnych pomiarów nie trzeba już trzymać tyczki w pionie. Ale wraz z premierą modelu Venus Laser RTK chińska firma ComNav Technology przekonuje, że w wielu przypadkach tyczka jest już w ogóle zbędna.


ComNav Venus mierzy bez tyczki, ale z laserem
ComNav Venus mierzy bez tyczki, ale z laserem

Głównym wyróżnikiem tego nowego odbiornika jest – jak podpowiada nazwa – wbudowany dalmierz laserowy. W połączeniu ze wskazaniami inercyjnej jednostki pomiarowej (IMU) oraz nawigacji satelitarnej pozwala on wyznaczać pozycję również tych miejsc, gdzie nie da się sięgnąć tyczką lub gdzie obecność geodety z instrumentem byłaby niebezpieczna. Tryb laserowy odbiornika Venus Laser RTK nie tylko zwiększa zatem możliwości pomiarowe i podnosi wydajność pracy, ale także poprawia bezpieczeństwo użytkowania – zapewnia firma ComNav.

Na usta ciśnie się oczywiście pytanie, jaka jest dokładność tego typu pomiarów. Według zapewnień producenta sam dalmierz mierzy z błędem na poziomie 3–5 mm na dystansie do 15 metrów. Dokładność kompensacji wychylenia przez jednostkę IMU wynosi z kolei 2,5 cm dla kąta do 60 stopni. Połączenie obu tych sensorów w trybie laserowym daje dokładność 5,5 cm na dystansie 2 metrów. Specjaliści z ComNav dodają, że nawet przy uwzględnieniu niewielkich wstrząsów związanych z trzymaniem instrumentu w ręce błąd odbiornika nie powinien przekraczać 10 cm. Oczywiście, jeśli wymagamy wyższej dokładności pomiaru, Venus Laser RTK może z powodzeniem pracować na tyczce.

Ale w ocenie producenta lista zalet nowego odbiornika jest znacznie dłuższa. ComNav wskazuje tu m.in. na niewielką wagę (380 g) i wymiary (zbliżone do kubka z kawą). Zadbano przy tym o wytrzymałą i szczelną obudowę, która powinna być odporna na pył i wilgoć zgodnie z normą IP67 oraz upadki na twardą powierzchnię z wysokości 2 metrów. Na jednym ładowaniu odbiornik pracuje do 20 godzin, zaś jego ładowanie zajmuje około 4 godzin.

Za śledzenie satelitów nawigacyjnych odpowiada płyta własnej produkcji SinoGNSS K8. Na 1590 kanałach odbiera ona sygnały wszystkich dostępnych i planowanych systemów pozycjonowania, w tym: GPS, BeiDou-2, BeiDou-3, GLONASS, Galileo, QZSS oraz SBAS. Producent zachwala w niej ponadto autorskie algorytmy Quantum III zwiększające odporność odbiornika na zakłócanie oraz inne czynniki obniżające dokładność pomiaru.


Pełne zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS i rejestratorów w ofercie polskich dystrybutorów dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku NAWI

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS