Głównym wyróżnikiem tego nowego odbiornika jest – jak podpowiada nazwa – wbudowany dalmierz laserowy. W połączeniu ze wskazaniami inercyjnej jednostki pomiarowej (IMU) oraz nawigacji satelitarnej pozwala on wyznaczać pozycję również tych miejsc, gdzie nie da się sięgnąć tyczką lub gdzie obecność geodety z instrumentem byłaby niebezpieczna. Tryb laserowy odbiornika Venus Laser RTK nie tylko zwiększa zatem możliwości pomiarowe i podnosi wydajność pracy, ale także poprawia bezpieczeństwo użytkowania – zapewnia firma ComNav.
Na usta ciśnie się oczywiście pytanie, jaka jest dokładność tego typu pomiarów. Według zapewnień producenta sam dalmierz mierzy z błędem na poziomie 3–5 mm na dystansie do 15 metrów. Dokładność kompensacji wychylenia przez jednostkę IMU wynosi z kolei 2,5 cm dla kąta do 60 stopni. Połączenie obu tych sensorów w trybie laserowym daje dokładność 5,5 cm na dystansie 2 metrów. Specjaliści z ComNav dodają, że nawet przy uwzględnieniu niewielkich wstrząsów związanych z trzymaniem instrumentu w ręce błąd odbiornika nie powinien przekraczać 10 cm. Oczywiście, jeśli wymagamy wyższej dokładności pomiaru, Venus Laser RTK może z powodzeniem pracować na tyczce.
Ale w ocenie producenta lista zalet nowego odbiornika jest znacznie dłuższa. ComNav wskazuje tu m.in. na niewielką wagę (380 g) i wymiary (zbliżone do kubka z kawą). Zadbano przy tym o wytrzymałą i szczelną obudowę, która powinna być odporna na pył i wilgoć zgodnie z normą IP67 oraz upadki na twardą powierzchnię z wysokości 2 metrów. Na jednym ładowaniu odbiornik pracuje do 20 godzin, zaś jego ładowanie zajmuje około 4 godzin.
Za śledzenie satelitów nawigacyjnych odpowiada płyta własnej produkcji SinoGNSS K8. Na 1590 kanałach odbiera ona sygnały wszystkich dostępnych i planowanych systemów pozycjonowania, w tym: GPS, BeiDou-2, BeiDou-3, GLONASS, Galileo, QZSS oraz SBAS. Producent zachwala w niej ponadto autorskie algorytmy Quantum III zwiększające odporność odbiornika na zakłócanie oraz inne czynniki obniżające dokładność pomiaru.
Pełne zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS i rejestratorów w ofercie polskich dystrybutorów dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku NAWI