Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-12-27 | GNSS, Geodezja, Sprzęt

ComNav Venus mierzy bez tyczki, ale z laserem

Popularyzacja jednostek IMU w geodezyjnych odbiornikach GNSS sprawiła, że podczas precyzyjnych pomiarów nie trzeba już trzymać tyczki w pionie. Ale wraz z premierą modelu Venus Laser RTK chińska firma ComNav Technology przekonuje, że w wielu przypadkach tyczka jest już w ogóle zbędna.


Ilustracja: ComNav Venus mierzy bez tyczki, ale z laserem
Ilustracja: ComNav Venus mierzy bez tyczki, ale z laserem

Głównym wyróżnikiem tego nowego odbiornika jest – jak podpowiada nazwa – wbudowany dalmierz laserowy. W połączeniu ze wskazaniami inercyjnej jednostki pomiarowej (IMU) oraz nawigacji satelitarnej pozwala on wyznaczać pozycję również tych miejsc, gdzie nie da się sięgnąć tyczką lub gdzie obecność geodety z instrumentem byłaby niebezpieczna. Tryb laserowy odbiornika Venus Laser RTK nie tylko zwiększa zatem możliwości pomiarowe i podnosi wydajność pracy, ale także poprawia bezpieczeństwo użytkowania – zapewnia firma ComNav.

Na usta ciśnie się oczywiście pytanie, jaka jest dokładność tego typu pomiarów. Według zapewnień producenta sam dalmierz mierzy z błędem na poziomie 3–5 mm na dystansie do 15 metrów. Dokładność kompensacji wychylenia przez jednostkę IMU wynosi z kolei 2,5 cm dla kąta do 60 stopni. Połączenie obu tych sensorów w trybie laserowym daje dokładność 5,5 cm na dystansie 2 metrów. Specjaliści z ComNav dodają, że nawet przy uwzględnieniu niewielkich wstrząsów związanych z trzymaniem instrumentu w ręce błąd odbiornika nie powinien przekraczać 10 cm. Oczywiście, jeśli wymagamy wyższej dokładności pomiaru, Venus Laser RTK może z powodzeniem pracować na tyczce.

Ale w ocenie producenta lista zalet nowego odbiornika jest znacznie dłuższa. ComNav wskazuje tu m.in. na niewielką wagę (380 g) i wymiary (zbliżone do kubka z kawą). Zadbano przy tym o wytrzymałą i szczelną obudowę, która powinna być odporna na pył i wilgoć zgodnie z normą IP67 oraz upadki na twardą powierzchnię z wysokości 2 metrów. Na jednym ładowaniu odbiornik pracuje do 20 godzin, zaś jego ładowanie zajmuje około 4 godzin.

Za śledzenie satelitów nawigacyjnych odpowiada płyta własnej produkcji SinoGNSS K8. Na 1590 kanałach odbiera ona sygnały wszystkich dostępnych i planowanych systemów pozycjonowania, w tym: GPS, BeiDou-2, BeiDou-3, GLONASS, Galileo, QZSS oraz SBAS. Producent zachwala w niej ponadto autorskie algorytmy Quantum III zwiększające odporność odbiornika na zakłócanie oraz inne czynniki obniżające dokładność pomiaru.


Pełne zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS i rejestratorów w ofercie polskich dystrybutorów dostępne jest w bezpłatnym niezbędniku NAWI

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Chiński shit! to jest zabawka a nie profesjonalny sprzęt pomiarowy. I te parametry. Super hiper, ale jak przyjdzie co do czego to mierzy pi razy drzwi.
    4 
 1 
odp: Chiński shit! Jeśli się potwierdzi to może być to coś bardzo bardzo dobrego. Wszystko teraz jest chińskie, na to nie patrz.
  
 3 
Mapa zasadnicza Hehe a ja mierze nie wychodząc z auta .... I co Chińczyku...umiesz tak ...? Mapa zasadnicza rakiem Polskiej geodezji i rozwoju technologicznego i umysłowego Polskich geodetów . Pozdrawiam
    1 
 4 
odp: Mapa zasadnicza Dobrze, że nie z pamięci...:)
    2 
 1 
odp: Mapa zasadnicza a po co wchodzisz do auta? A co do tego wynalazku to przecież teraz tez tak się robi, z dalmierzem ręcznym na tyczce skierowanym równolegle do tyczki. Celujesz, mierzysz, wpisujesz zmierzoną "długość tyczki" z uwzględnieniem offsetu. Tylko tu niestety trzeba trzymać nieruchomo bo zwykle długośc tyczki wpisuje sie przed pomiarem. Albo mozna zmienić dopiero w edycji. Czyli to kwestia oprogramowania, które pozwoli po BT przesyłać "długośc tyczki" i wyzwalać pomiar. Najlepiej oba w trybie tracking-u i z uśrednieniem wyników z np. 3-5 sekund pomiaru.
  
 1 
Świat ucieka będzie nowa pozycja w sprawozdaniu technicznym, czy pomiar wykonano w oparciu o tyczkę czy bez :)
    1 
 11 
odp: Świat ucieka I jak zwykle przez parę lat dla świętego spokoju trzeba będzie pisać, że z tyczką :D
  
 16 



zobacz też:

Gintec G30 Pro już na polskim rynku

Nie tylko odmieniona obudowa, ale i nowe komponenty i funkcje pomiarowe wyróżniają nowy geodezyjny odbiornik...

Walker RTK: kolejny krok w miniaturyzacji odbiorników GNSS-RTK

Zaprezentowany przez ukraińską firmę Geometer International instrument Walker RTK to...

Wszechstronny i intuicyjny: Leica prezentuje nowy odbiornik GNSS dla budowlańców

W swoim nowym precyzyjnym odbiorniku satelitarnym iCON gps 160...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pochodną kowariantną skalara jest gradient?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wojciech Bychawski (1935-2020)

Wojciech Bychawski (1935-2020)
Wieloletni pracownik Instytutu Geodezji i Kartografii, prekursor zastosowania metod teledetekcyjnych w polskim leśnictwie. Był absolwentem Wydziału Geodezji i Kartografii PW. W latach 70. ubiegłego wieku pełnił funkcję kierownika Zakładu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1556

1556
Georg Bauer Georgius Agricola (1494-1555), medyk, geolog, w dziele "De Re Metallica" (O naturze minerałów) opisuje m.in. techniki i sprzęt geodezyjny używane w górnictwie podziemnym.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2