Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-22| Teledetekcja, Przetargi, Instytucje

Porozumienie KOWR z IMGW-PIB w sprawie wymiany danych przy S2MUR

Dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dr inż. Waldemar Humięcki i dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej-PIB dr Janusz Karp zawarli porozumienie o współpracy w zakresie wzajemnej wymiany danych związanych z realizacją projektu System Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych (S2MUR).


Porozumienie KOWR z IMGW-PIB w sprawie wymiany danych przy S2MUR <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay
Celem współpracy pomiędzy KOWR i IMGW-PIB jest wykorzystanie m.in. danych meteorologicznych, fenologicznych oraz informacji generowanych w przyszłości przez systemu S2MUR dla potrzeb realizacji zadań ustawowych. KOWR pozyskane dane wykorzysta przy realizacji projektu „System satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR)”.

Jest to trzecie porozumienie zawarte przez KOWR w celu realizacji projektu S2MUR. W lipcu KOWR podpisał podobne zobowiązanie z Polską Agencją Kosmiczną (POLSA), w październiku z Centralnym Ośrodkiem Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) oraz na początku grudnia z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB (IUNG-PIB).

Wcześniejsze porozumienia

Celem współpracy z POLSA jest współdziałanie przy wykorzystaniu danych satelitarnych (m.in. wysokorozdzielczych zobrazowań optycznych i radarowych) oraz powstałych w wyniku ich przetworzenia produktów i usług specjalistycznych. Zawarte porozumienie pozwoli na intensyfikację wymiany informacji i danych m.in. w kontekście realizacji przez KOWR projektu „System Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych (S2MUR)”.

W ramach porozumienia z COBORU do zadań Ośrodka należy udostępnienie danych źródłowych oraz innych materiałów na potrzeby realizacji projektu S2MUR, w szczególności danych in-situ, danych meteorologicznych oraz metodyk dotyczących pozyskania danych, a także zebranie, dostosowanie i udostępnienie dodatkowych danych na potrzeby projektu S2MUR. Strony będą ponadto współdziałały przy określaniu wymagań funkcjonalnych dla systemu S2MUR oraz jego testowaniu.

Z kolei celem współpracy z IUNG-PIB jest wspieranie procesu wdrażania innowacyjnych rozwiązań w polskim rolnictwie w zakresie monitorowania upraw rolnych. KOWR realizuje w tym zakresie projekt „System satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR)”, a IUNG-PIB realizuje zadania w zakresie monitoringu suszy rolniczej, gleb oraz trwałych użytków zielonych.

Przetarg na zobrazowania satelitarne

Jak informowaliśmy, pod koniec listopada Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wybrał wykonawców w przetargu na usługi dostępu do wysokorozdzielczych scen satelitarnych w ramach budowy Systemu Satelitarnego Monitorowania Upraw Rolnych (S2MUR). Łączna wartość wybranych ofert w obu częściach zamówienia wynosi 41,63 mln zł.

W ramach pierwszej części zamówienia jako najkorzystniejszą wybrano ofertę SatRev S.A. z Wrocławia. Firma dostarczy na potrzeby budowy systemu S2MUR zobrazowania satelitarne z permanentnego monitoringu satelitarnego o bardzo wysokiej rozdzielczości. Dane mają być pozyskane dla 96 tys. km kw. w rozdzielczości nie gorszej niż 4 metry, w 4 kanałach spektralnych, z rozdzielczością czasową na poziomie 3 dni. Wartość zamówienia wynosi 39 mln zł.

W ramach drugiej części zamówienia jako najkorzystniejszą wybrano ofertę ProGea 4D Sp. z o.o. z Krakowa. Firma dostarczy na potrzeby budowy systemu S2MUR nowo pozyskane zobrazowania satelitarne o bardzo wysokiej rozdzielczości (nie gorszej niż 1 metr, w 4 kanałach spektralnych) w łącznej ilości 30 tys. km kw., tzw. zobrazowania targetowane. Wartość zamówienia to 2,63 mln zł

Termin realizacji obu części zamówienia wynosi 36 miesięcy od podpisania umowy (z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy). Jak wynika z najnowszego komunikatu Biura Prasowego KOWR, umowy nie zostały jeszcze podpisane.

O projekcie S2MUR

Celem S2MUR jest zaprojektowanie i budowa systemu IT wykorzystującego synergię danych satelitarnych, meteorologicznych, glebowych i statystycznych do monitorowania upraw rolnych na terenie kraju. Rozwiązanie ma wspomagać decyzje użytkowników zarówno w czasie typowego okresu wegetacyjnego, jak i w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak klęski naturalne powstałe na skutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Wspomniany kontrakt na dane satelitarne jest jednym z kamieni milowych tego projektu, dane zostaną wykorzystane do zasilenia systemu S2MUR. Poza tym 16 września br. KOWR zakończył wstępne konsultacje rynkowe dotyczące postępowania na zaprojektowanie i wykonanie systemu S2MUR.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS