Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-12-13| Teledetekcja, Sprzęt

Skydio prezentuje drona z pudełka, również do celów geodezyjnych

Amerykański producent dronów, firma Skydio, zaprezentował stacje dokujące Skydio Dock oraz Skydio Dock Lite. Mają one znacznie poszerzyć możliwości wykonywania autonomicznych i zdalnych misji bezzałogowych, również w zastosowaniach geodezyjnych i kartograficznych.


Skydio prezentuje drona z pudełka, również do celów geodezyjnych
Skydio prezentuje drona z pudełka, również do celów geodezyjnych

Stacje dokujące to ostatnio coraz popularniejszy produkt na rynku dronów – ostatnio wprowadził je do sprzedaży np. chiński DJI. Jest to swego rodzaju hangar, w którym bezpiecznie przechowywany jest bezzałogowiec i z którego może on samodzielnie startować i lądować. Tego typu rozwiązania projektowane są przede wszystkim z myślą o przeprowadzaniu cyklicznych nalotów dla odległych lokalizacji. By wykonywać taką misję, nie trzeba już każdorazowo dojeżdżać w teren z maszyną. Wystarczy raz ustawić stację dokującą, której praca może być sterowana zdalnie praktycznie z dowolnego zakątka świata.

Tego typu rozwiązanie zaprezentowała już również amerykańska firma Skydio. W jej ocenie produkty Dock oraz Dock Lite wyróżnia na tle konkurencyjnych urządzeń przede wszystkim niewielka waga i wymiary, a także wysoki stopień „inteligencji”. Wśród zastosowań tych stacji Skydio wymienia m.in. kartowanie. Oprócz tego wspomina też o inspekcjach oraz monitorowaniu i rozpoznaniu – zarówno w terenie, jak i we wnętrzach budynków.

Misje z wykorzystaniem Dock oraz Dock Lite mogą być nadzorowane przez jednego operatora znajdującego się poza obszarem nalotu lub nawet wykonywane całkowicie autonomicznie, co zdecydowanie obniża koszty i czas ich realizacji. By dodatkowo zwiększyć autonomiczność tego typu operacji, firma Skydio przygotowała specjalne oprogramowanie Remote Ops bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji.

Stacje Skydio Dock oraz Skydio Dock Lite przeznaczone są do wykorzystania wraz z bezzałogowymi wirnikowcami Skydio 2+ oraz Skydio X2. Model Lite – jak wskazuje nazwa – wyróżniają mniejsze wymiary, co ma ułatwiać jego zastosowanie we wnętrzach budynków.

Jednym z pierwszych testerów tych stacji był Wydział Transportu Stanu Północna Karolina w USA. –Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie monitorować postęp budowy w bardziej efektywny sposób niż wcześniej. Przechwytujemy obrazy i filmy, a następnie na żywo przesyłamy je strumieniowo do naszych inżynierów. To dla nas duża oszczędność kosztów i nie możemy doczekać się wdrożenia tej technologii w całym stanie, w wielu zastosowaniach – relacjonuje Thomas Walls z Wydziału Transportu.

Na usta ciśnie się oczywiście pytanie o prawne aspekty wykorzystania tego typu stacji. Firma Skydio zapewnia jednak, że do dyspozycji swoich klientów przygotowała specjalną grupę specjalistów, którzy mają im pomóc w legalnym użytkowaniu tych rozwiązań. Efektem ich pracy są liczne wdrożenia stacji dokujących nie tylko w USA, ale i w innych krajach.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama