Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-12-12 | Geodezja, Imprezy, Kataster

Katastru szanse i problemy

Na Politechnice Warszawskiej 8 grudnia odbyła się IV konferencja naukowa pt. „Współczesne trendy w gospodarce nieruchomościami i katastrze”. Nim jednak problemy katastralne zdominowały spotkanie, uroczyście świętowano 30-lecie studiów podyplomowych z zakresu wyceny nieruchomości na Wydziale Geodezji i Kartografii PW.


Ilustracja: Katastru szanse i problemy
Ilustracja: Katastru szanse i problemy <br />
Podczas konferencji pamiątkowy złoty dyplom z okazji jubileuszu studiów otrzymał m.in. ich założyciel prof. Wojciech Wilkowski (na fot. z lewej)
Podczas konferencji pamiątkowy złoty dyplom z okazji jubileuszu studiów otrzymał m.in. ich założyciel prof. Wojciech Wilkowski (na fot. z lewej)

Jak podkreślał prof. Wojciech Wilkowski, inicjator kursu, decyzja o utworzeniu studiów nie była prosta. Na PW nie funkcjonowały wtedy jeszcze wytyczne regulujące działalność studiów podyplomowych, a za całą podstawę prawną musiało wystarczyć Prawo geodezyjne i kartograficzne. Mimo to studia okazały się sukcesem. Przez 30 lat na WGiK PW ukończyło je 4380 osób. W tym czasie zmienił się kierownik studiów (prof. Wilkowskiego zastąpiła prof. Katarzyna Sobolewska-Mikulska), uchwalono ustawę o gospodarce nieruchomościami (m.in. oddzielającą szacowanie od geodezji), pojawiły się też szczegółowe wytyczne w tym zakresie.

O roli rzeczoznawców majątkowych w gospodarce mówił wiceminister inwestycji i technologii Piotr Uściński. – Jesteśmy rozpędzeni, jeżeli chodzi o inwestycje. Realizowanych jest wiele różnych transakcji z udziałem strony publicznej – skarbu państwa czy samorządu. Wszędzie tam potrzebne są wyceny nieruchomości – zaznaczył wiceminister. Zadeklarował też chęć współpracy ze środowiskiem naukowym w zakresie usprawnienia procesu wyceny nieruchomości – szukania algorytmów, które pozwoliłyby na pewną automatyzację.
Do słów wiceministra z pewną rezerwą odniósł się prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych Tomasz Ciodyk. – W procesie wyceny są uwarunkowania, które tylko wykształcony i doświadczony ekspert może zauważyć i uwzględnić, maszyna tego nie zrobi – stwierdził.
W podobnym tonie wypowiadała się prof. Ewa Kucharska-Stasiak z Uniwersytetu Łódzkiego w części referatowej konferencji. Zwróciła uwagę, że wartość nieruchomości powstaje w umysłach uczestników rynku, zawsze będzie miała cechy subiektywne i zmienny charakter.

Temat wyceny nieruchomości przewijał się jeszcze w wystąpieniach m.in. dr. hab. Jana Kazaka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz prof. Ryszarda Źróbka z UWM. Naukowiec z UPWr mówił o wpływie pandemii COVID-19 na rynek pierwotny nieruchomości mieszkaniowych w Olsztynie. Natomiast prof. Źróbek przekonywał, że rozwiązania z zakresu szacowania nieruchomości stosowane w Polsce w tzw. okresie przejściowym (chodzi o metodę wskaźnikową używaną w latach 1990–1993) mogą zostać z powodzeniem wykorzystane, po odpowiednich modyfikacjach, w krajach rynków wschodzących, jak np. Wietnam.

Tradycyjnie już kilka wystąpień dotyczyło błędów w danych ewidencyjnych oraz niejednoznaczności przepisów. Dr hab. Paweł Hanus (AGH) zwrócił uwagę, że obecne uregulowania dotyczące określania przebiegu granic nie wykazują w sposób wystarczający relacji pomiędzy odcinkiem granicy a punktami tworzącymi tę granicę. To z kolei powoduje błędy interpretacyjne i wpływa negatywnie na określanie zasięgu prawa własności.

Konferencja została zorganizowana przez Zakład Katastru i Gospodarki Nieruchomościami PW oraz Towarzystwo Rozwoju Obszarów Wiejskich. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Więcej o konferencji „Współczesne trendy w gospodarce nieruchomościami i katastrze” będzie można przeczytać w styczniowym wydaniu GEODETY

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Widać, że następuje progres wśród pracowników dydaktycznych wydz. geodezyjnych w zauważaniu problemów znanych od czasów tworzenia tzw. ewid. map numerycznych, czyli mniej więcej od połowy lat 90-tych. Wtedy już, po żmudnym odszukiwaniu punktów osnowy (jeśli była) z zał.ewid.gruntów (z lat 50/60-tych) okazywało się, że różnice między fakt., a kat. położeniem sięgają dziesiątek cm, a nawet pojedynczych metrów. Również wtedy "odkryto", że powierzchnia działki obliczonej ze współrzędnych różni się dość mocno od tej pomierzonej poluzowanym nanośnikiem na pierworysie. Tę wiedzę posiadają praktycy od ok. ćwierć wieku, więc zastanawiam się jak wyrównać dysonans pomiędzy "wiedzą praktyczną" a badaniami "teoretyków". Może wystarczyłoby mówić o tym wszem i wobec prostym językiem do ludzi (nie geodetów), np.: Mapa ewidencyjna to mapa tylko do podatków. Granice i powierzchnie zostały pomierzone i obliczone w sposób przybliżony. W geoportalu są dane niepewne. itp. Żeby następni "badacze" nie odkrywali tego na nowo ;-)
  
 4 
Gremium. Właśnie od tego gremium należy zacząć. To oni trzymają się swoich stołków nie pozwalając na zmniejszenie ilości miejsc na studiach o profilu geodezyjnym. W konsekwencji prowadzi to do nadmiaru geodetów, zaniżania cen i jęków jak to źle ma się brać geodezyjna. Inną sprawą jest beznadzieja tego czym się zajmują obracając swoje tematy do znudzenia.
  
Dla Pani [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
  
 11 
odp: Dla Pani [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
  
 2 
odp: Dla Pani [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
  
 3 
odp: odp: Dla Pani nie wiem skąd pomysl zeby od naukowców wymagac znajomości prawa??
  
odp: odp: Dla Pani Właśnie, za dobrych czasów takie prace na uczelni robiło się na tytuł INŻ, teraz na Doktora, TZN że poziom rośnie :)
  
odp: odp: Dla Pani Z ciekawości przejrzałem listę publikacji wymienionych w artykule naukowców. Wiele z nich to pisanie dla samego pisania w oderwaniu od realnych problemów z jakimi obecnie mierzą się geodeci podczas prac prawnych. Cieszę się, że Pan Paweł poruszył temat niewystarczającej relacji pomiędzy odcinkiem granicy a punktami tworzącymi tę granicę. Często sami wykonawcy, wójtowie czy starostowie nie dostrzegają tego problemu, dla których granica to granica. W codziennej pracy nie zauważają tych niuansów i relacji prawnych jakie wynikają np. z rozp. o rozg., rozp. ws. egib, rozp. ws. standardów czy ustawy pgik. Z jednej strony mówimy o dokładności i atrybutach punktów granicznych z drugiej rozgraniczamy nieruchomości ustalając linie graniczne, z trzeciej ustalamy przebieg granic działek, a z czwartej mówimy o geometrii ujawnionej w egib. Powinniśmy dążyć o uporządkowania wszystkich pojęć i określeń dotyczących granic i relacji między nimi w aktach prawnych.
  
 2 
NAUKA DLA NAUKI? Jak widać mamy w Polsce naukowców, którzy trafnie diagnozują i przedstawiają problemy związane z geodezją, gospodarką nieruchomościami oraz katastrem. Wiele z nich dotyczy złych bądź problematycznych uregulowań prawnych, które funkcjonują od kilkudziesięciu lat. Powstają dziesiątki czy setki artykułów i prac naukowych, które trafiają... do szuflad. Te same problemy cały czas są podnoszone przez środowiska wykonawstwa geodezyjnego. Dlaczego organy odpowiedzialne za nadzór oraz realizację polityki państwa w zakresie geodezji i kartografii nie wykorzystują tych prac do stałego opracowywania zmian w obowiązujących przepisach prawa? Jakie z planów i wniosków Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej zostaną wprowadzone w najbliższym czasie? Czy niewykorzystana praca naukowa i badawcza, której wnioski realnie mogłyby wpłynąć na działanie systemu jest czegoś warta?
  
 4 
odp: NAUKA DLA NAUKI? Wydaje mi się, że to jest szerszy problem dotyczący polskiego szkolnictwa wyższego jako całości. Jak na uczelni powstaje jakiś patent/projekt/rozwiązanie, to zazwyczaj trafia do szuflady, a dana branża, która mogłaby na nim skorzystać, nie ma pojęcia o jego istnieniu.
    1 
ciuch ciuch i bardzo dobrze, że starzy profesorowie są przekonani, że oni to musza sami zrobić, a nie algorytmy. Ci od pomiarów przemieszczeń też mierzyli sami serie, a teraz są na emeryturze. A w deszczu stoi tachimetr zrobotozywany albo odbiornik gps. Po prostu ...
    1 
 3 
odp: ciuch ciuch Ciekawe co powiedzą na te wszystkie referaty naukowców algorytmy AI wykorzystywane w Polsce i za granicą przez duże firmy do wyceny nieruchomości ;)
    1 
 2 



zobacz też:

Kataster lekiem na bolączki współczesnego świata? [Kongres FIG 2022]

Głód, epidemie, nierówności społeczne, zanieczyszczenie środowiska –...

Od katastru 3D uciec się nie da

O jakości gromadzonych w Polsce danych przestrzennych i drodze do katastru wielowymiarowego w sierpniowym GEODECIE...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
południk zerowy w układzie WGS84 przebiega 102 m na wschód od południka Greenwich?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wacław Sztompke (1906-1974)

Wacław Sztompke  (1906-1974)
Urodził się 1 września 1906 roku w Warszawie. W 1931 r. ukończył Wydział Geodezyjny Politechniki Warszawskiej i rozpoczął pracę w Wydziale Aerofotogrametrycznym "Fotolot" Polskich Linii Lotniczych LOT. Wkrótce został zastępcą kierownika "Fotolotu"...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1779
W Moskwie powstała Konstantynowska Szkoła Miernicza, kształcąca topografów i geodetów. W 1819 r. przekształcono ją w Konstantynowską Szkołę Pomiarową, a w 1825 r. w Konstantynowski Instytut Pomiarowy. Po kolejnych zmianach w 1930 r. wydzielono z...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama