Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-12-12| Geodezja, Imprezy, Kataster

Katastru szanse i problemy

Na Politechnice Warszawskiej 8 grudnia odbyła się IV konferencja naukowa pt. „Współczesne trendy w gospodarce nieruchomościami i katastrze”. Nim jednak problemy katastralne zdominowały spotkanie, uroczyście świętowano 30-lecie studiów podyplomowych z zakresu wyceny nieruchomości na Wydziale Geodezji i Kartografii PW.


Katastru szanse i problemy
Katastru szanse i problemy <br />
Podczas konferencji pamiątkowy złoty dyplom z okazji jubileuszu studiów otrzymał m.in. ich założyciel prof. Wojciech Wilkowski (na fot. z lewej)
Podczas konferencji pamiątkowy złoty dyplom z okazji jubileuszu studiów otrzymał m.in. ich założyciel prof. Wojciech Wilkowski (na fot. z lewej)

Jak podkreślał prof. Wojciech Wilkowski, inicjator kursu, decyzja o utworzeniu studiów nie była prosta. Na PW nie funkcjonowały wtedy jeszcze wytyczne regulujące działalność studiów podyplomowych, a za całą podstawę prawną musiało wystarczyć Prawo geodezyjne i kartograficzne. Mimo to studia okazały się sukcesem. Przez 30 lat na WGiK PW ukończyło je 4380 osób. W tym czasie zmienił się kierownik studiów (prof. Wilkowskiego zastąpiła prof. Katarzyna Sobolewska-Mikulska), uchwalono ustawę o gospodarce nieruchomościami (m.in. oddzielającą szacowanie od geodezji), pojawiły się też szczegółowe wytyczne w tym zakresie.

O roli rzeczoznawców majątkowych w gospodarce mówił wiceminister inwestycji i technologii Piotr Uściński. – Jesteśmy rozpędzeni, jeżeli chodzi o inwestycje. Realizowanych jest wiele różnych transakcji z udziałem strony publicznej – skarbu państwa czy samorządu. Wszędzie tam potrzebne są wyceny nieruchomości – zaznaczył wiceminister. Zadeklarował też chęć współpracy ze środowiskiem naukowym w zakresie usprawnienia procesu wyceny nieruchomości – szukania algorytmów, które pozwoliłyby na pewną automatyzację.
Do słów wiceministra z pewną rezerwą odniósł się prezydent Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych Tomasz Ciodyk. – W procesie wyceny są uwarunkowania, które tylko wykształcony i doświadczony ekspert może zauważyć i uwzględnić, maszyna tego nie zrobi – stwierdził.
W podobnym tonie wypowiadała się prof. Ewa Kucharska-Stasiak z Uniwersytetu Łódzkiego w części referatowej konferencji. Zwróciła uwagę, że wartość nieruchomości powstaje w umysłach uczestników rynku, zawsze będzie miała cechy subiektywne i zmienny charakter.

Temat wyceny nieruchomości przewijał się jeszcze w wystąpieniach m.in. dr. hab. Jana Kazaka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz prof. Ryszarda Źróbka z UWM. Naukowiec z UPWr mówił o wpływie pandemii COVID-19 na rynek pierwotny nieruchomości mieszkaniowych w Olsztynie. Natomiast prof. Źróbek przekonywał, że rozwiązania z zakresu szacowania nieruchomości stosowane w Polsce w tzw. okresie przejściowym (chodzi o metodę wskaźnikową używaną w latach 1990–1993) mogą zostać z powodzeniem wykorzystane, po odpowiednich modyfikacjach, w krajach rynków wschodzących, jak np. Wietnam.

Tradycyjnie już kilka wystąpień dotyczyło błędów w danych ewidencyjnych oraz niejednoznaczności przepisów. Dr hab. Paweł Hanus (AGH) zwrócił uwagę, że obecne uregulowania dotyczące określania przebiegu granic nie wykazują w sposób wystarczający relacji pomiędzy odcinkiem granicy a punktami tworzącymi tę granicę. To z kolei powoduje błędy interpretacyjne i wpływa negatywnie na określanie zasięgu prawa własności.

Konferencja została zorganizowana przez Zakład Katastru i Gospodarki Nieruchomościami PW oraz Towarzystwo Rozwoju Obszarów Wiejskich. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Więcej o konferencji „Współczesne trendy w gospodarce nieruchomościami i katastrze” będzie można przeczytać w styczniowym wydaniu GEODETY

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama