Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-12-14 | GNSS, Geodezja, Edukacja, Ludzie

Naukowiec to nie zawód, a styl życia

Dr hab. inż. Anna Kłos z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, specjalistka z zakresu matematycznego modelowania i analizy geodezyjnych szeregów czasowych, jest laureatką licznych prestiżowych nagród, w tym przyznawanej przez Europejską Unię Nauk o Ziemi dla wybitnych młodych naukowców. Rozmawiamy z nią w grudniowym wydaniu GEODETY.


Ilustracja: Naukowiec to nie zawód, a styl życia <br />
Fot. WAT
Fot. WAT

ANNA WARDZIAK: Zajmuje się pani analizą geodezyjnych szeregów czasowych pod kątem przebiegu procesów geofizycznych. To dość wąska specjalizacja.

ANNA KŁOS: Moi rodzice są geodetami, więc geodezja była w naszym domu na porządku dziennym, a wybór przeze mnie kierunku studiów dość oczywisty (choć dostałam się również na budownictwo, ekonomię, finanse i rachunkowość oraz filologię angielską). Jeszcze na początku studiów geodezję kojarzyłam ze zwykłymi pomiarami terenowymi. Dopiero, kiedy zaczęłam współpracę z prof. Januszem Boguszem, doświadczyłam tego, że geodezja to coś więcej. To znajomość całego systemu Ziemia oraz analiza i interpretacja wszystkich zjawisk, które się w tym systemie dzieją, na podstawie obserwacji geodezyjnych zbieranych wszystkimi współczesnymi technikami na powierzchni Ziemi, ale także nad Ziemią. U prof. Bogusza napisałam pracę inżynierską, potem magisterską i w końcu doktorat. Tematyka pracy doktorskiej dotyczyła badania wiarygodnoś­ci prędkości stacji permanentnych w regionalnych sieciach GNSS w kontekście analiz geodynamicznych. W 2019 r. zrobiłam habilitację, w której zajęłam się analizą modelu funkcjonalnego geodezyjnych szeregów czasowych z uwzględnieniem procesów stochastycznych. Teraz pracuję nad szeroko pojętą analizą szeregów czasowych pozyskiwanych wieloma technikami geodezyjnymi oraz interpretacją wyników, które jesteśmy w stanie z tych wszystkich technik wydobyć. Głównie pod kątem realizacji kinematycznych układów odniesienia, ale też np. wykorzystania współczesnych technik geodezyjnych do badania zmian klimatu.

Jest pani zaangażowana w działalność Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (International Association of Geodesy, IAG) w zakresie badania klimatu.

Jestem członkiem Panelu Zarządzającego Międzykomisyjnego Komitetu ds. Klimatu (Inter-Comission Comitee on „Geodesy for Climate Research”, ICCC) działającego przy IAG. Przewodniczę dwóm grupom roboczym IAG i jestem członkiem dwóch kolejnych. Poprzez swoją działalność w ramach ICCC chcemy pobudzić środowisko geodezyjne do dyskusji na temat wykorzystania obserwacji geodezyjnych do badania zmian klimatu. Do naszych zadań w ramach ICCC należy organizacja konferencji czy sesji na międzynarodowych konferencjach naukowych zachęcających do wymiany doświadczeń w zakresie badań prowadzonych pod kątem klimatycznym. Organizujemy takie sesje np. na corocznych spotkaniach Europejskiej Unii Nauk o Ziemi i Amerykańskiej Unii Geofizycznej.

W jaki sposób przekonujecie klimatologów do tej współpracy?

Nasze obserwacje geodezyjne, które mają po 20, 30 lat, są dla klimatologów niczym w stosunku do ich obserwacji, których długość wynosi 100 czy nawet 200 lat. Jednak zachęcamy ich do tego, żeby przynajmniej zobaczyli, jak wartościowe dane gromadzi geodezja...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

dobrze, że spotkała pana Bogusza, bo do dziś by myślała, że miernictwo to geodezja.
  
 4 
odp: dobrze, słabe, że wielu jest przekonanych, że geodezja to wyłącznie pomiary w terenie i poza swój grajdołek nie wychodzą
    1 
 6 
Brawo Nic tylko gratulować: ładna, mądra i ma styl. Źródło sukcesu to rodzice - wiadomo geodeci.
    4 
 5 
ok boomer no tak, ładna i ma styl to oczywiście niezbędne atrybuty naukowczyni. Że mądra to tylko tak pomiędzy można wspomnieć. Ilu naukowców komplementujemy ładny i bogaty? Bo jak bogaty to stylowe auto i zegarek też zwykle ma. Garnitury wszyscy jednakowe mają. I nawet nie wymaga się, żeby się uśmiechali.
    5 
 5 
odp: ok boomer Od panów się po prostu mniej wymaga, jak chłop ma brzuszek, to cóż pewnie więcej głową pracuje niż mięśniami. A kobieta inteligentna sobie może być, ale przede wszystkim ładna. ech te podwójne standardy
    2 
 2 
odp: ok boomer nie zapomnij o uśmiechu, dziewczynki muszą być zawsze uśmiechnięte, tego uczymy jako rodzice od maleńkości. Posępna mina dodaje inteligencji i tajemniczości tylko przystojniakom.
    2 
geodeta, to nie zawód - to sposób na zarabianie najniższej krajowej.
    3 
 7 
odp: geodeta, to zawód, mało kto się nie zawiódł przecież.
    6 
 5 
odp: geodeta, "Naukowiec to nie zawód, a styl życia" jak w surowym zakonie. Obowiązuje ubóstwo, posłuszeństwo i ... czystość. Zwykle największą karierę robią w nauce single lub ... rozwiedzeni/rozwiedzione ;-)
  
 3 
odp: odp: geodeta, Taka Kopernik na ten przykład, uboga, posłuszna i czysta ( jak na standardy początku XVI w)
    3 
odp: geodeta, czemu sie nie przebranżowisz? jestes zbyt leniwy? albo za stary? moze na poczatek nie marnuj czasu na płacz na forum?
  
 6 
odp: odp: geodeta, Boże. Czytam te forum już od jakiegoś czasu. Wylew #$%!!a jest okropny. 90% komentarzy do jest nie związanych zazwyczaj z artykułem... Dokładnie tak jest jak napisał ~dext Jak masz problem z tym że za mało zarabiasz to zmień prace.
  
 4 
odp: odp: geodeta, @MS, dokładnie tak, ani twój wpis, ani dext-a, ani mój nie ma żadnego związku z artykułem! Witajcie w naszym elitarnym klubie imienia Statler'a i Waldorf'a!
  
 1 
od tego własnie jest forum, aby się wypowiadać. jak masz ochotę, to wychwalaj ten smutny, jak pi... zawód. gdybyś się nie orientował, to część geodetów nie zmienia zawodu, bo nic innego nie potrafią robić - taki to zawód (wąska specjalizacja), a inna grupa już nie jest w stanie się przebranżowić, bo jest dla nich za późno. jednak duża część kończących te oszukane studia szybko zmienia zawód - i maja szczeście.
    3 
 2 



zobacz też:

Jak nie dać się drożyźnie. Ceny usług geodezyjnych 2022

Skala wzrostu ceny za pakiet badanych usług, choć rekordowa, nie może napawać optymizmem...

Pewna jest dzisiaj jedynie niepewność. Wyniki finansowe geofirm za 2021 r.

W ostatnim czasie nastroje zarówno w światowej, jak i krajowej gospodarce...

Grudniowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania

W serwisie egeodeta24.pl udostępniającym GEODETĘ cyfrowego jest już opublikowane wydanie 12/2022...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
najwyższy szczyt na Ziemi, licząc od poziomu morza, to Everest (8848 m), lecz licząc odległość od środka Ziemi najwyższy jest Aconcagua (6962 m)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Hieronim Kozłowski (1927-2023)

Hieronim Kozłowski (1927-2023)
Hieronim Kozłowski urodził się 18 marca 1927 r. W 1951 r. ukończył Oficerską Szkołę Topografów w Warszawie. Służbę w Marynarce Wojennej RP pełnił w latach 1952–1986. Związany był ze służbą hydrograficzną, wykonywał zadania z zakresu realizacji...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1638

1638
Sztygar Marcin German wykonuje mapy podziemnych wyrobisk kopalni soli w Wieliczce; pierwsze tego typu mapy w Polsce (wygrawerowane przez znanego ówczesnego sztycharza Wilhelma Hondiusa z Hagi).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama