Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-25| GNSS

Lepsza jakość i zasięg EGNOS oznacza lepsze pomiary GPS

Dzięki nowej wersji korekt europejski system wspomagania EGNOS pozwoli poszerzyć zasięg geograficzny tego rozwiązania oraz podniesie jego jakość.


Lepsza jakość i zasięg EGNOS oznacza lepsze pomiary GPS

EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) to wspólnotowy system wspomagania pomiarów GPS typu SBAS (Satellite Based Augmentation System). Dzięki korektom nadawanym przez satelity geostacjonarne użytkownicy tego rozwiązania mogą w sporej części Europy wyznaczać współrzędne z wyższą dokładnością i wiarygodnością. Jednym z głównych beneficjentów EGNOS jest lotnictwo. Dzięki wdrożeniu na danym lotnisku bazującej na tym systemie procedury typu LPV-200 samoloty mogą podchodzić do lądowania przy słabej widoczności bez konieczności inwestowania w kosztowne radiowe systemy nawigacyjne.

Unia Europejska nie ustaje w systematycznym modernizowaniu EGNOS. Najświeższym przykładem jest uruchomienie w październiku br. nadawania z pokładu satelity Inmarsat 4F2 korekt w testowej wersji V242B. Zapewni to użytkownikom EGNOS dwie podstawowe korzyści. Po pierwsze, zasięg systemu poszerzy się o północne części Europy. Jest to możliwe dzięki rozbudowaniu infrastruktury EGNOS o nową stację pomiarowo-obserwacyjną typu RIMS w fińskim Kuusamo.

Aktualizacja V242B wprowadza ponadto zaawansowane przetwarzanie danych, które powinno przełożyć się dla użytkowników na lepszą odporność pomiarów na wpływ podwyższonej aktywności Słońca i jonosfery.

W drodze do EGNOS V3

Podczas gdy wspomniana aktualizacja poprawia działanie EGNOS w wersji 2.0, to trwają już zaawansowane prace nad trzecią wersją tego systemu. Ma ona zaoferować dwie kluczowe zmiany. Po pierwsze, korekty te będą nadawane nie tylko dla systemu GPS, ale również europejskiego Galileo. Po drugie, obejmą one nie jedną, ale dwie częstotliwości, co powinno przełożyć się na wyższą dokładność i wiarygodność pomiaru.

EGNOS V3 ma być gotowy w roku 2027.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS