Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-01-29| GNSS, Geodezja, GIS

Rusza modernizacja EGNOS: będzie Galileo i druga częstotliwość

EGNOS, czyli europejski satelitarny system wspomagania pomiarów GNSS, zapewni lepszą dokładność pomiaru oraz wyższy poziom bezpieczeństwa. Kontrakt na modernizację wspólnotowego SBAS-a podpisano właśnie z konsorcjum kierowanym przez Airbusa.


Rusza modernizacja EGNOS: będzie Galileo i druga częstotliwość

EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) to rozwijany przez ESA na zlecenie Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji ds. GNSS (GSA) system, który użytkownikom z obszaru Europy oferuje korekty poprawiające dokładność i wiarygodność pomiarów GPS. Od 2011 r. rozwiązanie to funkcjonuje w wersji 2 (V2). Popisany właśnie kontrakt ESA z Airbusem zakłada natomiast wdrożenie EGNOS V3.

Do obowiÄ…zków Airbusa bÄ™dzie należaÅ‚o m.in. udoskonalenie usÅ‚ugi bezpieczeÅ„stwa życia (Safety of Life – SoL). Oprócz poprawek dla sygnałów satelitarnych serwis ten zapewnia dane o ich wiarygodnoÅ›ci, co pozwala szerzej korzystać z odbiorników satelitarnych w tzw. zastosowaniach bezpieczeÅ„stwa życia, w szczególnoÅ›ci w transporcie pasażerskim. W czasie nie dÅ‚uższym niż 6 sekund SoL ma alarmować o znaczÄ…cych spadkach dokÅ‚adnoÅ›ci sygnałów nawigacyjnych. Serwis ten jest coraz powszechniej wykorzystywany w lotnictwie podczas podchodzenia do lÄ…dowania przy gorszej widocznoÅ›ci. Na mocy kontraktu podpisanego z ESA Airbus ma przystosować tÄ™ usÅ‚ugÄ™ również do potrzeb użytkowników na morzu i lÄ…dzie. Ma także zwiÄ™kszyć odporność serwisu na cyberataki.

Sporym ograniczeniem w stosowaniu EGNOS jest dziś to, że nadaje on korekty wyłącznie dla kanału L1 systemu GPS. Realizacja podpisanego właśnie kontraktu ma to zmienić. EGNOS V3 ma bowiem obsługiwać dwie częstotliwości zarówno dla GPS, jak i europejskiego Galileo.

Na te zmiany przyjdzie nam jednak trochę poczekać. Zgodnie z przyjętym harmonogramem EGNOS V3 ma ruszyć w 2023 roku. Początkowo będzie on nadal obsługiwać tylko jedną częstotliwość. Druga ma zostać wprowadzona po półtora roku.

6,5-roczny kontrakt realizować będzie około 100 pracowników oraz 20 podwykonawców m.in. z Niemiec, Francji, Hiszpanii i Szwajcarii.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama