wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-17| Geodezja

Nowy, dokładniejszy środek Wrocławia wyznaczony

W ramach kolejnej geodezyjnej akcji Honorowego Południka Krakowskiego udało się wskazać dokładną lokalizację środka Wrocławia.


Nowy, dokładniejszy środek Wrocławia wyznaczony <br />
Geodezyjny środek Wrocławia (fot. M. Meus)
Geodezyjny środek Wrocławia (fot. M. Meus)
Nowy, dokładniejszy środek Wrocławia wyznaczony <br />
Oznaczenie południka 17°E w Parku Popowickim (fot. M. Meus)
Oznaczenie południka 17°E w Parku Popowickim (fot. M. Meus)
Nowy, dokładniejszy środek Wrocławia wyznaczony <br />
Mariusz Meus i krasnal Popowicjusz (fot. M. Meus)
Mariusz Meus i krasnal Popowicjusz (fot. M. Meus)

Co ciekawe, środek stolicy Dolnego Śląska został wyznaczony jeszcze w 2016 r. Zlokalizowano go w Popowicach, przy ulicy Rysiej. By wyróżnić to miejsce, umieszczono w nim nawet charakterystyczną dla tego miasta figurkę krasnala Popowicjusza trzymającego w ręku drogowskaz (będąc precyzyjnym, punkt ten wypada na pobliskim bloku, więc figurkę ustawiono po sąsiedzku).

Jak jednak przekonuje Mariusz Meus, inicjator akcji Honorowy Południk Krakowski, mowa w tym przypadku wyłącznie o środku geometrycznym. „Geodeci wiedzą, że »środek geometryczny« jest to definicja dobra dla prostych figur, a nie tak skomplikowanych jak obszary gmin, miast. I dlatego w przypadku obszarów geograficznych stosuje się definicję środka geodezyjnego; środka ciężkości – centroidu” – wyjaśnia.

I taki też środek postanowił wyznaczyć Mariusz Meus. Posłużył się przy tym tą samą metodą, którą wcześniej wykorzystał do wyznaczenia nowych współrzędnych środka Polski w Nowej Wsi pod Kutnem.

Oficjalny wynik to 51°07′39,701˝N oraz 16°59′46,009˝E. Punkt ten znajduje się około 370 metrów od wyznaczonego wcześniej środka geometrycznego i zlokalizowany jest w Parku Popowickim.

Dzięki wsparciu firmy TPI lokalizacja tego obiektu została wytyczona w terenie z centymetrową dokładnością przy użyciu odbiornika GNSS marki Topcon. „W dokładnej jego lokalizacji umieściliśmy charakterystyczny, pomarańczowy znak pomiarowy z pomalowanym palikiem obok. Będziemy wnioskować do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, któremu poprzez panią radną Marię Zawartko przekazałem pamiątkowy certyfikat wyznaczenia geodezyjnego środka miasta, by w tym miejscu stworzyć jakiś symboliczny znak: może figurkę krasnala z odbiornikiem GNSS… Wszak w siedzibie firmy geodezyjnej OPGK Wrocław przy al. Kasztanowej już jest figurka krasnala geodety z tachimetrem; i byłby komplet!” – pisze na swoim blogu Mariusz Meus.

Na tym jednak nie koniec geodezyjnych inicjatyw HPK w stolicy Dolnego Śląska. Wspólnie z geodetą Władysławem Kluczewskim wytyczył on bowiem przebieg południka 17°E. Oznaczono go zarówno w samym Parku Popowickim, jak i przy pobliskiej ulicy Popowickiej. Wykorzystano do tego celu pomarańczową farbę (co jest nawiązaniem do działającej w tym mieście „Pomarańczowej Alternatywy”) oraz pomiarowe gwoździe.

Ale pomysłów na wyróżnienie tego południka jest znacznie więcej. „Pojawiła się propozycja, by także tutaj [w Parku Popowickim] z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika powstało pomnikowe „Pavimentum Copernicanum” [51°07’42,5″ N; 17°00’00,0″ E]. Przy ulicy Popowickiej zaś, w związku z przebudową linii tramwajowej, południk przecina jeden z przystanków, co otwiera możliwość, by po oznaczeniu na nim linii południka nazwać go także przystankiem »Południk 17«. Są też inne, obiecujące lokalizacje we Wrocławiu dla oznaczenia tego południka, jak choćby mały zieleniec obok Centrum Handlowego przy ul. Gen. Hallera czy tereny lotniska aeroklubu w Szymanowie. Jak się również okazuje, zaledwie 5,5 km na południe od granic Wrocławia, we wsi Szukalice, na przydrożnym polu uprawnym wypada punkt przecięcia południka 17°E z równoleżnikiem 51°N”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS