Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-11-17| GIS

Nowa usługa GUGiK powie, ile budynków jest w regionie

Ile jest budynków jednorodzinnych w powiecie? Ilu można się doliczyć wyciągów narciarskich, placów zabaw czy kortów tenisowych w województwie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w nowych usługach sieciowych udostępnionych właśnie przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.


Nowa usługa GUGiK powie, ile budynków jest w regionie

Uruchomione serwisy prezentują statystyki obiektów z bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) dla kategorii BU, czyli budynków, budowli i urządzeń. Udostępniają one dane na dwóch warstwach, tj. dla województw oraz powiatów. Dla każdego samorządu oferują kilkadziesiąt statystyk podzielonych na 12 kategorii:

  • budynki (z podziałem np. na budynki jednorodzinne, wielorodzinne, zabytki czy hotele),
  • budowle inżynierskie (estakady, wiadukty, mosty itp.),
  • budowle hydrotechniczne,
  • budowle sportowe,
  • wysokie budowle techniczne (choćby kominy, maszty, turbiny wiatrowe, wieże widokowe),
  • zbiorniki techniczne,
  • umocnienia drogowe, kolejowe i wodne,
  • budowle ziemne,
  • urządzenia transportowe,
  • inne urządzenia techniczne (transformatory, szyby naftowe, ujęcia wody itd.),
  • budowle cmentarne,
  • budowle inne (ogrodzenia, estrady, perony, rampy).

Jak skorzystać z usługi?

Powyższe statystyki dostępne są poprzez usługę pobierania WFS oraz przeglądania WMS, z których można korzystać w aplikacjach GIS-owych obsługujących te standardy, choćby w darmowym programie QGIS. Serwisy te stanowią również warstwę na Geoportalu – znajdziemy ją w folderze Dane topograficzne > Statystyki obiektów BDOT10k. By uzyskać statystyki, wystarczy włączyć widoczność warstwy, a następnie kliknąć interesujący nas powiat bądź województwo.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS