Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-11-10 | GIS, Software

Bentley oferuje narzędzie, które wyliczy emisję dwutlenku węgla przez infrastrukturę

Bentley Systems – amerykańska firma dostarczająca oprogramowanie do inżynierii infrastruktury, ogłosiła na konferencji klimatycznej COP27 rozszerzenie zintegrowanych procesów pracy do obliczeń emisji dwutlenku węgla w budownictwie, będących częścią platformy Bentley iTwin.


Ilustracja: Bentley oferuje narzędzie, które wyliczy emisję dwutlenku węgla przez infrastrukturę

Nowe funkcje umożliwią ocenę emisji dwutlenku węgla w rozwiązaniach cyfrowych bliźniaków infrastruktury z użyciem narzędzia Embodied Carbon in Construction Calculator (EC3). EC3 to opracowane przez organizację non-profit Building Transparency bezpłatne i ogólnodostępne narzędzie, które umożliwia analizę porównawczą, ocenę oraz redukcję emisji dwutlenku węgla ze szczególnym uwzględnieniem emisji materiałów budowlanych na wstępnych odcinkach łańcucha dostaw. Building Transparency zapewnia szkolenia, zasoby i narzędzia, w tym sam kalkulator EC3, umożliwiające rozwiązanie problemu udziału emisji dwutlenku węgla związanej z infrastrukturą w zmianach klimatu. Narzędzie EC3 wraz z jego późniejszym wpływem na branżę stanowi bodziec do zwiększania popytu na rozwiązania niskoemisyjne i zachęca producentów oraz dostawców materiałów budowlanych do redukcji emisji dwutlenku węgla poprzez inwestowanie w ujawnianie informacji, przejrzystość oraz innowacje w zakresie materiałów.

Rodrigo Fernandes, dyrektor ds. realizacji celów zrównoważonego rozwoju w firmie Bentley, powiedział: „Ta nowa integracja z platformą cyfrowych bliźniaków infrastruktury firmy Bentley jest przykładem naszej strategii wspierania użytkowników w dążeniu do celów zrównoważonego rozwoju. Dostarczone przez Building Transparency narzędzie EC3 to doskonały przykład ukierunkowanej na cel, otwartej współpracy ekosystemów, dzięki której sektor prywatny może wspólnie wspierać i przyspieszać działania na rzecz klimatu”.

Stacy Smedley, dyrektor wykonawczy firmy Building Transparency, powiedziała: „Cieszymy się, że możemy być częścią ekosystemu platformy Bentley iTwin. Wspaniale, że integracja opiera się na strukturze open source, stanowiącej fundament zarówno dla EC3, jak i platformy iTwin. Postrzegamy ten zintegrowany proces pracy jako dużą szansę dla firm z branży AEC, niezależnych dostawców oprogramowania oraz integratorów systemów cyfrowych, którzy mogą teraz połączyć analizę emisji dwutlenku węgla z cyfrowymi bliźniakami infrastruktury przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej kontroli nad danymi, aplikacjami i własnością intelektualną”.

Integracja z EC3 zapewnia rozwiązaniom cyfrowych bliźniaków infrastruktury firmy Bentley, zasilanym przez iTwin, oraz aplikacjom innych firm zbudowanym na platformie Bentley iTwin, uprościć i przyspieszyć generowanie raportów i analiz dotyczących emisji dwutlenku węgla w oparciu o bezpłatną, otwartą bazę danych i kalkulator emisji dwutlenku węgla EC3. Bentley iTwin to otwarta, skalowalna platforma dostarczana jako usługa, która umożliwia programistom tworzenie i wprowadzanie na rynek rozwiązań służących rozwiązywaniu problemów z rzeczywistą infrastrukturą z wykorzystaniem cyfrowych bliźniaków.

Kaustubh Page, dyrektor zarządzania produktem, który w firmie Bentley Systems odpowiada za platformę iTwin, powiedział: „Postrzegamy integrację z EC3 jako kluczową funkcję platformy Bentley iTwin, która pozwoli nam jeszcze wydajniej zmierzać do jej wykorzystania do celów zrównoważonego rozwoju. To wspaniale, że użytkownicy korzystają z naszego narzędzia do obliczeń emisji dwutlenku węgla na platformie Bentley iTwin w ramach procesów pracy związanych z emisją dwutlenku węgla, takich jak raportowanie, opracowywanie opcji projektowych i optymalizacja doboru materiałów. Cieszymy się, mogąc zintegrować dodatkowe narzędzie do oceny cyklu życia, które zapewni nowe możliwości w ramach procesów pracy związanych z dekarbonizacją”.

Pierwszym dużym korporacyjnym użytkownikiem kalkulatora Embodied Carbon in Construction Calculator była firma Microsoft, która obecnie wdraża to narzędzie (hostowane na platformie Microsoft Azure) w ramach projektu przebudowy 17 budynków w swojej centrali w Redmond w stanie Waszyngton. Celem realizowanego projektu jest redukcja emisji dwutlenku węgla o 30%. „Jesteśmy dumni ze znalezienia się w gronie pierwszych użytkowników narzędzia EC3, a jednocześnie nawiązania strategicznego partnerstwa z firmą Bentley Systems” – powiedziała Katie Ross, global sustainability lead for real estate and facilities w firmie Microsoft. „Konwergencja narzędzia EC3 i platformy Bentley iTwin jest doskonałym przykładem dążenia do przyspieszenia realizacji celów zrównoważonego rozwoju poprzez współpracę, który pokazuje siłę drzemiącą w demokratyzacji danych”.

Projektanci i inżynierowie ds. zrównoważonego rozwoju w branży architektonicznej, inżynierskiej i budowlanej poświęcają znaczne ilości czasu na ocenę oraz raportowanie wpływu projektów infrastrukturalnych na środowisko, przy czym ma to miejsce głównie na etapie ręcznego eksportowania i agregowania danych z obliczeń ilościowych i list materiałowych. Jest to proces nie tylko czasochłonny, ale również podatny na błędy i wymagający dodatkowej weryfikacji udanego wprowadzenia danych za pomocą narzędzi do analizy emisji. Co więcej, specjaliści z branży AEC nie chcą, aby ograniczano ich do jednego kalkulatora emisji dwutlenku węgla, ponieważ różne kalkulatory mogą dostarczać różne wyniki (na przykład z powodu niepewności w deklaracjach środowiskowych produktów — EPD), a wymagania dotyczące sprawozdawczości i certyfikacji w zakresie emisji dwutlenku węgla różnią się w zależności od projektu, kraju i właściciela infrastruktury.

Dodatkowa integracja z EC3 nie tylko zapewnia oszczędność czasu przy jednoczesnej poprawie dokładności, ale także pozwala na oszacowanie niepewności danych deklaracji EPD, a dzięki przyjętej przez Building Transparency strategii open source/open access zwiększa przejrzystość danych dotyczących emisji dwutlenku węgla. Platforma Bentley iTwin pozwala użytkownikom łączyć dane inżynierskie wytworzone z użyciem różnych narzędzi projektowych w jeden obraz, a także generować ujednolicone raporty materiałowe i ilościowe oraz, poprzez synchronizację w chmurze, udostępniać je różnym narzędziom do analizy emisji dwutlenku węgla, wśród których jest teraz również EC3.

Jednym z użytkowników obu rozwiązań zainteresowanych tą nową integracją jest firma WSP, która w swoich projektach infrastrukturalnych, takich jak program Interstate Bridge Replacement, wykorzystuje zarówno bazę danych EC3, jak i platformę Bentley iTwin. „W przypadku WSP analiza i redukcja śladu węglowego są niezbędne od początku do końca etapów planowania, projektowania, budowy i obsługi projektu infrastrukturalnego” – powiedział Thomas Coleman, wiceprezes firmy WSP USA. „Lepsza integracja iTwin z EC3 jest dla nas przełomem w wielu projektach infrastrukturalnych. Wdrożenie tego połączonego rozwiązania i możliwość wykorzystania EC3 na etapie projektowania i budowy znacznie skróci czas, a także obniży koszty generowania szczegółowych analiz wbudowanej emisji dwutlenku węgla oraz raportowania. Ostatecznie, w dłuższej perspektywie czasowej, postrzegamy tę współpracę jako kolejny krok w kierunku otwartych, stale aktualnych cyfrowych bliźniaków infrastruktury, w których obliczanie i optymalizacja emisji dwutlenku węgla są przejrzyste i stanowią nieodłączny element wszystkich etapów cyklu życia infrastruktury w całym łańcuchu wartości”.

Źródło: Bentley Systems


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Noo Ja tam napisałem programik co wylicza ile się zrobiło wdechów i wydechów w ciągu dnia dzięki temu wylicza emisje CO2. Dzięki temu programowi i pieniądzom w ramach ke już niedługo zostanie wprowadzony limit wdechów i wychów na obywatela ue w ramach waliki z CO2. Zostanie również zakazane uprawianie sportów bo to tylko zwiększa emisje CO2. Walczmy dalej z CO2! I o nasz klimat!
    8 
 1 
odp: Noo Chciałeś być zabawny, ale nie wyszło. Może zamiast pisać te programiki w dusznej piwnicy wyjdź na powietrze i potrenuj coś. Trochę tlenu i od razu mózg lepiej pracuje.
    1 
 8 
odp: odp: Noo A ty chciałeś pocisnąć ale nie wyszło. Bo nic sensownego nie napisałeś, konkrety panie.
    5 
 1 
odp: odp: Noo Czyli nadal siedzisz w piwnicy?
    1 
 4 
odp: Noo pozwolę sobie zacytować tekst ze strony naukaokilmacie.pl, bo takie teksty to częsta, szkodliwa propaganda w pewnych kręgach, negujących kryzys klimatyczny (i przy okazji np. sens istnienia UE, tak się jakoś składa): "Wydychając dwutlenek węgla, po prostu oddajemy do cyklu węglowego ten sam węgiel, który w procesie fotosyntezy pochłonęły zjedzone przez nas rośliny (jeśli nie jesteśmy wegetarianami, dochodzi pośrednictwo zjedzonych przez nas zwierząt, które wcześniej zjadły rośliny). Ten proces nie zmienia ilości węgla w cyklu węglowym. Natomiast spalanie paliw kopalnych to dodawanie do cyklu węglowego nowego węgla (a precyzyjniej, węgla wycofanego z cyklu przed milionami lat), co zaburza naturalny przebieg cyklu i powoduje wzrost koncentracji atmosferycznego CO2."
    1 
 5 
odp: odp: Noo No tak tak sam negujesz i twoja wypowiedz może być szkodliwa. Czyli według tej teorii ten węgiel ukryty pod ziemią był tam od początku. A no tam roślinki go zbierały skąd? Że zamienił się potem w ten niedobry czarny węgiel? Perpetum mobile? Dobra zróbmy tak jak mówią eko zlikwidujmy całkowicie co2. Co się stanie gdy w atmosferze zabraknie co2 albo jego ilość dramatycznie spadnie? Są badania na ten temat czy nie ma? Co na to roślinki które "zjadają" co2?
    5 
 1 
odp: odp: Noo A ten tekst nie jest propaganda, tylko śmieszkiem. Bo trzeba patrzeć szerzej na problem jeśli taki jest. Ale skoro tak to proszę bardzo - para wodna - gaz cieplarniany. Dlaczego nie walczymy z parą wodną której jest sporo w atmosferze? Można mówić że ograniczając np. co2 obniżymy poziom pary wodnej. Ale dalej nie mamy wpływu na naturalny proces i możemy sobie gdybać. Ile ostatnie wybuchy wulkanów uwolniły, różnych gazów, pyłów? I jaki miało to wpływ na atmosferę itp? A teraz jak to jest że 30 czy 20 lat temu straszono nową epoką lodowcową. I nawet jeśli, to żeby coś zrobić to 100% ludzi by musiało coś z tym zrobić. Ale nie zrobią i nie robią.
    4 
 1 
odp: odp: Noo wprowadź do swojego programu funkcję czasu to zrozumiesz, o co chodzi z węglem i ropą. Kumulował się przez miliony lat a myśmy go wydobyli i spalili w ciągu ostatniego stulecia. I nie jesteśmy w stanie tego skompensować. Podobnie z paleniem drewnem (też kumulującym CO2), las rośnie 80-100 lat i nie nadążamy z zalesianiem. W każdym razie powielający takie mity jednocześnie straszą UE, że zaraz nam zakaże oddychać, gdy tymczasem stanowisko nauki jest inne. Wejdź na stronę naukaoklimacie.pl, jest tam też o wulkanach. Pytaj tam, specjaliści ci odpowiedzą. Ale fakt, że nie umiemy sobie poradzić ekonomicznie z problemem, bo ubezpieczenia społeczne i cały system bazuje na ciągłym wzroście populacji. Tylko problemem nie jest to, że oddychamy my, czy bydło albo trzoda, które też produkujemy w nadmiarze, tylko że w końcu wszystko zeżremy. Nie umiemy się dzielić w skali globalnej, nie radzimy sobie z nędzą w innych częściach świata. Choć UE daje nadzieję, przed nią w Europie była ciągła wojna.
  
 3 
@ekoprogramista Naprawdę dokształc sie w temacie, bo na razie (świadomie lub nie) w jednym krótkim komentarzu powtorzyles 3 kłamstwa/glupoty: 1. 30 ani tym bardziej 20 lat temu nikt nie straszył oziebieniem (samo IPCC powstał 35 lat temu), 2. wszystkie wulkany emitują mniej CO2 niż jedna Polska, co więcej pyly wulkaniczne dzilaja chlodzaco na klimat, 3. para wodna utrzyuje sie w atmosferze o wiele krocej nic CO2 - liczone w dniach, a dwutlenek nawet tysiące lat, do tego w wyższych warstwach atmosfery, co skuteczniej blokuje ucieczkę ciepla i dlatego to dwutlenek jest o wiele bardziej problematyczny. To wszystko znajdziesz choćby na stronie naukaoklimacie.pl o której pisał rozmarzony.
    1 
 4 
c.d. a, jest tego wiecej: 4. nikt nie postuluje "zlikwidujmy całkowicie co2", to o co chodzi to *ograniczenie* antropogonenicznych *emisji* CO2 - kłania sie czytanie ze zrozumieniem, 5. nie jest również konieczne, by 100% ludzi cos zrobiło, wystarczy ze zrobi to odpowiednio duża grupa lub nastąpi zmiana systemowa, czyli na poziomie regulacji ustalanych przez wladze
    1 
 2 
głupota zatacza coraz większe kręgi... poprzedni szczyt COP26 w Glasgow to emisja ponad 13 tys. ton CO2 - kilkaset samolotów w tym wielu oficjeli, którzy nie przylecieli rejsowymi tylko własnymi. Tak wygląda hipokryzja. Niech amerykanie liczą CO2 najpierw u siebie a potem u Chińczyków.
    5 
 2 
odp: głupota zatacza coraz większe kręgi... Co jest głupotą? Oni coś robią, a ty - pewnie zero. Więc i tak są nieskończenie razy lepsi. Hipokryzją to jest przy#$%!!zielanie się do innych, że robią źle/za mało, gdy samemu nie kiwnie się palcem w bucie.
    2 
 4 



zobacz też:

Bentley Systems ogłasza finalistów konkursu Going Digital Awards in Infrastructure 2022

Producent oprogramowania inżynierskiego – amerykańska...

Rozwiązania Bentley Systems w ochronie zasobów wodnych

Kilka dni temu firma Bentley Systems zaprezentowała dwa krótkie filmy dokumentalne...

Teksas wprowadza innowacyjne zarządzanie projektami mostowymi

Departament Transportu stanu Teksas (TxDOT), korzystając z narzędzi firmy Bentley...

Bentley przejmuje firmę Adina od nieliniowej symulacji infrastruktury

Zajmująca się rozwijaniem inżynierskiego oprogramowania do modelowania...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
nazwa wypraw naukowych studentów WGG AGH – „BARI” pochodzi od miasta we Włoszech, mimo iż żadna z nich tam nie dotarła?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Edmund Wilczkiewicz (1891-1946)

Edmund  Wilczkiewicz  (1891-1946)
Urodził się 14 listopada w Krakowie. Tam ukończył szkołę realną, po czym rozpoczął studia na Wydziale Inżynierii Politechniki Wiedeńskiej. W czasie I wojny światowej przebywał na froncie włoskim. Po powrocie do kraju w 1918 roku wstąpił w szeregi...
więcej

strzałka w dółGeodaty
100 p.n.e.
Matematycy chińscy posługują się liczbami ujemnymi.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2