wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-31| Geodezja, Prawo

Rekordowa podwyżka cen za materiały PZGiK

1 stycznia 2023 roku wejdzie w życie największa podwyżka stawek za materiały PZGiK od momentu wprowadzenia waloryzacji tych opłat.


Rekordowa podwyżka cen za materiały PZGiK
Rekordowa podwyżka cen za materiały PZGiK

Zmianę tę przewiduje obwieszczenie ministra rozwoju i technologii opublikowane 31 października w Monitorze Polskim (poz. 1038). Zgodnie z tym aktem stawki za materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zostaną podwyższone o 11,8%, czyli tyle, ile wg wyliczeń GUS wyniósł wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2022 r.

Będzie to tym samym największa podwyżka od czasu wprowadzenia waloryzacji w Prawie geodezyjnym i kartograficznym w lipcu 2014 r. Dla porównania, w ubiegłym roku była ona ponad 3-krotne niższa i wyniosła 3,6%, rok wcześniej było to zaś nieco więcej, bo 3,9% (patrz wykres obok).

Jak przełoży się to w praktyce na ceny materiałów PZGiK?

Z punktu widzenia wykonawców prac geodezyjnych najważniejszą zmianą są oczywiście stawki ryczałtów. Dla prac do 1 hektara opłata za materiały PZGiK wzrośnie o 12,70 zł do 120,34 zł. Dla zgłoszeń od 1 do 10 ha będzie to 120,34 zł + 12,03 zł za każdy dodatkowy hektar. Z kolei dla prac obejmujących powierzchnię powyżej 10 ha stawka wzrośnie do 228,65 zł + 6,03 zł za każdy rozpoczęty hektar powyżej 10 ha. Przypomnijmy, że pierwotnie stawki te wynosiły odpowiednio: 100 zł, 100 zł + 10 zł/ha oraz 200 zł + 5 zł/ha.

Z przykładowych innych cen, opłata za fotogrametryczne zdjęcie lotnicze sięgnie 15,22 zł, pełen zbiór GESUT i BDOT500 będzie kosztował odpowiednio 12,03 i 6,03 zł za hektar, a za mapę zasadniczą zapłacimy – 16,85 zł/ha za raster oraz 24,07 zł/ha za wektor.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS