Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-10-28| Geodezja, Prawo, Edukacja

Geodezja formalnie w nazwie dyscypliny naukowej

To już pewne – geodezja już wkrótce pojawi się w nazwie dyscypliny naukowej, do której należy.


Geodezja formalnie w nazwie dyscypliny naukowej

Taką zmianę zakłada rozporządzenie ministra edukacji i nauki z 11 października w sprawie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych. Wczoraj (27 października) zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw (poz. 2202), co oznacza, że formalnie zacznie obowiązywać 11 listopada br.

Tego właśnie dnia dyscyplina naukowa „inżynieria lądowa i transport” zmieni nazwę na „inżynieria lądowa, geodezja i transport”. Jak napisano krótko w uzasadnieniu tych przepisów, zmiana ta „ma na celu jednoznaczne usytuowanie geodezji w ramach klasyfikacji, zgodnie ze zgłaszanymi w tym zakresie postulatami środowiska naukowego”.

Te i inne modyfikacje w tym rozporządzeniu są odpowiedzią na postulaty różnych środowisk dotyczących obowiązującej od 2018 roku klasyfikacji dyscyplin naukowych. Warto przypomnieć, że branża geodezyjna wielokrotnie wyrażała niezadowolenie z wprowadzonych wówczas zmian. Geodezja i kartografia została bowiem włączona do dyscypliny „inżynieria lądowa i transport”. W ocenie wielu branżowych środowisk taka zmiana doprowadzi do marginalizacji tej nauki, ograniczając możliwości realizacji badań i projektów.

Dlatego organizacje zrzeszające geodetów i kartografów zgodnie postulowały, by geodezja i kartografia stała się samodzielną dyscypliną. Pod propozycją tą podpisali się m.in.: Konwent Dziekanów Wydziałów Geodezyjnych, Stowarzyszenie Geodetów Polskich, Stowarzyszenie Kartografów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej. Wspierały ją także ministerstwa: Cyfryzacji, Inwestycji i Rozwoju oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na marginesie wspomnijmy, że padały też postulaty zgoła inne – np. by geodezję i kartografię rozdzielić między dwie dziedziny: inżynierię lądową oraz nauki o Ziemi.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama