Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2019-04-14 | Geodezja, Prawo, Edukacja, Imprezy

Kierunki rozwoju dyscypliny inżynieria lądowa i transport

Pod takim hasłem w dniach 8-9 kwietnia w Sopocie odbyło się pierwsze, inauguracyjne spotkanie przedstawicieli nowej dyscypliny. Na zaproszenie dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztofa Wilde, czł. korespondenta PAN, w seminarium wzięli udział reprezentanci prawie wszystkich ośrodków, w których funkcjonuje nowa dyscyplina naukowa inżynieria lądowa i transport (ILiT).


Ilustracja: Kierunki rozwoju dyscypliny inżynieria lądowa i transport <br />
fot. Rafał Ossowski
fot. Rafał Ossowski

Wejście w życie zmian wynikających z wprowadzenia Konstytucji dla Nauki (tzw. Ustawa 2.0) oraz oparcie podziału dziedzin i dyscyplin naukowych na klasyfikacji OECD spowodowało nowe otwarcie dla naukowców i badaczy, którzy dotychczas funkcjonowali w dyscyplinach: budownictwo, geodezja i kartografia oraz transport.

Podczas seminarium JM rektor PG prof. Jacek Namieśnik omówił funkcjonowanie uczelni w nowych ramach Konstytucji dla Nauki oraz statutów uczelni. Wystąpienie było połączone z dyskusją i pytaniami. Jednym z ważniejszych punktów spotkania była prezentacja ośrodków reprezentujących ILiT dokonana przez dziekanów, prodziekanów lub innych ich przedstawicieli. Uczestnicy poznali potencjał naukowy i dydaktyczny poszczególnych wydziałów, w tym poziom uprawnień do nadawania stopni w ILiT, kategorie naukowe, główne kierunki badań, szacunkowe liczby pracowników w ILiT (naukowych i dydaktycznych), a także prowadzone kierunki studiów związane z dyscypliną ILiT. Spoza ośrodków akademickich zaprezentował się Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk z Gdańska posiadający uprawnianie w ILiT.

Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja pt. „Co po Ustawie 2.0” dr. hab. inż. Krzysztofa Leja prodziekana ds. nauki Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG i członka Komitetu Polityki Naukowej MNiSW. Podjął on rozważania nad kierunkiem zmian oraz drogami, którymi można dojść do nowej, lepszej jakości w szkolnictwie wyższym.

W ramach integracji i wskazania roli dotychczasowych dyscyplin w strukturze dyscypliny ILiT miały miejsce trzy prezentacje tematyczne: prof. Dariusz Łydżba z Politechniki Wrocławskiej przedstawił budownictwo, prof. Krzysztof Zboiński z Politechniki Warszawskiej transport, a prof. Mariusz Figurski z Politechniki Gdańskiej – geodezję i kartografię.

W ramach Seminarium miały też miejsce dyskusje i wystąpienia tematyczne dotyczące:
• listy wydawnictw i czasopism w dyscyplinie ILiT;
• ciał i agencji nauki polskiej (NCN, NCBiR, MNiSW, itd.) oraz udziale w nich przedstawicieli dyscypliny ILiT;
• oferty Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA;
• Rady Doskonałości Naukowej;
• współpracy pomiędzy ośrodkami,
• zamknięcia się dyscyplin w ramach jednego wydziału,
• roli konferencji naukowych oraz jakości kształcenia na kierunkach studiów budownictwo, geodezja i kartografia oraz transport, które nadal będą istnieć jako przypisane do dyscypliny naukowej ILiT.


fot. Rafał Ossowski

Seminarium w Sopocie dało możliwość nawiązania relacji pomiędzy przedstawicielami dotychczasowych dyscyplin tworzących ILiT, co było szczególnie ważne ze względu na znaczącą przewagę dawnej dyscypliny budownictwo wobec geodezji i kartografii oraz transportu, które w Polsce były dalece mniej licznie reprezentowane. Po połączeniu w ramach ILiT powstała jedna z największych dyscyplin naukowych, reprezentowana przez ponad 30 jednostek naukowych w Polsce, obejmująca ważną część nauki i gospodarki, mająca bardzo duży potencjał współpracy krajowej i międzynarodowej.

Niestety, było to równocześnie, ostatnie spotkanie JM rektora Politechniki Gdańskiej prof. Jacka Namieśnika, w tak zacnym gronie z przedstawicielami innych uczelni. Zmarł nagle dziś, 14 kwietnia.

Źródło: WILiŚ PG


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Uuu, Skąd te minusy? Nie podoba się mój argument? Co nie tak napisałem?Czekam na dalsze argumenty. Tak jak mówiłem, to prawda, poziom jest obniżany, ale czy firmy geodezyjne sprawdzają dyplom absolwenta i jaką miał średnią? Jak absolwent takiego WAT, UWM na dziennych studiach ma średnią powyżej 4.0 to można sądzić, że jest bystry, na pewno nie jest matołem i będzie szybciej przyswajał wiedzę, szybko nauczy się zawodu w praktyce. Taki absolwent szuka pracy. Idzie na rozmowę a tam mu mówią oszałamiające 2000 zł, po 3 latach 2500 na rękę[większość firm geodezyjnych daję umowę na najniższą, reszta do ręki]. Absolwent odchodzi i tyle go widzieli w tej firmie. Zmienia branżę, bo wie że jest bystry i sobie poradzi w innym kierunku. Smutne, ale prawdziwe ... i żeby była jasność nie mówię, że firmy geodezyjne powinni płacić więcej, bo w tej branży jest z roku na rok ciężej. Po prostu ten zawód się wypalił i firmy geodezyjne nie mają możliwości więcej płacić.
    3 
 5 
Zatroskany Co Ty za brednie wypisujesz to aż dziwię się, że tak można myśleć. Racja z tym, że może w jakimś stopniu jest poziom obniżany, ale do cholery studiowałeś? Przecież program nauczania na studiach a praktyka w pracy to dwie różne rzeczy-trzeba człowieka nauczać od początku. Przepisy a praktyka w ośrodkach to też dwie różne rzeczy. Mówisz, że słyszysz od znajomych z całej Polski, że poziom absolwentów jest słaby. To ja Ci powiem dlaczego. Student/absolwent ogarnięty, mądry zmienia branżę lub zmienia kierunek studiów jak dowiaduje się ile będzie zarabiał. Firmy geodezyjne chcą mieć ogarniętych i mądrych ludzi za 2 tys. na rękę. hehe
    4 
 6 
@fpr i stąd właśnie takie opinie, że na studiach się zawodu nie nauczysz. oczywiście, to poniekąd prawda, ale... z 2 strony, kto ma tam uczyć? bo albo naukofcy wielcy, którzy o zawodzie tylko słyszeli, alboz niewielka część praktyków, którzy i tak nie nauczą, bo programy układają naukofcy. a tam drony, tomografię troposfery, sejsmika płyt... jednym słowem nic o praktyce - a w szczególności w Polsce.
    1 
 1 
Zatroskany: masz nieco racji, dla części kadry praca ze studentami jest nieważna. I jest to dramatycznie krótkowzroczne myślenie, bo w ten sposób sami podcinają gałąź, na której siedzą. Niestety przykład podejścia idzie z góry, w tym od ustawodawcy. Nowa ustawa dot. nauki i szkolnictwa wyższego to głównie "nauka". O dydaktyce jest ledwie kilka paragrafów.
    1 
 3 
Za moich czasów na studia geodezyjne było 10 osób na jedno miejsce.
    2 
 2 
Lew - np. południowy wschód Polski Mam też informacje od wielu znajomych z różnych stron Polski. Jest podobnie słabo. Oczywiście są wyjątki, ale ...
    1 
 1 
@Zatroskany Wymień proszę te uczelnie, a najlepiej od razu też z imienia i nazwiska kadrę która tak robi.
    1 
 2 
Obecnie na uczelniach jest licytacja w dół Obserwuję od paru lat poziom nauczania na uczelniach "geodezyjnych" i nie tylko. Trwa niestety licytacja "w dół". Kto przyciągnie jak najwięcej studentów i postawi im jak najniższe wymagania, byle ich tylko przepchnąć. Nierzadko zdarza się, że zajęcia się nie odbywają, a i tak studenci mają oceny pozytywne "za nic". Myślałem, że ta "zaraza" dotyczy tylko uczelni komercyjnych, ale niestety nie. Na pocieszenie mogę stwierdzić, że podobnie jest na innych kierunkach i uczelniach. U kadry nauczającej dominuje tzw. "punktoza". Praca ze studentami nie ma żadnego znaczenia, to znaczy, trzeba im postawić piątki "za nic", a oni cię dobrze oceną w ankietach. Firmy geodezyjne znają dobrze ww. sytuację po niskim poziomie absolwentów, którzy do nich trafiają.
    2 
 3 
a w polszy geodety nadal nie ma w procesie inwestycyjnym. :-)))
    1 
Niech spoczywa w pokoju Ogromna szkoda. Uczestniczyłem w tym Seminarium. Autorytet i pozycja Prof. Jacka Namiesnika udzielały się nam wszystkim. Wielki brak. Profesorze Wilde, Krzysztofie, proszę działaj ....
  
 1 



wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
piesek Izaaka Newtona wabił się Diament?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jan Brożek z Kurzelowa (Broscius Cureloviensis) (1585-1653)

Jan  Brożek z Kurzelowa (Broscius Cureloviensis)  (1585-1653)
Urodził się 1 listopada 1585 roku w Kurzelowie koło Włoszczowy (woj. świętokrzyskie) w rodzinie mieszczańskiej. Pierwsze nauki pobierał od ojca. W 1604 roku rozpoczął studia na Akademii Krakowskiej. Już w 1608 roku wykładał na niej matematykę, a dwa...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1924
W Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie powstaje pracownia kartograficzna.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2