Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-14| Geodezja, Prawo, Edukacja, Imprezy

Kierunki rozwoju dyscypliny inżynieria lądowa i transport

Pod takim hasłem w dniach 8-9 kwietnia w Sopocie odbyło się pierwsze, inauguracyjne spotkanie przedstawicieli nowej dyscypliny. Na zaproszenie dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej prof. Krzysztofa Wilde, czł. korespondenta PAN, w seminarium wzięli udział reprezentanci prawie wszystkich ośrodków, w których funkcjonuje nowa dyscyplina naukowa inżynieria lądowa i transport (ILiT).


Kierunki rozwoju dyscypliny inżynieria lądowa i transport <br />
fot. Rafał Ossowski
fot. Rafał Ossowski

Wejście w życie zmian wynikających z wprowadzenia Konstytucji dla Nauki (tzw. Ustawa 2.0) oraz oparcie podziału dziedzin i dyscyplin naukowych na klasyfikacji OECD spowodowało nowe otwarcie dla naukowców i badaczy, którzy dotychczas funkcjonowali w dyscyplinach: budownictwo, geodezja i kartografia oraz transport.

Podczas seminarium JM rektor PG prof. Jacek Namieśnik omówił funkcjonowanie uczelni w nowych ramach Konstytucji dla Nauki oraz statutów uczelni. Wystąpienie było połączone z dyskusją i pytaniami. Jednym z ważniejszych punktów spotkania była prezentacja ośrodków reprezentujących ILiT dokonana przez dziekanów, prodziekanów lub innych ich przedstawicieli. Uczestnicy poznali potencjał naukowy i dydaktyczny poszczególnych wydziałów, w tym poziom uprawnień do nadawania stopni w ILiT, kategorie naukowe, główne kierunki badań, szacunkowe liczby pracowników w ILiT (naukowych i dydaktycznych), a także prowadzone kierunki studiów związane z dyscypliną ILiT. Spoza ośrodków akademickich zaprezentował się Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk z Gdańska posiadający uprawnianie w ILiT.

Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja pt. „Co po Ustawie 2.0” dr. hab. inż. Krzysztofa Leja prodziekana ds. nauki Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG i członka Komitetu Polityki Naukowej MNiSW. Podjął on rozważania nad kierunkiem zmian oraz drogami, którymi można dojść do nowej, lepszej jakości w szkolnictwie wyższym.

W ramach integracji i wskazania roli dotychczasowych dyscyplin w strukturze dyscypliny ILiT miały miejsce trzy prezentacje tematyczne: prof. Dariusz Łydżba z Politechniki Wrocławskiej przedstawił budownictwo, prof. Krzysztof Zboiński z Politechniki Warszawskiej transport, a prof. Mariusz Figurski z Politechniki Gdańskiej – geodezję i kartografię.

W ramach Seminarium miały też miejsce dyskusje i wystąpienia tematyczne dotyczące:
• listy wydawnictw i czasopism w dyscyplinie ILiT;
• ciał i agencji nauki polskiej (NCN, NCBiR, MNiSW, itd.) oraz udziale w nich przedstawicieli dyscypliny ILiT;
• oferty Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA;
• Rady Doskonałości Naukowej;
• współpracy pomiędzy ośrodkami,
• zamknięcia się dyscyplin w ramach jednego wydziału,
• roli konferencji naukowych oraz jakości kształcenia na kierunkach studiów budownictwo, geodezja i kartografia oraz transport, które nadal będą istnieć jako przypisane do dyscypliny naukowej ILiT.


fot. Rafał Ossowski

Seminarium w Sopocie dało możliwość nawiązania relacji pomiędzy przedstawicielami dotychczasowych dyscyplin tworzących ILiT, co było szczególnie ważne ze względu na znaczącą przewagę dawnej dyscypliny budownictwo wobec geodezji i kartografii oraz transportu, które w Polsce były dalece mniej licznie reprezentowane. Po połączeniu w ramach ILiT powstała jedna z największych dyscyplin naukowych, reprezentowana przez ponad 30 jednostek naukowych w Polsce, obejmująca ważną część nauki i gospodarki, mająca bardzo duży potencjał współpracy krajowej i międzynarodowej.

Niestety, było to równocześnie, ostatnie spotkanie JM rektora Politechniki Gdańskiej prof. Jacka Namieśnika, w tak zacnym gronie z przedstawicielami innych uczelni. Zmarł nagle dziś, 14 kwietnia.

Źródło: WILiŚ PG


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS