Jak przekonują organizatorzy tego wydarzenia – Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK) – to dobry moment na dokonanie podsumowania, dyskusję i wyznaczenie celów na przyszłość. Konferencję będzie można śledzić on-line w mediach społecznościowych organizatorów.
W czasie 10 lat członkostwa w ESA polskim podmiotom udało się uzyskać kontrakty w ESA na kwotę ponad 140 mln euro. Ponad 300 z nich na co dzień współpracuje z ESA, w tym 150 bierze bezpośredni udział w projektach kosmicznych. Polska uzyskała dostęp do infrastruktury naziemnej i kosmicznej, rozwinęła się współpraca z kosmicznymi agencjami narodowymi i największymi firmami sektora kosmicznego. Polskie członkostwo to także możliwość rozwoju rodzimych technologii, znaczący udział w łańcuchu dostaw projektów kosmicznych, rozwój kadr i liczne programy edukacyjne.
W trakcie dwudniowej konferencji zaplanowano wiele ciekawych wystąpień. Na wstępie historię 500 lat polskiej eksploracji kosmosu przybliży dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN prof. Iwona Stanisławska. Odbędą się też panele tematyczne stanowiące podsumowanie 10 lat członkostwa Polski w ESA oraz poświęcone wyzwaniom kolejnej dekady. W panelu zatytułowanym „Polski sektor kosmiczny – z czego jesteśmy dumni” przewidziano takie tematy, jak: • Aplikacje i przetwarzanie danych satelitarnych • Bezpieczeństwo kosmiczne • Elektronika i telekomunikacja satelitarna • Mechanizmy, struktury, robotyka kosmiczna • Instrumenty i systemy satelitarne • Systemy wynoszenia.
Istotnym tematem będzie nadchodząca perspektywa finansowa ESA na lata 2023-25, a także podsumowanie pracy ZPSK na rzecz rozwoju sektora kosmicznego. Pierwszego dnia konferencji odbędzie się także panel dyskusyjny poświęcony 10-leciu ZPSK.
W wydarzeniu zapowiadany jest udział przedstawicieli najwyższych władz ESA, w tym dyrektora generalnego Josefa Aschbachera oraz szefów poszczególnych dyrektoriatów (odpowiedzialnych m.in. za: sprawy europejskie, prawne i międzynarodowe, obserwacje Ziemi, naukę, komercjalizację, przemysł i zamówienia, transport kosmiczny, telekomunikację i zintegrowane aplikacje), a także przedstawicieli władz państwowych RP, POLSA (w tym prezesa Grzegorza Wrochny), firm członkowskich ZPSK oraz ekspertów i badaczy kosmosu.
Agenda wydarzenia