Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-10-25| Imprezy

10 lat Polski w ESA - zapowiedź konferencji

Rok 2022 to szczególny czas dla polskiego sektora kosmicznego. Mija bowiem 10 lat członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Z tej okazji w dniach 27-28 października w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbędzie się konferencja pod hasłem „10 lat Polski w ESA – wczoraj, dziś, jutro”.


10 lat Polski w ESA - zapowiedź konferencji

Jak przekonują organizatorzy tego wydarzenia – Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK) – to dobry moment na dokonanie podsumowania, dyskusję i wyznaczenie celów na przyszłość. Konferencję będzie można śledzić on-line w mediach społecznościowych organizatorów.

W czasie 10 lat członkostwa w ESA polskim podmiotom udało się uzyskać kontrakty w ESA na kwotę ponad 140 mln euro. Ponad 300 z nich na co dzień współpracuje z ESA, w tym 150 bierze bezpośredni udział w projektach kosmicznych. Polska uzyskała dostęp do infrastruktury naziemnej i kosmicznej, rozwinęła się współpraca z kosmicznymi agencjami narodowymi i największymi firmami sektora kosmicznego. Polskie członkostwo to także możliwość rozwoju rodzimych technologii, znaczący udział w łańcuchu dostaw projektów kosmicznych, rozwój kadr i liczne programy edukacyjne.

W trakcie dwudniowej konferencji zaplanowano wiele ciekawych wystąpień. Na wstępie historię 500 lat polskiej eksploracji kosmosu przybliży dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN prof. Iwona Stanisławska. Odbędą się też panele tematyczne stanowiące podsumowanie 10 lat członkostwa Polski w ESA oraz poświęcone wyzwaniom kolejnej dekady. W panelu zatytułowanym „Polski sektor kosmiczny – z czego jesteśmy dumni” przewidziano takie tematy, jak: • Aplikacje i przetwarzanie danych satelitarnych • Bezpieczeństwo kosmiczne • Elektronika i telekomunikacja satelitarna • Mechanizmy, struktury, robotyka kosmiczna • Instrumenty i systemy satelitarne • Systemy wynoszenia.

Istotnym tematem będzie nadchodząca perspektywa finansowa ESA na lata 2023-25, a także podsumowanie pracy ZPSK na rzecz rozwoju sektora kosmicznego. Pierwszego dnia konferencji odbędzie się także panel dyskusyjny poświęcony 10-leciu ZPSK.

W wydarzeniu zapowiadany jest udział przedstawicieli najwyższych władz ESA, w tym dyrektora generalnego Josefa Aschbachera oraz szefów poszczególnych dyrektoriatów (odpowiedzialnych m.in. za: sprawy europejskie, prawne i międzynarodowe, obserwacje Ziemi, naukę, komercjalizację, przemysł i zamówienia, transport kosmiczny, telekomunikację i zintegrowane aplikacje), a także przedstawicieli władz państwowych RP, POLSA (w tym prezesa Grzegorza Wrochny), firm członkowskich ZPSK oraz ekspertów i badaczy kosmosu.

Agenda wydarzenia

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS