Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-06-06| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Obywatele chcą do ESA

Na stronie Polskawesa.pl ukazała się petycja z apelem do premiera Donalda Tuska o jak najszybsze wstąpienie w szeregi Europejskiej Agencji Kosmicznej. Podpisało ją już blisko 3 tys. osób.


Obywatele chcą do ESA <br />
fot. ESA 2004
fot. ESA 2004

Zdaniem inicjatorów akcji nasz kraj z jednej strony zaliczany jest przez ONZ do wysoko rozwiniętych, a z drugiej strony nasza gospodarka boryka się z poważnym deficytem innowacyjności. Szansą na poprawienie tego stanu rzeczy jest wstąpienie do ESA. Choć członkostwo to ma nas kosztować 20 mln euro rocznie, to 80% tej kwoty będzie wracać do polskiej gospodarki w postaci projektów technologicznych i zleceń dla przedsiębiorstw. Dołączenie do tej organizacji jest więc doskonałą okazją do powstania w Polsce wielu nowoczesnych firm i miejsc pracy w dziedzinie wysoko rozwiniętych technologii.

Dlaczego petycja pojawiła się teraz? Jak można w niej przeczytać, od listopada zeszłego roku Polska negocjuje członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Część techniczna negocjacji zakończyła się powodzeniem w pierwszym kwartale tego roku. W tej chwili ostateczna decyzja o wstąpieniu do ESA należy do polskiego rządu. A zdaniem autorów petycji, jeśli Polska nie przystąpi do Agencji w tym roku, straci 2 mld zł, bowiem w latach 2014-20 na programy kosmiczne UE nasz kraj musi wydać 495 mln euro. Dopóki Polska nie będzie w ESA, polscy przedsiębiorcy i naukowcy nie mogą się ubiegać o te środki.

W akcji „Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej” uczestniczą: ABM Space Education, Mars Society Polska, Planet PR, Polskie Towarzystwo Astronautyczne, portale Astronomia.pl, Kosmiczna Polska i Kosmonuta.net, Studenckie Koło Astronautyczne, Studenckie Koło Naukowe Space Marketingu, Studenckie Koło Naukowe Psychologii Lotniczej i Kosmicznej.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS