Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2012-06-06 | GIS, Teledetekcja, Instytucje

Obywatele chcą do ESA

Na stronie Polskawesa.pl ukazała się petycja z apelem do premiera Donalda Tuska o jak najszybsze wstąpienie w szeregi Europejskiej Agencji Kosmicznej. Podpisało ją już blisko 3 tys. osób.


Ilustracja: Obywatele chcą do ESA <br />
fot. ESA 2004
fot. ESA 2004

Zdaniem inicjatorów akcji nasz kraj z jednej strony zaliczany jest przez ONZ do wysoko rozwiniętych, a z drugiej strony nasza gospodarka boryka się z poważnym deficytem innowacyjności. Szansą na poprawienie tego stanu rzeczy jest wstąpienie do ESA. Choć członkostwo to ma nas kosztować 20 mln euro rocznie, to 80% tej kwoty będzie wracać do polskiej gospodarki w postaci projektów technologicznych i zleceń dla przedsiębiorstw. Dołączenie do tej organizacji jest więc doskonałą okazją do powstania w Polsce wielu nowoczesnych firm i miejsc pracy w dziedzinie wysoko rozwiniętych technologii.

Dlaczego petycja pojawiła się teraz? Jak można w niej przeczytać, od listopada zeszłego roku Polska negocjuje członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Część techniczna negocjacji zakończyła się powodzeniem w pierwszym kwartale tego roku. W tej chwili ostateczna decyzja o wstąpieniu do ESA należy do polskiego rządu. A zdaniem autorów petycji, jeśli Polska nie przystąpi do Agencji w tym roku, straci 2 mld zł, bowiem w latach 2014-20 na programy kosmiczne UE nasz kraj musi wydać 495 mln euro. Dopóki Polska nie będzie w ESA, polscy przedsiębiorcy i naukowcy nie mogą się ubiegać o te środki.

W akcji „Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej” uczestniczą: ABM Space Education, Mars Society Polska, Planet PR, Polskie Towarzystwo Astronautyczne, portale Astronomia.pl, Kosmiczna Polska i Kosmonuta.net, Studenckie Koło Astronautyczne, Studenckie Koło Naukowe Space Marketingu, Studenckie Koło Naukowe Psychologii Lotniczej i Kosmicznej.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

temat remigiusza zgubił brak wiedzy i ocenia innych z perspektywy wschdnich kresów EU, na dodatek nie rozumie treści konstytucji.
  
inżyniera poniosła ułańska fantazja :)
    1 
 1 
ESA 'A to odszkodowanie to by miałoby być za co?' Za likwidację mojego miejsca pracy. Narodowe Centrum Systemów Geolokacji Satelitarnej wykreślono chociaż powinno powstać ok 1995. Tymczasem przeznaczono je na emerytury dla ubeków, aby nie burzyć jedności społeczeństwa i lepiej dysponować owymi środkami kapitałowymi dla rozwoju gospodarczego Polski biorąc pod uwagę ówczesne mieszkańców, co jest dla mnie całkowicie zrozumiałe i racjonalne. Oczywiste jest też że po latach gdy reinwestowano tę sumę z zyskiem, za przymusową emigrację należy mi się w tym momencie odszkodowanie za utracone miejsce pracy, w wysokości kosztów utworzenia tegoż, abym sam mógł prowadzić działalność zgodnie z zasadami wolnego rynku. Chodzi właśnie o wspomnianą kwotę 150mln EUR którą chcą teraz wpłacić do ESA, zapominając o bieżących zobowiązaniach. Pominięcie mnie przy transferze owych środków pieniężnych narusza moje prawa Obywatela Polskiego zgodnie z Rozdziałem II Art. 32. pkt 2 Ustawy Zasadniczej.
    2 
 1 
Turysta A skąd niby się ma brać na te emerytury jak nie z inwestycji w innowacyjność? Może kogoś "ciepniesz" i mu zabierzemy na te emerytury?
  
Że gdzie?!? Tu nie ma na emerytury a im się zachciewa grubych baniek na oglądanie gwiazdek. Jak się jednemu z drugim dobrze "ciepnie" to gwiazdy bez teleskopu zobaczy.
    1 
sprostowanie Małe sprostowanie. Stwierdzenie, że obywatele chcą członkostwa Polski w ESA jest lekką manipulacją. Konkretnie chce tego około 3 tysięcy obywateli spośród trzydziestu paru milionów. Czyli? Czyż jest to jeden procent? Eie. Czy może jeden promil? Nie. Może jeden promil błędu statystycznego? Ano mniej więcej. Obywatele chcą zwycięstwa z Grecją, koko spoko i euro po dwa złote, chyba że akurat eksportują. A to czy Polska będzie w ESA obywatele mają szczerze gdzieś, szanowna Redakcjo.
    1 
 1 
Do inżyniera Nie do końca rozumiem, wyemigrowałeś, a Ci którzy zostali mają Ci zapłacić za Twoją decyzję? A to odszkodowanie to by miałoby być za co?
  
 1 
temat Najpierw poproszę o wypłatę zaległego odszkodowania emigracyjnego za 15 lat, potem pomyślimy o zwiększaniu składki do EU o 150mln EUR.
    2 
 3 



zobacz też:

Dane do rozmów z ESA

W związku z rozpoczęciem przez Polskę negocjacji o przystąpieniu do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Ministerstwo...

Polska 20. członkiem ESA?

Jak poinformował portal Kosmonauta.pl, premier Donald Tusk 13 czerwca br. podpisał instrukcję negocjacyjną pozwalającą na...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
masa Jowisza jest 317 razy większa od masy Ziemi?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Julian Niebylski (1930-2021)

Julian Niebylski (1930-2021)
Twórca dyscypliny naukowej metrologia okrętowa, założyciel i wieloletni prezes zarządu firmy GEOMETR Sp. z o.o., profesor Politechniki Szczecińskiej. Urodził się 12 marca 1930 r. w Horodyszczu Wielkim koło Tarnopola. W 1958 r. ukończył studia na...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1945
Pierwsze geodezyjne zastosowanie radaru (SHORAN - Short Range Navigation) w pomiarach hydrograficznych w USA. Pomiary prowadzi Coast & Geodetic Survey.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama