Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-09-14 | Geodezja

Ku chwale miernickiej nauki!

W centrum Warszawy, na placu Teatralnym odbyła się dziś (14 września) uroczystość odsłonięcia Pomnika Geodezji Europejskiej. Odrestaurowana marmurowa kolumna otoczona żelazną balustradą upamiętnia jeden z największych projektów geodezyjnych na świecie – pomiar długości łuku równoleżnika 52°N, który przebiega przez całą Europę i właśnie w tym miejscu przez Warszawę. Pomnik przez lata błędnie nazywany był jednak „Południkiem Warszawy”.


Ilustracja: Ku chwale miernickiej nauki! <br />
Moment odsłonięcia pomnika
Moment odsłonięcia pomnika
Ilustracja: Ku chwale miernickiej nauki! <br />
Zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska
Zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska
Ilustracja: Ku chwale miernickiej nauki! <br />
Honorowy przewodniczący FIG Stig Enemark
Honorowy przewodniczący FIG Stig Enemark
– To wydarzenie wyjątkowe. Szacunek budzi już sama materialna część pomnika. Kolumna, która tu stoi od 150 lat była niemym świadkiem burzliwych, tragicznych i chwalebnych chwil naszego miasta. Ta kolumna to też rodzaj listu w butelce pozostawiony nam przez geodetów złotej ery geodezji europejskiej – mówiła podczas uroczystości zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska. – Przyznam, że dopiero podczas rozmów o upamiętnieniu uzmysłowiliśmy sobie, jak znaczące dla rozwoju nauki i naszego rozumowania świata były ówczesne badania. Na co dzień nie dostrzegamy wkładu geodetów w nasze życie, ale jako gospodarz miasta wiem, że żadna inwestycja nie mogłaby się odbyć bez Waszej pracy – zauważyła Renata Kaznowska.

Zastępca prezydenta Warszawy wspomniała, że kolumna upamiętnia jeden z największych projektów geodezyjnych na świecie – pomiar długości łuku geodezyjnego równoleżnika 52° szerokości geograficznej północnej (6 tysięcy kilometrów). Równoleżnik ten łączy irlandzką wyspę Valentia z rosyjskim miastem Orsk na Uralu. – Dziś Rosja przez barbarzyński napad na Ukrainę odsunęła się od Europy, od europejskich wartości. Ten pomnik przypomina jednak, że mamy jedną planetę. Geodezja zmienia perspektywę myślenia – stwierdziła zastępca prezydenta Warszawy.

– Czuję ogromną radość i wzruszenie, że udało się tę skromną kolumnę podnieść do rangi pomnika geodezji. To nie tylko jest symbol największych pomiarów geodezyjnych. Dla mnie jest to symbol geodezji, jej roli w społeczeństwie, w gospodarce – stwierdziła przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady Miasta Stołecznego Warszawy Ewa Janczar, radna m.st Warszawy, z wykształcenia geodetka, która bardzo zaangażowała się w realizację tej inicjatywy. – Dziękuję inicjatorom, ale też radnym m.st. Warszawy, że dali się dość szybko przekonać, że ta idea jest bardzo wartościowa, prezydentowi i prezydent miasta oraz służbom Urzędu m.st. Warszawy, bez których to by się nie mogło ziścić, a w szczególności warszawskiemu konserwatorowi zabytków oraz dyrektorowi Zarządu Terenów Miejskich – dodała.

Prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej Janusz Walo nawiązał z kolei do odbywającego się właśnie w Warszawie Kongresu Międzynarodowej Federacji Geodetów. Jego zdaniem to świetna okazja, żebyśmy takie wydarzenia propagowali na całym świecie, stąd też obecność podczas tego wydarzenia przedstawicieli FIG. – Ta uroczystość jest ważna dla całego środowiska inżynieryjno-technicznego, dlatego że miejsc upamiętniających technikę jest niewiele w przestrzeni publicznej. Warto to robić, warto inspirować szczególnie młodych ludzi, żeby uczyli się przedmiotów ścisłych i dołączali do rodziny inżynierów – stwierdził prof. Janusz Walo – Mam nadzieję, że to będzie miejsce odwiedzane nie tylko przez geodetki i geodetów, ale również przez mieszkańców Warszawy i turystów, stanie się obowiązkowym punktem turystycznym w Warszawie – przekonywał profesor.

– Jestem dumny stojąc tutaj przed Wami jako reprezentant Międzynarodowej Federacji Geodetów. Ten pomnik reprezentuje prawdziwie międzynarodową współpracę w naszym zawodzie, od Irlandii po Rosję, i myślę, że powinniście być z niego dumni – stwierdził z kolei Stig Enemark honorowy przewodniczący FIG.

Przypomnijmy, że propozycję przeprowadzenia renowacji pomnika i opisania jego przeznaczenia oraz historii przedstawił Mariusz Meus z geodezyjnej akcji edukacyjnej „Honorowy Południk Krakowski”, zatem podczas uroczystości nie mogło zabraknąć i jego. Cieszę się, że tak wielu ludzi pomogło przywrócić Warszawie część jej wspaniałej historii, która cudem przetrwała II wojnę światową i powstanie warszawskie. Przez lata kolumna była nazywana „południkiem warszawskim”, a o ironio, jest symbolem równoleżnika – zauważył Mariusz Meus. – Co ciekawe, kolumna nie jest klasycznym punktem pomiarów geodezyjnych. Już 150 lat temu pomyślano ten obiekt jako atrakcję turystyczną, jako coś, co ma przyciągać uwagę, co ma być ambasadorem geodezji w przestrzeni publicznej i przybliżać geodezję zwykłym ludziom, którzy przetaczali się przez pl. Teatralny każdego dnia. I dziś tę pierwotną funkcję tego obiektu przywracamy, znów jest on ambasadorem geodezji w przestrzeni publicznej. Głosi chwałę miernickiej nauki – stwierdził.

Równocześnie Mariusz Meus zauważył, że skoro przez tyle lat kolumna nazywana była południkiem warszawskim i w świadomości wielu ludzi tak funkcjonuje do dziś, przydałoby się tę historię dokończyć. Dlatego również z jego inicjatywy rozpoczęły się pomiary geodezyjne najpierw w Obserwatorium Astronomicznym w Alejach Ujazdowskich (nasza relacja), a jutro zostaną przeprowadzone przy Centrum Nauki Kopernik. Celem jest wyznaczenie, gdzie przez Warszawę przebiega prawdziwy warszawski południk zerowy.

Odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie zastępca prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska, przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego Rady Miasta Stołecznego Warszawy Ewa Janczar, p.o. głównego geodety kraju Alicja Kulka, honorowy prezydent FIG Stig Enemark, prezes SGP Janusz Walo, Mariusz Meus z geodezyjnej akcji edukacyjnej „Honorowy Południk Krakowski”, a także burmistrz stołecznej dzielnicy Śródmieście Aleksander Ferens. Obok pomnika ustawiono obecnie dwie tablice (w języku polskim i angielskim) opisujące jego historię i historię pomiarów geodezyjnych, które upamiętnia.

Więcej zdjęć z uroczystości

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Kiedy pomnik, kiedy ??? Byłem oglądnąłem, ładna barierka. Chciałem tylko zapytać, może ktoś wie, kiedy pomnik będzie posadowiony na tej kotwie co ziemi wystaje ?
  
Ala, jaki gustowny płaszczyk.
    3 
 1 
Żal tylko, że Polski nie było w tym czasie jak stawiali kolumnę 150 lat temu europejczycy. Żal tylko, że Polski nie było w tym czasie jak stawiali kolumnę 150 lat temu europejczycy.
    1 
 3 
odp: Żal tylko, że Polski nie było w tym czasie jak stawiali kolumnę 150 lat temu europejczycy. Ale byli POLACY, i działali na polskiej ziemi naukowo. A jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy...
  
 2 
Nie na temat Czy mi się wydaje czy zniknął artykuł o historii pewnego geodety?
    2 
 2 
odp: Nie na temat [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
    2 
 2 
odp: odp: Nie na temat Jeszcze 2h temu był artykuł p geodecie który przez przedłużającą się weryfikacje stracił zlecenie i kulisach tego, artykuł miał ponad 100 komentarzy
    1 
 5 
odp: odp: Nie na temat Myślę, jojo że małpą geo, która pisze jest twój stary:-)
    2 
odp: odp: Nie na temat Nie wykuczam, że mój stary jest w prostej linii jak piszesz, bo sam lepiej nie wyglądam. Dlatego też twierdzę, że pochodzę od małpy. Ale takiej z drzewa. Na pewno mój stary nie jest geo. Na to jest bardziej inteligentny od tego, co zrobił takie cóś jak bota małpa geo. Nieprawda? Kolega mu pomógł?
  
odp: Nie na temat Jest w zakładce `Prawo`; |2022-09-08| Geodezja, Prawo. O pewnej weryfikacji wstrzymanej oczekiwaniem na stanowisko GGK. Moim zdaniem warto doczytać: `W komentarzu do tej sprawy OZZG zwraca uwagę; (na stronie OZZG). Ułatwia to bardzo zrozumienie nagonki w komentarzach na OZZG a Pana Piszczka zwłaszcza. Pozdr.
    2 
 1 
odp: odp: Nie na temat Jak tak to przepraszam i dzięki za wskazanie, bo właśnie chciałem zgłębić artykuł ;)
  
 1 
odp: odp: Nie na temat Na stronie mój antywirus alarmuje że jest wirus. Pewnie Bierut zainfekował.
    1 
 1 
odp: Nie na temat Znikł bo go wezwał nikt, a może okulary trzeba kupić lub sprawniejszy umysł. Ten Bierut wyżera szare komórki.
    1 
Nikogo z ważnych nie było. Ani ze świata polityki, ani ze świata biznesu. To mizerny dość wizerunek "miernickiej nauki". Nawet Główna "Mierniczka" Kraju też taki nie do końca szczęśliwa. Z miasta tyko Wicka. Szef FIG jakby nie dojechał... Nie żebym marudziła, ale o czym będą mówić w Kawie z Miernickim? Bo pociągu z nowoczesną geodezją, to światła ostatniego wagonu są od nas coraz dalej...
    6 
 7 
Ku chwale miernickiej nauki! Gratuluję tytułu artykułu. Jednak na ustach pojawia się to określenie w niezbyt pozytywnym wydźwięku. Dlaczego? Po co? Niewygodna historia? W którą stronę?
    1 
 4 
odp: Ku chwale ~ A doczytałeś? ---- ?Ta kolumna to też rodzaj listu w butelce pozostawiony nam przez geodetów złotej ery geodezji? ? To się rozchodzi o erę po 1953r.! Bo złote już były a dulary pod Pewexem nieideowe. I co, dzisiaj zamieniliśmy szlachetny klejnot po Ojcach Założycielach, czyli flaszkę na jakiś Carski słupek. Niech sobie zabiera ten list z butelki, kto tam chce dorabiać dodatkowe 100 lat historii na rehabilitacje doktoratu. Ale ta pusta flaszka to całe nasze dziedzictwo. Nas inzinierów Polski Ludowej po zaocznych. To dziedzictwo złotej ordy wciąż trwa. Dzieci Nasze przechowują ono dziedzictwo w Służbach dla nich powołanych. Oddajcie nam ten najważniejszy Symbol, flaszkę naszą! Zanim element wywrotowy powie, że się stłukła. Sami zrobimy dla niej pomnik godniejszy od tego słupka obcego ideowo.
    3 
 1 
odp: odp: A doczytałeś? Kurczę... chyba muszę się iść gdzieś douczyć, bo ni w ząb nie zrozumiałem idei, która przyświecała powyższej wypowiedzi
    1 
 2 
odp: odp: Ku chwale ~ A doczytałeś? Ty już więcej nie pij. Pustych flaszek u Ciebie aż nadto.
  
odp: odp: Ku chwale @~35 plus VAT, No to, jakim cudem po 1953r stosowano butelki jako podcentr do stabilizacji. To Sołtys zabezpieczał, czy aktyw bezpieczeństwa od Panów geodetów? Tu nie ma żadnej idei tylko suche już fakty. Bo flaszka miała być dnem do góry. (Norma branżowa ze Zjednoczenia?). Do dzisiaj echem się niesie NASZA BRANŻA, NASZA BRANŻA! Nasza, czyli czyja? Wstyd tak zapominać o dziedzictwie! Ostatniej flaszce NASZEJ BRANZY z listem od ojców założycieli! Zapominanie o idei dziedzictwa, to już jest idea (wywrotowa?)!
  
 2 
**** jest wasza! W góralskim kościółku wystrojone gaździny klęczą przed ołtarzem i modlą się żarliwie. Nagle jedna uklęlkła, lecz niefortunnie przy tym pie***ęła. Zawstydzona, chwyciła się za nos i zaczęła się newrwowo rozglądać za siebie, głośno pytając: - A która to? Która? Na to stara gażdzinka z tylnego rzędu, spokojnie: - A cóż to, kumo? DWIE D**Y MACIE, że nie wiecie, która?
  
 1 
odp: odp: **** jest wasza! Bo gaździna mo teraz JEDOM WIELKOM i ino z niom się obnosi, bo se już nie do rady drobić kroczków jak stary po gęślikach smykiem pociągnie. Nie będzie pamientać, że jak się dorobiła jednej wielkiej, to miała ongi takom zgrabniutkom, co ona zaroz potym urosła na takom w som roz, coby się mogła niom podzielić z kumotrami. Tak się jej z tego dzielenia rozdęło, że teroz mo co mo. Ino musi wiekszom miskę do żarcia brać a potrafi nawet dwie miski zeźreć. Kłopot z tym, bo co i roz potrzeba wychodek na nowo gwoździami zbijać coby się nie przelewało. Ale ongi jak się to rozlało to już tak zostało. Teroz to ona udaje, że nie widzi i nie czuje tego smrodu.
  
 1 
odp: Ku chwale miernickiej nauki! Kolejny wygłup pana od tropienia południków i równoleżników co się lansuje na "kawach z mierniczymi", których oglądalność wynosi w porywach do 50 osób. Podkreślam: ta kolumna nie jest nasza polska.
    1 
 1 
odp: odp: Ku chwale miernickiej nauki! wyjaśnij dosłownie o jakiego pana chodzi i o jaką kulumnę i dlaczego nie jest polska.
  
odp: odp: Ku chwale miernickiej nauki! Jak to nie polska, Ręcami temi spracowanego ludu ona wykuta została ze skały pierwotnej słowańskiej Naszej. Rzeźbiarz słowiański nadał jej kształt pożądany. I postawiona została na Naszej Słowiańskiej Ziemi. A ustawiono ją z tego powodu że Międzynarodowy projekt ówczesnej Nauki Mierniczej nie ominął naszego `Zadu_ia`. Powinniśmy być odrobinę dumni, że w tym projekcie byli też UCZENI polskiego pochodzenia. ~ Oby tylko Stowarzyszenie sobie nie dopisało sobie i tej historii, bo ich symbolem od 1953r. jest TA flaszka właśnie, po opróżnieniu używana jako podcentr. Wiem że to wstydliwe, bo niektórzy nie szanowali NOWEJ ŚWIECKIEJ TRADYCJI i cichaczem te butelki wynosili do skupu. Więc jeżeli ostatnia się ostała, to trzeba się upominać o zwrot i zrobić jej w NOT; SALĘ PAMIĘCI !!! - Ku czci Służb Naszych, bo dla nich jest ona KAMIENIEM WĄGIELNYM pod podwalinami budowli, na której siedzą! (będą siedzieć?) Na wieki wieków ...
  
 1 
odp: odp: Ku chwale miernickiej nauki! --Chciałbym ogarnąć, a nie pojmuję; to Pana Szanownego bardziej bulwersuje ten Pan co się `lansuje`, czy bardziej Ci których stać na kawę i się z tym obnoszą po internetach?.
  
 2 
Ku chwale Jeometry,Geometry i Mierniczym Przysięgłym pierwszy krok w celu przywrócenia prawnego Zawodu Mierniczego
    8 
 5 
odp: Ku chwale był jeszcze Notariusz Ziemski.. raczej nie wróci
    1 
 3 
odp: odp: Ku chwale I rozum co poniektórym również nie wróci. Smutne, ale prawdziwe.
  
 6 
odp: Ku chwale [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
  
 3 



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
według Euklidesa punkt jest tym, co nie ma części?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Ryszard Koronowski (1927-1968)

Ryszard   Koronowski (1927-1968)
Kierownik Katedry Geodezji SGGW, specjalista od obliczeń geodezyjnych, przewodniczący SGP w latach 1966-68. Urodził się w Mławie 10 lipca 1927 roku. Od młodości był związany z harcerstwem, po wybuchu II wojny światowej działał w Szarych Szeregach;...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1968
Firma Wild z Heerbrugg (Szwajcaria) produkuje pierwszy dalmierz elektroniczny działający na zasadzie wiązki promieni podczerwonych - DI10 Distomat.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2