Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-09-14 | Geodezja, Imprezy, Kataster

Kataster lekiem na bolączki współczesnego świata? [Kongres FIG 2022]

Głód, epidemie, nierówności społeczne, zanieczyszczenie środowiska – bez powszechnego katastru rozwiązanie tych i innych fundamentalnych problemów ludzkości będzie bardzo trudne. Tak przekonywali eksperci podczas odbywającego się w Warszawie Kongresu Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG).


Ilustracja: Kataster lekiem na bolączki współczesnego świata? [Kongres FIG 2022] <br />
Paula Dijkstra
Paula Dijkstra
Ilustracja: Kataster lekiem na bolączki współczesnego świata? [Kongres FIG 2022] <br />
Prof. Stig Enemark
Prof. Stig Enemark

W 2015 roku państwa Organizacji Narodów Zjednoczonych jednogłośnie przyjęły Agendę 2030 – zestaw 17 celów zrównoważonego rozwoju, które mają zostać osiągnięte na całym świecie do końca bieżącej dekady. Koniec z ubóstwem, zero głodu, dobre zdrowie i jakość życia, dobra jakość edukacji – to tylko wybrane z nich.

Jak podczas wtorkowej (13 września) sesji plenarnej Kongresu FIG przekonywała dyrektor holenderskiej agencji Kadaster International Paula Dijkstra, niedawane wydarzenia takie jak pandemia koronawirusa czy wybuch wojny w Ukrainie sprawiły, że osiągnięcie tych celów znacznie się oddaliło. By odwrócić ten trend i zrealizować założenia Agendy 2030, należy zatem podjąć natychmiastowe działania, a międzynarodowe środowisko geodetów musi być ich integralną częścią.

Wtórował jej honorowy przewodniczący FIG prof. Stig Enemark. W jego ocenie dostęp do odpowiedniej jakości danych przestrzennych jest niezbędny choćby po to, by w ogóle móc ocenić stopień realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Ale na tym rola geodanych wcale się nie kończy. Prof. Enemark ocenia, że skuteczna realizacja przynajmniej 9 z tych 17 celów wymaga posiadania odpowiednich systemów gospodarowania nieruchomościami, a ich podstawą jest przecież kataster, a więc domena geodetów.

Niestety, w wielu krajach kataster funkcjonuje jedynie w szczątkowej formie. Z danych przytoczonych przez prof. Enemarka wynika, że tylko 40 państw świata może pochwalić się w pełni wdrożonym systemem katastralnym. Na drugim biegunie jest choćby afrykańska Uganda, gdzie na około 25 mln działek tylko 10% jest formalnie zarejestrowanych w państwowych bazach. To w oczywisty sposób krępuje rozwój kraju, a w szczególności niższych warstw jego społeczeństwa.

Tylko czy w krajach takich jak choćby wspomniana Uganda wdrożenie sprawnego systemu katastralnego jest realne w ramach czasowych nakreślonych w Agendzie 2030? Prof. Enemark nie ma wątpliwości, że tak. Jak zatem to zrobić? Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście złożona, choć została już spisana w wielu ogólnodostępnych publikacjach FIG czy ONZ. Kluczowym założeniem jest jednak hasło „fit to purpose”. Co ono oznacza w kontekście geodezji? Otóż system katastralny ma przede wszystkim spełniać stawiane przed nim podstawowe cele, a nie próbować naśladować zaawansowane technologicznie rozwiązania z krajów Zachodu. W praktyce przekłada się to np. na wyznaczanie granic nieruchomości odbiornikami GNSS wbudowanymi w przeciętny smartfon, co w niektórych regionach świata jest ogólnie przyjętą praktyką.

Zresztą – jak podkreśla prof. Enemark – wdrażając systemy gospodarowania nieruchomościami w krajach słabiej rozwiniętych, kwestie technologiczne schodzą na dalszy plan. Ba, głównym wyzwaniem nie są nawet pieniądze. O wiele poważniejszą barierą okazują się bowiem zagadnienia polityczne. Dlatego gdy zachodni eksperci wspierają kraje Afryki czy Azji w budowaniu katastru, przede wszystkim powinni zacząć od przekonania lokalnych decydentów i społeczności o konieczności wdrażania tego typu rozwiązań i pożytkach z tego płynących – argumentował prof. Enemark.

Do tych tez nawiązywała późniejsza dyskusja ekspertów, w której udział wzięli: Victoria Stanley (Bank Światowy), Marc Vanderschueren (Fédération des géomètres francophones – FGF), Tomasz Malinowski (wiceprezes TPI, a także przedstawiciel lokalnego organizatorów Kongresu, czyli SGP) i Shirley Chapunza (FIG Young Surveyors Network).

Odwołując się do hasła tegorocznego Kongresu FIG („Wolontariat na rzecz przyszłości – doskonałość geoprzestrzenna dla lepszego życia”), dyskutanci podkreślali konieczność społecznego angażowania się geodetów w rozwiązywanie lokalnych i światowych problemów. Sporo uwagi poświęcono również kształceniu i wychowywaniu nowych pokoleń geodetów. Zastanawiano się chociażby nad tym, czy branża geodezyjna jest w stanie skutecznie przezwyciężać różnice dzielące generacje „baby boomers”, X, Y oraz najmłodszej Z. Biorąc jednak pod uwagę, że na warszawski Kongres FIG zjechała całkiem spora reprezentacja młodych ludzi z całego świata aktywnie zaangażowanych w działalność FIG, chyba nie jest z tym tak źle.


Patronem medialnym Kongresu FIG jest redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl. Lokalnym organizatorem wydarzenia jest z kolei Stowarzyszenie Geodetów Polskich

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Co Polska geodezja ma do pokazania światu? [Kongres FIG 2022]

Od dwóch polskich wystąpień w sesji plenarnej rozpoczęły się merytoryczne obrady...

Polska w centrum światowej geodezji: w Warszawie rusza Kongres FIG

Około tysiąca osób z blisko 90 krajów świata przybyło do Warszawy na Kongres...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu 19 lutego 1473 r. o godzinie 4:48 po południu?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Aleksander Skórczyński (1930-2020)

Aleksander Skórczyński (1930-2020)
Wieloletni nauczyciel akademicki Politechniki Warszawskiej, specjalista z zakresu teorii wyrównania, analizy dokładności układów geodezyjnych oraz geodezyjnych pomiarów szczegółowych. Urodził się w 1930 r. we Włocławku. W 1956 r. uzyskał tytuł...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2000
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) definiuje parametry systemu nawigacyjnego Galileo: 27 satelitów (plus 3 zapasowe) na 3 orbitach, waga satelity ok. 650 kg.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama