Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-09-13 | Geodezja, Imprezy

Co Polska geodezja ma do pokazania światu? [Kongres FIG 2022]

Od dwóch polskich wystąpień w sesji plenarnej rozpoczęły się merytoryczne obrady Kongresu Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG). A w kolejnych dniach krajowych prezentacji będzie znacznie więcej.


Ilustracja: Co Polska geodezja ma do pokazania światu? [Kongres FIG 2022]
Ilustracja: Co Polska geodezja ma do pokazania światu? [Kongres FIG 2022]

Geodezja w czasach COVID

Pierwszą sesję plenarną rozpoczęła Ewa Surma – dyrektor Departamentu Strategii, Współpracy Zagranicznej oraz Informacji Publicznej w GUGiK. Prezentując, jak Urząd radził sobie podczas pandemii, mówiła m.in. o dziesiątkach zdalnych konferencji i szkoleń, w których udział wzięło wiele tysięcy uczestników. Pokrótce zaprezentowała też wprowadzone wówczas zmiany w prawie geodezyjnym, w tym szerokie „uwolnienie” danych przestrzennych oraz różnorodne działania, które promowały ich jak najszersze wykorzystanie – od konkursów po udostępnianie usług sieciowych.

Temat skutków pandemii z punktu widzenia przeciętnego polskiego geodety przedstawił z kolei dr hab. Paweł Hanus z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jak podsumował swoje wystąpienie, paradoksalnie koronawirus miał w geodezji również swoje pozytywne skutki. A są nimi chociażby: popularyzacja e-usług administracji publicznej oraz związana z tym możliwość załatwiania wielu spraw bez wizyty w urzędzie, a także przyspieszona cyfryzacja danych przestrzennych czy popularyzacja dokumentów w postaci elektronicznej.

O skutkach pandemii dla geodezji w skali całego świata mówiła zaś Rumyana Tonchovska z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Jak podkreśliła, w wielu krajach koronawirus brutalnie uświadomił decydentom, że bez cyfrowych danych przestrzennych sprawne zarządzanie krajem w tych kryzysowych czasach jest niezwykle trudne. By ułatwić im sprawne i skuteczne wdrażanie systemów informacji przestrzennej, specjaliści z FAO i FIG opracowali specjalne podręczniki, które właśnie ujrzały światło dzienne.

Mocna polska reprezentacja

Ale polskich wystąpień na XXVII Kongresie FIG zaplanowano znacznie więcej. Przez trzy dni odbędzie się ich łącznie 66, z czego cztery na sesjach plenarnych. Choć tematyka tych prezentacji – podobnie jak cały program konferencji – jest bardzo różnorodna, to wśród nich wyłania się kilka zagadnień wiodących. To między innymi: kataster, geodezja górnicza, monitoring geodezyjny czy wykorzystanie dronów oraz skanowania laserowego. W wystąpieniach przewijają się także zagadnienia związane z edukacją geodezyjną, inteligentnymi miastami i wsiami, analizami przestrzennymi czy geodezją wyższą.

Do polskich akcentów na Kongresie FIG należy zaliczyć także krajowych wystawców (WPG, OPEGIEKA oraz SkySnap), a także bogaty program wycieczek, nie tylko o tematyce geodezyjnej.


Patronem medialnym Kongresu FIG jest redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl. Lokalnym organizatorem wydarzenia jest z kolei Stowarzyszenie Geodetów Polskich

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ile mapek do celów projektowych musi zrobić geodeta żeby zjeść ośmiorniczkę i zapalić cygaro na konferencji FIG? Chyba coś jest nie tak z geodezją w Polsce. Nie jest łatwo małym firmom a z drugiej strony są potężne inwestycje organizowane przez duże firmy, które proponują tak niskie stawki i dziwne zapisy w kontraktach, że w zasadzie geodeta odpowiada za wykonanie dla przykładu całej obwodnicy. To jest bandyterka.
    1 
 5 
odp: ile wolontariatu Oj. marudzisz! Teraz to mogę poczuć się jak inżynier Maliniak (to mało?) i wybiorą mnie na Dyrektora, jak będą potrzebować figuranta. Myślisz, że wtedy poznam dziwne zapisy w kontraktach? Ale DZISIAJ to już `nowoczesność w domu i zagrodzie`! ~ ?17 celów wymaga posiadania odpowiednich SYSTEMÓW (~), a ich podstawą jest przecież kataster? ~ Prof. Enemark ogłasza; ?w praktyce np. wyznaczanie granic nieruchomości odbiornikami GNSS wbudowanymi w przeciętny smartfon, w niektórych regionach świata jest ogólnie przyjętą praktyką?. ~ Toż to do naszych zcyfryzowanych granic po LPISie i tak za dokładne urządzenie jest. Jedno tylko mnie ciekawi; co jeszcze zostało w tej Ugandzie, że chcemy tam nieść demokrację i kataster pod hasłem; `Wolontariat na rzecz przyszłości`. Nasz SYSTEM nie jest za darmochę, to co to za przyszłość?
  
geodezja MOŻE TRZBA ZABRAĆ WSZYSTKICH W TEREN I POKAZAĆ... A POTEM DO OŚRODKA... A NA KONIEC JESZCZE FAKTURE TRZEBA POKAZAĆ....
  
 3 
ale prawda jest taka: -ustawa PGiK z 89 roku za poprzedniego jeszcze systemu-jej zapisy o służbie geodezyjnej funkcjonują do dziś i dlatego dziś w geodezji polskiej konferencje sympozja wygłaszają ludzie, którzy zawód sobie całkowicie zawłaszczyli a którym ustawa prl pozwala na to-czytaj urzędnicy tejże tzw. służby. Unikat w skali Europy-nigdzie na zachodzie nie ma takich tworów jak podgik, wingik. -brak definicji zawodu-to powoduje że dziś w geodezji każdy może być tzw. wykonawcą prac i każdy z upoważnienia starosty może sprawdzać takiego wykonawcę. Nie ma tu geodety. Na konferencji nie ma geodetów praktyków posiadających swój samorząd i stanowiących prawo-toteż taką konferencję tworzą urzędnicy i naukowcy i opowiadają jaką to mamy wspaniałą i rozwiniętą geodezję w Polsce. Stworzyli swój świat oderwany całkowicie od rzeczywistości i opowiadają o nim. W tym świecie brakuje geodetów praktyków-oni zgodnie z ustawą są tylko dostawcą usług czyli są tzw. wykonawcami prac.
    1 
 6 
odp: ale prawda jest taka: idealnie to można porównać do systemu kolonialnego gdzie służba państwowa uzależniła od siebie ekonomicznie i nie tylko geodetów i wykorzystuje ich zasoby. W zamian sama za nic nie odpowiada i czerpie z tych geodetów zyski.
  
 5 
odp: odp: ale prawda jest taka: :/ , a ci biedni geodeci (albo "niegeodeci") działają jak we mgle w tym złym kolonialnym prawie, pracując za miskę ryżu (np. 50-100 zł za 1 ha MDCP albo podział za 350), ceny maja sztywno narzucone, specjalnie tak nisko, żeby im się we łbach nie przewróciło z nadmiaru wolności .. cholera, w tym kraju to naprawdę ciężko byc niezależnym geodetą, bo nawet nie wiadomo kto to jest, ale za to wiadomo, że to jest przymus.. no z każdej strony w papę, jeszcze ta skarbówka i ZUS....... Panie Kolego, kiedy wreszcie przestaniecie płakać?
    2 
 2 
odp: odp: ale prawda jest taka: nie przestaniemy-trzeba mówić ludziom prawdę i uświadamiać.
    1 
 4 
odp: odp: ale prawda jest taka: a ceny są takie ponieważ nie ma ustanowionego i zdefiniowanego zawodu, nie ma on samorządu, nie ma odpowiedzialności i w rezultacie każdy może to robić i byle jak robić.
    1 
 2 
odp: odp: ale prawda jest taka: którym ludziom? tym co "prowadzą" firmy? czy klientom, żeby wiedzieli ile dać za usługe, żeby nie przepłacić? czy zawód "budowlaniec" jest jakoś gdzieś zdefiniowany i wpisany w jakiś rejestr? czemu budowlańcy nie płaczą na niskie zarobki? może dlatego, że się szanują? przestańcie się oszukiwać, że wszystkie "kłody pod nogi" rzucane są przez wszystkich.. tak naprawdę to kwestia ceny za usługi, gdyby podział działki kosztował 5000, a nie 500 nie byłoby tych naszych rozmów, bo każdy zająłby się swoją dobrze płatną robotą. wszystko to kwestia ceny, potem fachowości.. to prawa rynku, których większość nie rozumie.
  
 7 
to bardzo ryzykowne pytanie... można oczywiście opowiadać banialuki o tym, że polska geodezja nie odstaje od światowej. można się pięknie uśmiechać i przy okazji uśmiechem oraz pięknymi słowy pudrować trupa polskiej geodezji, ale prawda jest taka, że organizacja SG w Polsce jest wzorowana na najlepszych rozwiązaniach epoki PRL: z kolesiostwem, korupcją, nieróbstwem i brakiem odpowiedzialności za powierzone mienie publiczne w postaci pieniędzy podatników. patologia polskiej geodezji zaczyna i kończy się w urzędzie. wie o tym każdy geodeta w naszym kraju. pozwolę sobie zatem sparafrazować tytuł wystąpienia p. krakowskiego dr. hab. i wyrażę życzenie, które podzieli większość geodetów w Polsce: better living after podgik!
    1 
 11 
odp: to a na agh zawsze było hasło: AGH-You'll never drink alone.
  
Popularyzacja e-usług w administracji publicznej i skanowanie operatów do pdfów. To są sukcesy polskiej geodezji. Skuteczną ochroną zasięgu prawa własnoći do nieruchomości czy wiarygodnością i kompletnością danych dotyczących infrastruktury technicznej Pan Profesor się nie pochwalił? No szkoda, bo to jest akurat to, do czego branża ma służyć. Ale w Warszawie tego nie wiedzą, a i eksperci też jakby zapomnieli. A może są ekspertami od czegoś innego, to by wiele wyjaśniało. Ale ok... przecież nie o to chodzi w tym całym kongresie żeby rzetelnie podejść do tematu.
    4 
 13 
odp: Popularyzacja e-usług w administracji publicznej i Głównie systemem prawnym rodem ZSRR od Lenina i Stalina oraz obozami pracy przymusowej na rzecz Powiatowych Kacyków
    2 
 4 
odp: odp: Popularyzacja e-usług w administracji publicznej i Śmigielko się przekręciło niektórym i klepka w główce odstaje
    1 



zobacz też:

Polska w centrum światowej geodezji: w Warszawie rusza Kongres FIG

Około tysiąca osób z blisko 90 krajów świata przybyło do Warszawy na Kongres...

Południk warszawski pomierzony

Dzisiaj (12 września) na dachu Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego (al. Ujazdowskie 4) odbył się...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pierwszym Polakiem, który przeleciał przez Atlantyk, był Stanisław SkarżyŃski? Uczynił to w 1933 r., a jedynym urządzeniem nawigacyjnym, jakim się posługiwał, była busola.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Aleksander Płatek (1924-1996)

Aleksander  Płatek  (1924-1996)
Urodził się 26 lutego 1924 roku w Wysocicach w województwie krakowskim. W czasie wojny uczęszczał do Szkoły Górniczo-Hutniczo-Mierniczej na krakowskich Krzemionkach, którą ukończył w 1945 roku z tytułem technika mierniczego. Rok później zdał egzamin...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1970
G. Hoborough zbudował w Kanadzie orthophotomapper.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama