Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-08-19 | Mapy

Analiza PAN: miejscowych planów wciąż jest mało

Wciąż tylko mniej niż 1/3 powierzchni Polski jest pokryta miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (MPZP) – wynika z analizy wykonanej przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.


Ilustracja: Analiza PAN: miejscowych planów wciąż jest mało
Ilustracja: Analiza PAN: miejscowych planów wciąż jest mało <br />
opracowanie: P. Śleszyński (IGiPZ PAN)
opracowanie: P. Śleszyński (IGiPZ PAN)

Szczegółowe wyniki jego badań opublikował w tym tygodniu Serwis Samorządowy PAP. Znajdziemy tam m.in. wskaźniki pokrycia planistycznego zarówno dla poszczególnych województw, jak i każdej gminy. Współczynnik ten informuje, jaki odsetek danej jednostki samorządu terytorialnego jest pokryty uchwalonymi MPZP.

Z analizy prof. Śleszyńskiego wynika m.in., że na koniec ubiegłego roku miejscowe plany uchwalono dla 9,9 mln ha, czyli 31,7% powierzchni Polski. Pokrycie kraju tymi dokumentami jest jednak bardzo nierównomierne – zwraca uwagę naukowiec. Najwyższe odsetki (powyżej 2/3) notowane są bowiem w południowej części kraju, a najniższe (poniżej 10%) w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim i podkarpackim.

Biorąc z kolei pod uwagę typy gmin, najwyższymi wartościami mogą się pochwalić większe miasta oraz tereny podmiejskie. Łącznie na koniec ubiegłego roku 665 gmin (blisko 27% wszystkich) mogło pochwalić się wskaźnikiem pokrycia planistycznego na poziomie przynajmniej 90%.

Jak w rozmowie z Polską Agencją Prasową komentuje te wyniki prof. Śleszyński, wskaźnik pokrycia planistycznego informuje pośrednio nie tylko o kształtowaniu ładu przestrzennego, ale również o formalnym przygotowaniu terenu do inwestycji budowlanych. Zwraca też uwagę, że wiele MPZP nie jest wolnych od wad. Problemem jest choćby przeznaczanie zbyt dużej ilości terenów pod zabudowę. Eksperci PAN szacują, że obecnie obowiązujące dokumenty planistyczne dopuszczają zabudowę, która mogłaby pomieścić nawet 60 mln osób!


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Są takie miasta w Polsce (wojewódzkie) które do sporządzenia (!!!) MPZP przystąpiły w latach 2010-2012 i do tej pory ich nie mają, a wiele np. podziałów nieruchomości leci poprzez WZtki :) ... i na przykład zgodnie z art.94 Ustawy o gosp. nieruch. wszystkie zapytania o podział działki z mocy tej ustawy są odkładane na 6 miesięcy (ART.94 UST.2). innymi słowy na samo wydanie postanowienia o podziale czeka się 9, 12, 20 miesięcy - kto to wie? urzędnik prowadzący sprawę nawet tego nie wie ;) ... można też "w ciemno" robić podział z art.95, ale można też "w ciemno" założyć, że sprawa dla urzędnika będzie równie zagmatwana i skomplikowana, co często się kończy decyzją odmowną, potem odwołanie i reszta procedury, jeśli komuś chce się kopać z koniem... to jest komunistyczny paradoks, że mając na własność kawałek gruntu trzeba się pytać urzędnika czy można go sobie podzielić, jeśli masz pecha żyć w niewłaściwym miejscu wśród głupich urzędasów - nie podzielisz
  
Planowanie Planowanie przestrzenne w Polsce jest na niskim poziomie, co do doskonale widać już choćby po chaotycznej zabudowie w większości polskich miast i wsi. Planów miejscowych jest za mało, a nawet jak już są, to powstają o 20 lat za późno, kiedy już dawno intensywnie ukształtowano przestrzeń. Jakość tych planów często pozostawia wiele do życzenia, a powszechną praktyką jest uchwalanie planów dla malutkich obszarów, co powoduje, że na wielkim obszarze bez planu powstają dziesiątki małych wysp z planem, dla jakiejś nowej inwestycji typu osiedle domków czy centrum handlowe, za które płaci inwestor. To jest kompletny absurd i zaprzeczenie istoty planowania, w której chodzi o to by sensownie i kompleksowo zaprojektować ład przestrzenny na dużym, zwartym obszarze z dobrymi rozwiązaniami co do zabudowy mieszkalnej, rozwoju usług, przemysłu, dróg, komunikacji, ochony przyrody, kultury itd. itp. Tylko że do tego trzeba pieniędzy i pewnego rozmachu - również intelektualnego, czego najczęściej brak.
  
 5 
Pokrycie planistyczne niebawem zdecydowanie wzrośnie. Dajmy szansę reformie planistycznej, zgodnie z którą JST są zobowiązane do opracowania planów ogólnych. Zapytacie z czego to sfinansują? Oczywiście z KPO.
  
 1 
Zaskoczę pana profesora te obszary które mają najmniejszą procentowo powierzchnię planów to obszary zawierające w sobie duże kompleksy leśne. Czy pan naukowiec uwzględniał to że tam raczej planów się nie robi ?
    5 
odp: Zaskoczę to jest dramat naszych czasów, żeby na geoforum siedział leśnik i komunikował się z profesorem...
  
odp: Zaskoczę No chyba nie - niby na dole tabeli mamy Białowieżę, gdzie rzeczywiście jest dużo lasu, ale nie zajmuje on 99,9% gminy, by tłumaczyło to pokrycie planami na poziomie 0,1%. A zaraz obok jest np. Sieradz też z 0,1% - to jakie wielkie kompleksy leśne tam mają?
  
 3 
odp: Zaskoczę A to w MPZP nie ma terenów leśnych ? Nie ma obszarów terenów wód ? Nie ma terenów rolnych ? Są tylko tereny zabudowy ?
  
 3 
odp: odp: Zaskoczę Pomyślmy Bory Tucholskie mają MPZP ? Wytnie się i domy postawi ?
    2 
odp: odp: Zaskoczę Na początek każdej analizy przyjmuje się metodykę. I tak skoro np. gminy nadmorskie ostatnio wzbogaciły się o szmat terenu pokrytego Morzem Bałtyckim to czy ten teren liczyć do takich analiz jako powierzchnię gminy czy nie ? Czy jak gmina Giżycko ma wielkie jezioro na 1/3 obszaru to liczyć te powierzchnie jako bazę do opracowania MPZP czy nie ? To jest piękno statystyki można wyciągnąć wnioski jakie się chce w zależności od parametrów które się do takich analiz dobierze. Z tym, że czasem wnioski mogą być mylne jak się nie dobierze prawidłowo parametrów.
    5 
 3 
odp: odp: Zaskoczę Zarówno bory jak i jeziora mogą być w MPZP. Jak przyjmiemy, że MPZP tworzymy tylko dla zabudowy, to równie dobrze możemy wydawać WZ
  
 4 



zobacz też:

Analiza obszarów uzupełnienia zabudowy dla każdej gminy w Polsce

Od sierpnia br. w Geoportalu Na Mapie (geoportal-krajowy.pl) każdy użytkownik może...

Minister Uściński: Planowanie przestrzenne będzie szybsze i bardziej zrównoważone

Po reformie gminy będą mogły sprawniej i elastyczniej...

Ruszają konsultacje reformy planowania przestrzennego

Między innymi dokończenie cyfryzacji danych planistycznych zakłada opublikowany przez rząd...

Czy gminy mają problem z usługami sieciowymi dla danych planistycznych?

Do urzędów gmin w całym kraju masowo kierowane są wnioski dotyczące...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
płk. William Lambton rozpoczął w 1800 r. wielkie pomiary trygonometryczne subkontynentu indyjskiego, które trwały pół wieku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Daniel Bernoulli (1700-1782)

Daniel  Bernoulli  (1700-1782)
Szwajcarski matematyk i fizyk. Urodził się 8 lutego 1700 roku w Gröningen. W latach 1725-33 był pracownikiem Akademii Nauk w Petersburgu, gdzie kierował katedrą fizjologii, a następnie matematyki. Po powrocie do Szwajcarii (1733 r.) został...
więcej

strzałka w dółGeodaty
ok. 1850

ok. 1850
Osiadły w Warszawie Niemiec Gustaw Gerlach (1827-1915) uruchomił firmę "Specjalna Fabryka Instrumentów Geodezyjnych i Rysunkowych G. Gerlach" (na bazie warsztatu założonego w 1816 r. przez mechanika Józefa Migdalskiego). Jednym z pierwszych zleceń...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2