|2022-07-14|
Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt
Dron Yuneec H850 RTK także dla geodezji
Oferta profesjonalnych dronów marki Yuneec poszerzyła się o wirnikowca H850 RTK. Producent zachwala w nim m.in. długi czas lotu, precyzyjne pomiary GNSS czy możliwość instalacji różnorodnych sensorów.
Chińska firma Yuneec to po DJI (również chińskim przedsiębiorstwie) jeden z najpopularniejszych na świecie producentów bezzałogowych statków powietrznych. Dotychczas jego flagowym produktem do zastosowań profesjonalnych był model H520E. Teraz spółka zaprezentowała jego następcę oznaczonego jako H850 RTK. W ocenie producenta powinien się on sprawdzić w takich zastosowaniach jak choćby inspekcje, geodezja czy bezpieczeństwo publiczne.
Wśród kluczowych zalet swojego nowego drona firma Yuneec wymienia długi czas lotu. Na jednym ładowaniu akumulatorów maszyna może unosić się w powietrzu nawet 65 minut. Oczywiście mniej sprzyjające warunki pogodowe czy cięższy ładunek będą skracać tę wartość.
Z punktu widzenia zastosowań geodezyjnych istotną cechą maszyny jest odbiornik satelitarny. Zamontowano w niej urządzenie GNSS-RTK śledzące sygnały GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou, które pozwala wyznaczać pozycję maszyny z centymetrową dokładnością. Dzięki zapisowi surowych obserwacji możliwy jest także postprocessing danych z wykorzystaniem techniki PPK. Tym, co wyróżnia H850 RTK, jest zastosowanie podwójnej anteny satelitarnej, co – jak zapewnia producent – powinno jeszcze bardziej zwiększyć precyzję pomiaru. Pozwoli także kontynuować misję w razie awarii jednej anteny.
Kolejna zaleta H850 RTK to elastyczność wykorzystania. Dron można bowiem integrować z wieloma rodzajami sensorów, w tym ze zwykłymi kamerami, kamerami termalnymi czy wielospektralnymi, a także skanerami laserowymi. Maszyna ta jest bowiem kompatybilna ze wszystkimi modułami, które można instalować na starszym wirnikowcu H520E.
Yuneec zwraca także uwagę na kwestie bezpieczeństwa – zarówno danych, jak i użytkowania. Jeśli chodzi o pierwszy aspekt, producent zapewnia, że materiały pozyskiwane przez użytkownika nie są przesyłane na żadne zewnętrzne serwery. W przypadku tej drugiej kwestii Yuneec ma zaś na myśli m.in. możliwość kontynuacji misji mimo awarii jednego silnika.
H850 RTK ma wejść do sprzedaży w sierpniu br. Według informacji serwisu DPreview cena jego podstawowej wersji wyniesienie około 9,2 tys. dolarów.
JK
|