wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-24| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Elios 3: dron z lidarem specjalnie do inspekcji wnętrz budynków

Szwajcarska firma Flyability zaprezentowała Elios 3 – odpornego na kolizje bezzałogowego wirnikowca do pomiarów 3D wnętrz budynków i wykonywania wymagających inspekcji.


Elios 3: dron z lidarem specjalnie do inspekcji wnętrz budynków
Elios 3: dron z lidarem specjalnie do inspekcji wnętrz budynków

Producent zapewnia, że Elios 3 to najbardziej ambitny projekt w jego historii będący efektem czterech lat wytężonej pracy. – Porównać go ze starszym modelem Elios 2, to jak przyrównać zwykły telefon do smartfona – twierdzi dyrektor Flyability ds. technicznych Adrien Briod.

Uwagę w maszynie przyciąga już sama obudowa, tj. otaczająca go swego rodzaju klatka. Dzięki niej dron ma być odporny na przypadkowe zderzenia z otaczającymi go obiektami. W efekcie można go bez obaw wysyłać do pomiarów ciasnych przestrzeni czy potencjalnie niebezpiecznych miejsc.

Kluczowym sensorem Elios 3 jest skaner laserowy Ouster OS0-32. Lidar mierzy do 655 tys. punktów na sekundę na dystansie do 120 metrów, zapewniając dane o geodezyjnej dokładności. Dzięki integracji z autorskimi algorytmami SLAM pod nazwą FlyAware chmura punktów zamieniana jest w czasie rzeczywistym w model 3D otoczenia i służy również do orientacji maszyny w terenie. Dron może zatem z powodzeniem latać bez dostępu do sygnałów nawigacji satelitarnej. Dodajmy, że integrację skanera z dronem przeprowadzono wspólnie z brytyjską firmą GeoSLAM, która ma spore doświadczenie w rozwijaniu algorytmów SLAM w celach pomiarowych.

Oprócz lidaru dodatkowym wsparciem w poruszaniu się po pomieszczeniach są trzy cyfrowe kamery oraz oświetlenie LED. Opcjonalnie Eliosa 3 można też zintegrować z jednym dodatkowym sensorem, w zależności od potrzeb użytkownika.

Producent zapewnia przy tym, że platforma jest bardzo prosta w obsłudze. Przeszkolenie operatora nie powinno trwać dużej niż jeden dzień.

Wraz z maszyną firma Flyability zapewnia ponadto nowe oprogramowanie Inspector 4.0 wspierające przeprowadzanie zdalnych inspekcji przy użyciu Eliosa 3.


Aktualne zestawienie geodezyjnych dronów oraz aplikacji do przetwarzania zdjęć do chmury punktów i modeli 3D można znaleźć w bezpłatnym niezbędniku DRONY DLA GEODETY

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS