wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-24| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Elios 3: dron z lidarem specjalnie do inspekcji wnętrz budynków

Szwajcarska firma Flyability zaprezentowała Elios 3 – odpornego na kolizje bezzałogowego wirnikowca do pomiarów 3D wnętrz budynków i wykonywania wymagających inspekcji.


Elios 3: dron z lidarem specjalnie do inspekcji wnętrz budynków
Elios 3: dron z lidarem specjalnie do inspekcji wnętrz budynków

Producent zapewnia, że Elios 3 to najbardziej ambitny projekt w jego historii będący efektem czterech lat wytężonej pracy. – Porównać go ze starszym modelem Elios 2, to jak przyrównać zwykły telefon do smartfona – twierdzi dyrektor Flyability ds. technicznych Adrien Briod.

Uwagę w maszynie przyciąga już sama obudowa, tj. otaczająca go swego rodzaju klatka. Dzięki niej dron ma być odporny na przypadkowe zderzenia z otaczającymi go obiektami. W efekcie można go bez obaw wysyłać do pomiarów ciasnych przestrzeni czy potencjalnie niebezpiecznych miejsc.

Kluczowym sensorem Elios 3 jest skaner laserowy Ouster OS0-32. Lidar mierzy do 655 tys. punktów na sekundę na dystansie do 120 metrów, zapewniając dane o geodezyjnej dokładności. Dzięki integracji z autorskimi algorytmami SLAM pod nazwą FlyAware chmura punktów zamieniana jest w czasie rzeczywistym w model 3D otoczenia i służy również do orientacji maszyny w terenie. Dron może zatem z powodzeniem latać bez dostępu do sygnałów nawigacji satelitarnej. Dodajmy, że integrację skanera z dronem przeprowadzono wspólnie z brytyjską firmą GeoSLAM, która ma spore doświadczenie w rozwijaniu algorytmów SLAM w celach pomiarowych.

Oprócz lidaru dodatkowym wsparciem w poruszaniu się po pomieszczeniach są trzy cyfrowe kamery oraz oświetlenie LED. Opcjonalnie Eliosa 3 można też zintegrować z jednym dodatkowym sensorem, w zależności od potrzeb użytkownika.

Producent zapewnia przy tym, że platforma jest bardzo prosta w obsłudze. Przeszkolenie operatora nie powinno trwać dużej niż jeden dzień.

Wraz z maszyną firma Flyability zapewnia ponadto nowe oprogramowanie Inspector 4.0 wspierające przeprowadzanie zdalnych inspekcji przy użyciu Eliosa 3.


Aktualne zestawienie geodezyjnych dronów oraz aplikacji do przetwarzania zdjęć do chmury punktów i modeli 3D można znaleźć w bezpłatnym niezbędniku DRONY DLA GEODETY

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS