Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-14| Geodezja, Edukacja, Instytucje

Budowa polskiego Sevres wstrzymana

Do Głównego Urzędu Miar 1 lipca br. wpłynęło pismo od generalnego wykonawcy dotyczące wstrzymania prac budowlanych Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego GUM w Kielcach. Warto zaznaczyć, że w obiekcie mają być prowadzone badania m.in. z zakresu geodezji.


Budowa polskiego Sevres wstrzymana <br />
fot. materiały GUM
fot. materiały GUM

Projekt zakłada budowę, we współpracy z Politechniką Świętokrzyską, laboratoryjnej bazy badawczo-wdrożeniowej, która pozwoli na efektywne i profesjonalne prowadzenie prac rozwojowo-badawczych.

Wykonawca jako powód wstrzymania prac budowlanych wskazał rozbieżności oraz braki w dokumentacji projektowej. Zadeklarował, że w przypadku przekazania poprawionej dokumentacji przystąpi do jej analizy i wznowi prace.

8 lipca konsorcjum w składzie Główny Urząd Miar oraz Politechnika Świętokrzyska wydało komunikat wzywający generalnego wykonawcę (firmę Anna-Bud) do natychmiastowego powrotu na budowę i należytego wykonania umowy. Jak czytamy w oświadczeniu, generalny wykonawca związany jest umową, którą zobowiązał się wypełnić, akceptując jednocześnie całość dokumentacji projektowej i oświadczając, że jest możliwe wybudowanie tej inwestycji we wskazanym czasie. Główny Urząd Miar oraz Politechnika Świętokrzyska nie podzielają stanowiska generalnego wykonawcy w zakresie wstrzymania prac z powodu błędów w projekcie, ich zdaniem decyzja podyktowana jest innymi motywami. Inwestycja ma charakter nowatorski i cechuje się dużym poziomem skomplikowania. Wszystkie pojawiające się wątpliwości dotyczące dokumentacji projektowej są uzgadniane na bieżąco. Główny Urząd Miar deklaruje, że cały czas podejmuje starania, by rozbieżności zostały jak najszybciej wyjaśnione, a prace wznowione natychmiast.

Przypomnijmy, że uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Kampusu odbyło się 7 czerwca ub.r., a prace budowlane prowadzone są od początku 2021 r. Na terenie obiektu ma powstać 6 specjalistycznych laboratoriów badawczych wyposażonych w nowoczesną aparaturę metrologiczną. Z punktu widzenia branży geodezyjnej najważniejsze będzie laboratorium L4 „Długość”, które zajmie około 1/5 terenu kampusu. Prowadzone tam mają być badania poświęcone m.in.: pomiarowi dużych odległości, dokładności pomiarów małych kątów, opracowaniu i wdrożeniu programu nadzoru dokładności pomiarów 3D, tworzeniu systemów weryfikowania i certyfikowania pomiarowych urządzeń geodezyjnych (np. fotogrametrycznych, skanerowych, radarowych, satelitarnych), a także przeprowadzaniu procesów inżynierii odwrotnej (tj. tworzeniu modeli CAD na podstawie danych pomiarowych). Z kolei laboratorium L2 „Czas i Częstotliwość” ma się zajmować np. badaniami w zakresie stosowania technik satelitarnych w pozycjonowaniu i precyzyjnej nawigacji.

Zgodnie z umową zakończenie prac budowlanych powinno nastąpić na początku 2023 roku, a pełne uruchomienie działalności – w styczniu 2024 roku. Nie wiadomo, jak wstrzymanie prac wpłynie na te termy. Łączny koszt projektu to 189 mln zł.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS