wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-08| Geodezja, Edukacja, Instytucje

W Kielcach ruszyła budowa polskiego Sevres

Wczoraj (7 czerwca) w Kielcach odbyło się uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. W obiekcie mają być prowadzone badania również z zakresu geodezji.


W Kielcach ruszyła budowa polskiego Sevres <br />
fot. materiały GUM
fot. materiały GUM
W Kielcach ruszyła budowa polskiego Sevres <br />
fot. materiały GUM
fot. materiały GUM
W Kielcach ruszyła budowa polskiego Sevres <br />
fot. MRPiT
fot. MRPiT

W wydarzeniu wzięli udział m.in. wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin, Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki, oraz prof. Jacek Semaniak – prezes Głównego Urzędu Miar (GUM).

Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny GUM to projekt, dzięki któremu powstanie nowa instytucja badawcza z bogatym zapleczem metrologicznym dla studentów i doktorantów. Jak zapowiadają uczestnicy przedsięwzięcia, ośrodek ma stać się centrum polskiej metrologii – miejscem, w którym spotykać się będą środowiska badawcze, naukowe oraz związane z przemysłem. Ma on zwiększyć urynkowienie działalności badawczo-rozwojowej poprzez wykorzystanie metrologii do podniesienia konkurencyjności polskich firm na rynku europejskim i światowym.

Zakończenie prac budowlanych ma nastąpić na początku 2023 roku, a pełne uruchomienie działalności – w styczniu 2024 roku. Łączny koszt projektu to 189 mln zł.

– Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar to imponująca inwestycja o wielkim rozmachu i znaczeniu dla regionu świętokrzyskiego, która na naszych oczach staje się rzeczywistością. To przykład działania mądrego i celowego. Działania skutecznego i długofalowego, którego w Polsce tak bardzo potrzebujemy. Idealnie wpisuje się też w kluczowe dla przyszłości Polski zadania, które w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii przekuliśmy na Plan dla Pracy i Rozwoju oraz nową Politykę Przemysłową Polski. Żeby po pandemii wrócić na ścieżkę szybkiego i trwałego wzrostu; żeby nie przegrać w globalnym wyścigu gospodarczym, ale równać do najlepszych, musimy postawić na innowacje. Na nowe technologie. Na gospodarkę opartą na wiedzy – powiedział przy okazji wmurowania aktu erekcyjnego Jarosław Gowin.

Miejsce również dla geodezji

Na terenie obiektu powstanie 6 specjalistycznych laboratoriów badawczych wyposażonych w nowoczesną aparaturę metrologiczną. Z punktu widzenia branży geodezyjnej najważniejsze będzie laboratorium L4 „Długość”, które zajmie około 1/5 terenu kampusu. Prowadzone tam będą badania poświęcone m.in.: pomiarowi dużych odległości, dokładności pomiarów małych kątów, opracowaniu i wdrożeniu programu nadzoru dokładności pomiarów 3D, tworzeniu systemów weryfikowania i certyfikowania pomiarowych urządzeń geodezyjnych (np. fotogrametrycznych, skanerowych, radarowych, satelitarnych), a także przeprowadzaniu procesów inżynierii odwrotnej (tj. tworzeniu modeli CAD na podstawie danych pomiarowych).

Z kolei laboratorium L2 „Czas i Częstotliwość” ma się zajmować np. badaniami w zakresie stosowania technik satelitarnych w pozycjonowaniu i precyzyjnej nawigacji.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Czy minister Gowin o tym wie ? Kiedyś o geodetach mawiano, że mają but gumowy, krok metrowy i łyk litrowy. Proponuję rozbudowę campusu świętokrzyskiego o filie w każdym województwie, które zgłębią tę wiedzę tajemną z pożytkiem doczesnym i wiecznym. Amen.
 2 
 1 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS