|2021-06-08|
Geodezja, Edukacja, Instytucje
W Kielcach ruszyła budowa polskiego Sevres
Wczoraj (7 czerwca) w Kielcach odbyło się uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. W obiekcie mają być prowadzone badania również z zakresu geodezji.
fot. materiały GUM
|
|
fot. materiały GUM
|
|
fot. MRPiT
|
|
|
|
W wydarzeniu wzięli udział m.in. wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin, Przemysław Czarnek – minister edukacji i nauki, oraz prof. Jacek Semaniak – prezes Głównego Urzędu Miar (GUM).
Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny GUM to projekt, dzięki któremu powstanie nowa instytucja badawcza z bogatym zapleczem metrologicznym dla studentów i doktorantów. Jak zapowiadają uczestnicy przedsięwzięcia, ośrodek ma stać się centrum polskiej metrologii – miejscem, w którym spotykać się będą środowiska badawcze, naukowe oraz związane z przemysłem. Ma on zwiększyć urynkowienie działalności badawczo-rozwojowej poprzez wykorzystanie metrologii do podniesienia konkurencyjności polskich firm na rynku europejskim i światowym.
Zakończenie prac budowlanych ma nastąpić na początku 2023 roku, a pełne uruchomienie działalności – w styczniu 2024 roku. Łączny koszt projektu to 189 mln zł.
– Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar to imponująca inwestycja o wielkim rozmachu i znaczeniu dla regionu świętokrzyskiego, która na naszych oczach staje się rzeczywistością. To przykład działania mądrego i celowego. Działania skutecznego i długofalowego, którego w Polsce tak bardzo potrzebujemy. Idealnie wpisuje się też w kluczowe dla przyszłości Polski zadania, które w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii przekuliśmy na Plan dla Pracy i Rozwoju oraz nową Politykę Przemysłową Polski. Żeby po pandemii wrócić na ścieżkę szybkiego i trwałego wzrostu; żeby nie przegrać w globalnym wyścigu gospodarczym, ale równać do najlepszych, musimy postawić na innowacje. Na nowe technologie. Na gospodarkę opartą na wiedzy – powiedział przy okazji wmurowania aktu erekcyjnego Jarosław Gowin.
Miejsce również dla geodezji
Na terenie obiektu powstanie 6 specjalistycznych laboratoriów badawczych wyposażonych w nowoczesną aparaturę metrologiczną. Z punktu widzenia branży geodezyjnej najważniejsze będzie laboratorium L4 „Długość”, które zajmie około 1/5 terenu kampusu. Prowadzone tam będą badania poświęcone m.in.: pomiarowi dużych odległości, dokładności pomiarów małych kątów, opracowaniu i wdrożeniu programu nadzoru dokładności pomiarów 3D, tworzeniu systemów weryfikowania i certyfikowania pomiarowych urządzeń geodezyjnych (np. fotogrametrycznych, skanerowych, radarowych, satelitarnych), a także przeprowadzaniu procesów inżynierii odwrotnej (tj. tworzeniu modeli CAD na podstawie danych pomiarowych).
Z kolei laboratorium L2 „Czas i Częstotliwość” ma się zajmować np. badaniami w zakresie stosowania technik satelitarnych w pozycjonowaniu i precyzyjnej nawigacji.
JK
|