wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-11-10| Geodezja, Ludzie, Instytucje

Nowy prezes GUM podpisuje porozumienie ws. finansowania Świętokrzyskiego Kampusu

Powstanie nowoczesnej instytucji z bogatym zapleczem metrologicznym przewiduje porozumienie dotyczące budowy nowego kampusu GUM na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. W jego podpisaniu uczestniczył nowo powołany prezes Głównego Urzędu Miar prof. Jacek Semaniak.


Nowy prezes GUM podpisuje porozumienie ws. finansowania Świętokrzyskiego Kampusu <br />
fot. GUM
fot. GUM
Nowy prezes GUM podpisuje porozumienie ws. finansowania Świętokrzyskiego Kampusu <br />
Wizualizacja Kampusu GUM w Kielcach
Wizualizacja Kampusu GUM w Kielcach

Podpisane przez prezesa GUM, marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, a także wicemarszałek Renatę Janik porozumienie dotyczące dofinansowania projektu „Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar – Etap 1” przewiduje powstanie instytucji badawczej z bogatym zapleczem metrologicznym dla studentów i doktorantów. Kampus ma być także łącznikiem między przemysłem a nauką. Podpisane porozumienie obejmuje:

 • zwiększenie o 25,5 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego,
 • wybudowanie 6 specjalistycznych laboratoriów badawczych wyposażonych w nowoczesną aparaturę metrologiczną (w ramach I etapu realizowanego w obecnej perspektywie unijnej).

Podpisanie porozumienia jest zwieńczeniem rozpoczętego w kwietniu procesu negocjacji z Komisją Europejską. Projekt jest realizowany od stycznia 2019 r., jednak zmiana jego założeń wynegocjowana z KE umożliwia zwiększenie poziomu dofinansowania. Dzięki temu można będzie można dokonać wyboru generalnego wykonawcy robót budowlanych (postępowanie przetargowe zostało ogłoszone w lutym, jednak złożone oferty przekraczały możliwości finansowe konsorcjantów – GUM oraz Politechniki Świętokrzyskiej).

– W ostatnich miesiącach Zarząd Województwa Świętokrzyskiego prowadził negocjacje z Komisją Europejską co do zmiany zakresu rzeczowego, zwiększenia dofinansowania i odejścia od schematu pomocy publicznej. Rozmowy z KE zakończyły się sukcesem, co pozwoliło nam na zwiększenie dofinansowania projektu o ponad 25 milionów złotych – powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Budowa kampusu w Kielcach jest jednym z najważniejszych i kluczowych dla rozwoju regionu świętokrzyskiego. Dodatkowe wsparcie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 o 25,5 mln zł pozwoliło na zwiększenie kwoty dofinansowania do 165 mln zł. Ogólna wartość projektu to ponad 188,8 mln zł. Projekt będzie realizowany do 31 grudnia 2023 r.

Prof. Jacek Semaniak – nowy prezes GUM

Profesor Jacek Semaniak został powołany na stanowisko prezesa Głównego Urzędu Miar 9 listopada, zastępując odwołanego 16 października listopada Radosława Wiśniewskiego. Nominację odebrał z rąk wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina.

Prof. Jacek Semaniak jest absolwentem fizyki na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Tytuł doktora otrzymał w 1995 r. w Instytucie Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Świerku. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 2002 r. na Uniwersytecie Warszawskim. Od 3 lipca 2012 r. nosi tytuł profesora nauk fizycznych.

Działalność prof. Semeniaka związana jest z badaniem zderzeń elektronów swobodnych z jonami molekularnymi w warunkach niskotemperaturowej plazmy oraz badaniem mechanizmów jonizacji i emisji charakterystycznego promieniowania rentgenowskiego w zderzeniach jonów z atomami.

W latach 2008-2012 był prorektorem ds. dydaktycznych i studenckich, a w latach 2012-2020 prorektorem ds. ogólnych oraz rektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od 2020 r. jest członkiem Komitetu Polityki Naukowej.

Źródło: MRPiT, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
to są skutki szukania ciepłych posad. pana obecnego profesora też następne rozdanie zmiecie miotłą. Jakby Pan Radosław dopiął swego i przeniósł GUGIK do Olsztyna to by teraz powołanie dostał pewnie. W Końcu Gowin Emilewicz rączki całuje. A i doradca premiera niedoszły prezydent Olsztyna tez ma swoje 3 grosze do powiedzenia. Po prostu niektórzy mają 6 groszy :P
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Sukces ma wielu ojców tylko porażka zawsze sierota .... Polityka rządzi - układy układziki, niema się co dziwić - tego się raczej nie da zmienić
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Przyszedł na gotowe... Coś mi się nie klei. Poprzedniego Prezesa zwolniono za opieszałość przy budowie, a okazuje się, że załatwił najważniejsze. Tylko podpis złoży nowy prezes.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS