|2022-06-28|
GIS, Teledetekcja, Przetargi
Wielu chętnych do budowy GIS-owej platformy dla POLSA
W wartym blisko milion złotych przetargu Polskiej Agencji Kosmicznej na budowę platformy produktów i usług Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej wystartowało aż 8 oferentów.
POLSA gotowa jest przeznaczyć na to zamówienie 987 tys. zł. W budżecie tym zmieściły się oferty czterech firm: SmallGIS z Krakowa (639 tys. zł), GISPartner z Wrocławia (641 tys. zł), HyperView z Gliwic (770 tys. zł) oraz Nekken z Warszawy (878 tys. zł). Droższe propozycje przedstawiły spółki: OPEGIEKA Elbląg (1,097 mln zł), Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (1,285 mln zł), Comarch Polska z Krakowa (1,695 mln zł) oraz Geosolution z Warszawy (1,945 mln zł).
Dodajmy, że głównym kryterium oceny ofert w tym postępowaniu wcale nie jest cena (ta ma wagę 40%), ale doświadczenie kadry (60%).
Co jest przedmiotem przetargu?
Mapy pokrycia terenu, zmian pokrycia terenu, wilgotności gleby czy ortofotomapy – to przykładowe dane satelitarne, jakie gromadzone są obecnie przez POLSA. A w planach jest udostępnienie kolejnych produktów i usług. Działania te wpisują się w budowę Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej (NSIS) –wdrażanego przez POLSA od 2020 roku krajowego systemu, który ma zapewnić szerokiemu gronu odbiorców dostęp do danych, narzędzi i usług satelitarnych.
Kluczowym krokiem w kierunku uruchomienia NSIS jest ten właśnie przetarg. Jego przedmiotem jest pilotażowe przygotowanie platformy produktów i usług typu web-GIS. Realizacja zamówienia pozwoli m.in. na przetestowanie możliwości i kierunków realizacji docelowego systemu oraz pozwoli na bieżące udostępnianie rezultatów prac prowadzonych przez POLSA w zakresie budowy NSIS.
Jak przekonuje zamawiający, pilotażowe uruchomienie inicjalnej wersji Platformy NSIS przyczyni się do zwiększenia sprawności i efektywności działań POLSA w zakresie budowania świadomości korzyści płynących z wykorzystania danych satelitarnych.
W kolejnych latach Platforma NSIS ma być rozwijana i modyfikowana między innymi poprzez dostawę i wdrożenie dedykowanego oprogramowania służącego gromadzeniu, archiwizacji, eksploracji, zarządzaniu, udostępnianiu, dystrybucji i rozpowszechnianiu danych satelitarnych, produktów i usług z uwzględnieniem rezultatów niniejszego pilotażu. Planowane są także prace związane z uruchomieniem mobilnej wersji platformy o ograniczonym zakresie funkcjonalnym.
Pełna wersja platformy będąca przedmiotem tego zamówienia ma być gotowa 24 tygodnie od podpisania umowy.
JK
|