Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-06-28| GIS, Teledetekcja, Przetargi

Wielu chętnych do budowy GIS-owej platformy dla POLSA

W wartym blisko milion złotych przetargu Polskiej Agencji Kosmicznej na budowę platformy produktów i usług Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej wystartowało aż 8 oferentów.


Wielu chętnych do budowy GIS-owej platformy dla POLSA

POLSA gotowa jest przeznaczyć na to zamówienie 987 tys. zł. W budżecie tym zmieściły się oferty czterech firm: SmallGIS z Krakowa (639 tys. zł), GISPartner z Wrocławia (641 tys. zł), HyperView z Gliwic (770 tys. zł) oraz Nekken z Warszawy (878 tys. zł). Droższe propozycje przedstawiły spółki: OPEGIEKA Elbląg (1,097 mln zł), Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (1,285 mln zł), Comarch Polska z Krakowa (1,695 mln zł) oraz Geosolution z Warszawy (1,945 mln zł).

Dodajmy, że głównym kryterium oceny ofert w tym postępowaniu wcale nie jest cena (ta ma wagę 40%), ale doświadczenie kadry (60%).

Co jest przedmiotem przetargu?

Mapy pokrycia terenu, zmian pokrycia terenu, wilgotności gleby czy ortofotomapy – to przykładowe dane satelitarne, jakie gromadzone są obecnie przez POLSA. A w planach jest udostępnienie kolejnych produktów i usług. Działania te wpisują się w budowę Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej (NSIS) –wdrażanego przez POLSA od 2020 roku krajowego systemu, który ma zapewnić szerokiemu gronu odbiorców dostęp do danych, narzędzi i usług satelitarnych.

Kluczowym krokiem w kierunku uruchomienia NSIS jest ten właśnie przetarg. Jego przedmiotem jest pilotażowe przygotowanie platformy produktów i usług typu web-GIS. Realizacja zamówienia pozwoli m.in. na przetestowanie możliwości i kierunków realizacji docelowego systemu oraz pozwoli na bieżące udostępnianie rezultatów prac prowadzonych przez POLSA w zakresie budowy NSIS.

Jak przekonuje zamawiający, pilotażowe uruchomienie inicjalnej wersji Platformy NSIS przyczyni się do zwiększenia sprawności i efektywności działań POLSA w zakresie budowania świadomości korzyści płynących z wykorzystania danych satelitarnych.

W kolejnych latach Platforma NSIS ma być rozwijana i modyfikowana między innymi poprzez dostawę i wdrożenie dedykowanego oprogramowania służącego gromadzeniu, archiwizacji, eksploracji, zarządzaniu, udostępnianiu, dystrybucji i rozpowszechnianiu danych satelitarnych, produktów i usług z uwzględnieniem rezultatów niniejszego pilotażu. Planowane są także prace związane z uruchomieniem mobilnej wersji platformy o ograniczonym zakresie funkcjonalnym.

Pełna wersja platformy będąca przedmiotem tego zamówienia ma być gotowa 24 tygodnie od podpisania umowy.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama