Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-06-08| Teledetekcja

Pierwsza taka próba zderzeniowa i pomiar miejsca zdarzenia

Podczas konferencji „Pieszy – badania, dokumentacja, symulacje, bezpieczeÅ„stwo” na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie firma Cybid przeprowadziÅ‚a pierwszÄ… w Polsce w peÅ‚ni opomiarowanÄ… próbÄ™ potrÄ…cenia pieszego przez samochód z użyciem biozgodnego manekina.


Pierwsza taka próba zderzeniowa i pomiar miejsca zdarzenia
Pierwsza taka próba zderzeniowa i pomiar miejsca zdarzenia

Użyty manekin to nowoczesna konstrukcja produkcji niemieckiej firmy CTS Crashtest Service do prowadzenia prób oraz wszelkiego rodzaju eksperymentów, gdzie zachodzi potrzeba przebadania i zasymulowania zachowania człowieka w sposób zbliżony do rzeczywistego. Został on wyposażony w czujniki mierzące wartości przyspieszeń wybranych części ciała (głowa, tors, miednica) oraz wewnętrzny rejestrator gromadzonych danych. System pomiarowy zastosowany w manekinie jest autorskim rozwiązaniem firmy Cybid. Zachowanie manekina w trakcie próby było rejestrowane za pomocą szybkich kamer. Pojazd również został w pełni opomiarowany, a parametry jego dynamiki w trakcie całej próby zarejestrowane.

Miejsce zdarzenia zostaÅ‚o zabezpieczone wedÅ‚ug obowiÄ…zujÄ…cych zasad i metod stosowanych przez policjÄ™ podczas oglÄ™dzin. Do pomiarów wykorzystany zostaÅ‚ m.in. system mapowania 3D eSURV – specjalistyczne rozwiÄ…zanie oparte o tachimetr Leica FlexLine TS10 i sterujÄ…cÄ… jego pracÄ… aplikacjÄ™ terenowÄ… Cybid eSURV. UmożliwiÅ‚o to szybkie i precyzyjne pozyskanie informacji na temat poÅ‚ożenia Å›ladów, geometrii otoczenia i obiektów istotnych z punktu widzenia dokumentacji, analizy i rekonstrukcji przebiegu zdarzenia. OglÄ™dziny miejsca zdarzenia zostaÅ‚y przeprowadzone przez przedstawicieli Centrum Szklenia Policji w Legionowie – jednej z najwiÄ™kszych szkół policyjnych w kraju.

Po raz pierwszy firma Cybid zademonstrowała też zastosowanie w dokumentacji zdarzenia najnowszy moduł do automatyzacji przekształcenia pojedynczych zdjęć do postaci metrycznej, która jest realizowana przez program Photorect w wersji 2.0. Wokół śladu, np. hamowania czy blokowania kół, rozmieszczane są markery zawierające kody kołowe, które muszą znaleźć się również na zdjęciu. Następnie pozycje punktów mierzone są systemem eSURV. Mając taki zbiór danych, zdjęcie z kodami kołowymi oraz plik eSURV, użytkownik może wykorzystać je w programie Photorect do automatycznej transformacji zdjęcia do postaci metrycznej i automatycznego pozycjonowania uzyskanego ortoplanu na szkicu sytuacyjnym wykonywanym w programie PLAN lub V-SIM.
Układ manekina i jego położenie po zderzeniu zostało też zarejestrowane za pomocą ręcznego skanera światła strukturalnego DPI-8S SR, który rejestruje dane w zasięgu od 30 cm do 2 m. Wynikiem skanowania jest tzw. chmura punktów czyli cyfrowe odwzorowanie zarejestrowanego obiektu w skali 1:1.

Ponadto firma Leica Geosystems wykonała pomiary miejsca zdarzenia za pomocą narzędzi, które mogą wspomóc proces dokumentacji. Uczestnicy konferencji obserwowali działanie stacjonarnego skanera laserowego RTC360 oraz mobilnego BLK2GO.

Konferencja „PIESZY – badania, dokumentacja, symulacje, bezpieczeÅ„stwo” odbyÅ‚a siÄ™ w dniach 2–3 czerwca. ZostaÅ‚a zorganizowana przez KatedrÄ™ Pojazdów Samochodowych WydziaÅ‚u Mechanicznego Politechniki Krakowskiej oraz krakowskÄ… firmÄ™ Cybid.

Źródło: Cybid


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS