Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-05-19 | Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

Laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych PW już otwarte

14 maja Politechnika Warszawska otworzyła laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych (OBLot) na lotnisku w Przasnyszu. To unikalne w skali kraju i Europy miejsce, gdzie prowadzone są badania nad bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz technologiami radarowymi. Z laboratorium będą korzystać m.in. pracownicy i studenci Wydziału Geodezji i Kartografii PW.


Ilustracja: Laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych PW już otwarte
Ilustracja: Laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych PW już otwarte

Nowe laboratorium to pracownie i warsztaty pozwalające na wytwarzanie, testowanie i serwisowanie dronów. Powstało również centrum obliczeniowe i system monitorowania przestrzeni powietrznej w oparciu o radary pasywne. Dzięki temu Przasnysz jest pierwszym na świecie miastem, którego przestrzeń powietrzna jest monitorowania za pomocą tej technologii.

– Otwarcie ośrodka jest olbrzymim sukcesem, wpisującym się w realizację aktualnej strategii Politechniki Warszawskiej – powiedział w swoim wystąpieniu w trakcie uroczystości otwarcia prof. Krzysztof Zaremba, rektor PW. – Dzięki współpracy z władzami samorządowymi, administracją rządową oraz wykorzystaniu środków Unii Europejskiej mamy możliwość prowadzenia unikalnych i bardzo potrzebnych badań. Drony to dziś stały element naszej rzeczywistości, a ich rola – także ze względu na sytuację międzynarodową – będzie wzrastać. Cieszę się, że Politechnika Warszawska jest liderem w tej dziedzinie i gratuluję sukcesu wszystkim zaangażowanym w powstanie laboratorium – mówił rektor.

W trakcie uroczystości przedstawione zostały szczegóły projektu, plany rozwojowe oraz zakres prowadzonych prac.
– Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych jest administrowany przez Wydział Mechaniczny Energetyczny i Lotnictwa, ale udział w nim ma również Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Wydział Geodezji i Kartografii. Jestem przekonany, że również inne wydziały znajdą tu dobre miejsce dla realizacji swoich prac badawczych – podkreślił prof. Janusz Frączek, dziekan Wydziału MEiL. – Planowane są dalsze inwestycje w infrastrukturę ośrodka w ramach projektu „Mazowiecka platforma technologii materiałowych i sensorycznych oraz zastosowań w konwersji i magazynowaniu energii, elektromobilności, lotnictwie oraz systemach autonomicznych”. Mamy również plany związane z rozwojem szkolenia lotniczego oraz instalacji do badań kosmicznych – zaznaczył dziekan.

– W działaniach ośrodka szczególny nacisk chcemy położyć na powstanie krajowego centrum kompetencji w obszarze wykorzystania dronów na potrzeby rolnictwa i leśnictwa – powiedział prof. Robert Głębocki, kierownik projektu OBLot. – Pozwoli to na rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych w naszym kraju i budowę systemów w pełni autonomicznych, mogących samodzielnie realizować zadania. Liczymy tu na współpracę i wsparcie ze strony Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz całego środowiska „droniarzy” w Polsce. Ośrodek jest otwarty na współpracę ze wszystkimi instytucjami badawczymi oraz firmami z Polski i UE – dodał.

W uroczystości otwarcia, obok władz i przedstawicieli Uczelni, udział wziął marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik, przedstawiciele: Ministerstwa Infrastruktury, władz samorządowych, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Polskiej Agencja Żeglugi Powietrznej oraz przyszłych użytkowników technologii (m.in. wojsko, policja, straż pożarna czy służby leśne).

Budowa laboratorium jest jednym z elementów projektu „Terenowy Poligon Badawczo-Wdrożeniowy w powiecie przasnyskim” realizowanego przez Politechnikę Warszawską na terenie lotniska w Przasnyszu. Projekt jest współfinansowany ze źródeł Unii Europejskiej, a jego celem jest wzmocnienie aktywności badawczo-rozwojowej Uczelni oraz wzrost komercjalizacji wyników badań. Całość inwestycji to 33 mln zł, w tym 24 mln zł to aparatura badawcza. Łącznie utworzonych zostało 9 laboratoriów i warsztatów, głównie skupionych na platformach bezzałogowych i lekkim lotnictwie.

Źródło: PW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

IMGW na sporych zakupach sprzętu pomiarowego

Tachimetry, odbiorniki GNSS-RTK, drony, niwelatory, wykrywacze urządzeń podziemnych – takie...

Spór w PAŻP i wojna: nowe problemy dla geodezyjnych dronów

Tymczasowo zawieszony spór kontrolerów lotów z rządem to problem nie tylko dla...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
zdanie ?Koń jaki jest, każdy widzi? pochodzi z pierwszej polskiej encyklopedii Nowe Ateny... ks. Joachima Benedykta Chmielowskiego i posłużyło do opisu wyglądu konia, bez wdawania się w bliższe szczegóły?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Michalik (1926-2005)

Kazimierz  Michalik (1926-2005)
Urodził się 28 stycznia 1926 roku w Lublinie. Studia geodezyjne na Politechnice Warszawskiej kończył dwustopniowo: najpierw w trybie inżynierskim (1949-53), a potem uzupełniającym magisterskim o specjalności fotogrametria (1957-59). Przez 30 lat...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1920
Na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Pooznańskiego rozpoczęto wykłady z miernictwa.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2