Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-05-16| GNSS, Geodezja, Edukacja

Stypendium DAAD dla doktoranta UWM

W gronie tegorocznych laureatów stypendium Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) znalazł się Artur Fischer z Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.


Stypendium DAAD dla doktoranta UWM <br />
Artur Fischer wraz ze swoim opiekunem naukowym
Artur Fischer wraz ze swoim opiekunem naukowym

Artur Fischer jest doktorantem Szkoły Doktorskiej UWM. Swoje badania realizuje w Katedrze Geodezji, w zespole dr. hab. inż. Sławomira Cellmera, prof. UWM, zaś jego promotorem pomocniczym jest dr inż. Krzysztof Nowel. W ramach pracy naukowej zajmuje się matematycznymi aspektami słabo uwarunkowanego modelu pozycjonowania techniką satelitarną na podstawie danych z pojedynczej epoki pomiarowej. Analizę i doskonalenie modelu matematycznego prowadzi w oparciu o rozwijanie technik regularyzujących słabo uwarunkowane zadanie natychmiastowego pozycjonowania GNSS.

W ramach stypendium DAAD Artur Fischer będzie zajmował się monitorowaniem poziomu wody w rzece Ren z wykorzystaniem niskokosztowego odbiornika GNSS w czasie rzeczywistym. Jak wyjaśnia laureat, ze względu na narastający problem globalnych zmian klimatycznych kontrolowanie tego zjawiska jest kluczowe w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców terenów zagrożonych podtopieniami. Dobrym przykładem jest powódź, która nawiedziła Europę w roku 2021 czy Polskę w roku 1997. Opracowanie prototypu platformy monitorującej zmiany poziomu wody z wykorzystaniem technologii GNSS może zapobiec znaczącym zniszczeniom oraz stratom.

Badania laureat będzie prowadził w ramach stażu naukowego na Uniwersytecie w Bonn. Stypendium DAAD będzie realizował w Instytucie Geodezji i Geoinformacji, w Zespole Astronomicznej, Fizycznej oraz Matematycznej Geodezji, gdzie działa prof. Jürgen Kusche – wybitny specjalista z zakresu geodezji fizycznej oraz satelitarnej. Prof. Kusche pełni także funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Journal of Geodesy”. Jest to periodyk prowadzony przez Międzynarodową Asocjację Geodezji (IAG), w którym publikowane są najbardziej wartościowe dla rozwoju geodezji prace naukowe.

– Bardzo się cieszę z przyznanego stypendium. Pozwoli ono dalej pogłębiać dotychczasowe oraz rozwijać nowe zainteresowania naukowe w ramach pracy doktorskiej. W szczególności motywująca jest możliwość zrealizowania stażu naukowego na Uniwersytecie w Bonn. Jest to jeden z najlepszych ośrodków naukowych na świecie, który może poszczycić się sześcioma laureatami Nagrody Nobla –podkreśla Artur Fischer.

Czym jest stypendium DAAD?

DAAD zajmuje się międzynarodową wymianą akademicką praktykowaną przez niemieckie uczelnie. Instytucja jest finansowana ze środków publicznych Republiki Federalnej Niemiec. O jej stypendium mogą starać się bardzo dobrze wykwalifikowani doktoranci i młodzi naukowcy, którzy ukończyli studia z tytułem magistra w momencie rozpoczęcia stypendium lub którzy ukończyli już doktorat (post-doc).

Podstawowym celem tego programu jest finansowanie projektów badawczych w ramach projektów doktoranckich. Wyboru kandydatów dokonuje komisja selekcyjna w zależności od projektu i planu pracy. Składa się ona z niemieckich i polskich profesorów reprezentujących daną dziedzinę naukową. Miesięczna stawka stypendium to 1200 euro.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama