Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-10-19| Geodezja, Edukacja

Studenci PW na stypendium DAAD 2017

Grupa 15 członków Stowarzyszenia Studentów „Geoida” wraz z prodziekanem ds. studenckich Wydziału Geodezji i Kartografii PW dr. hab. inż. Andrzejem Pachutą 17 września wyruszyła na wyprawę naukową w ramach stypendium ufundowanego przez Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD). Podczas 15-dniowego wyjazdu uczestnicy zwiedzili 7 miast, zapoznali się z programem i badaniami niemieckich uczelni oraz zadaniami tamtejszych organizacji rządowych związanych z geodezją i geoinformatyką.


Studenci PW na stypendium DAAD 2017

Do najważniejszych punków wizyty w Niemczech należało obserwatorium astronomiczno-geodezyjne płożone w miejscowości Wetzzel. Członkowie Stowarzyszenia mieli okazję zapoznać się ze spektrum działalności tej placówki, prowadzonymi przez nią projektami i badaniami. Innym ważnym ośrodkiem naukowym było Deutsches GeoForschungsZentrum w Poczdamie, położone na Telegrafenberg, gdzie jedni z najsłynniejszych naukowców świata, takich jak Albert Einstein czy Albert Michelson, przeprowadzali swoje liczne badania i eksperymenty. W GFZ przedstawiony został zakres aktualnie prowadzonych badań z wykorzystaniem technik geodezyjnych i geoinformatycznych. Ponadto nie obyło się bez zwiedzenia wystawy zabytkowych instrumentów służących do pomiaru przyspieszenia ziemskiego, wieży Einsteina oraz pracowni Alberta Michelsona, w której znajdował się jego słynny interferometr.

Ważną część wyjazdu stanowiły także wizyty w niemieckich urzędach oraz organizacjach rządowych, zajmujących się zagadnieniami geodezyjno-kartograficznymi. Należały do nich m. in. Landesamt für Digitalisierung, Breitband und Vermessung, czyli bawarski odpowiednik polskiego Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, a także frankfurcki Bundesamt für Kartographie und Geodäsie. W obu jednostkach pracownicy przygotowali prezentację o funkcjonowaniu urzędu, aktualnych zadaniach i celach ich pracy. Sporo wrażeń dostarczyła także wizyta w Niemieckiej Agencji Kosmicznej – DLR (Deutsches Zentrum für Luft), gdzie opowiedziano szerzej o współpracy DLR z ESA oraz o misji sondy wysłanej na jeden z księżyców Marsa - Fobos.

Stypendyści DAAD odwiedzili także 3 uniwersytety: Technische Universität München, Universität Stuttgart, a także Technische Universität Berlin. Na każdej z uczelni została przedstawiona oferta studiów magisterskich na kierunku geodezja i kartografia oraz geoinformatyka, a przedstawiciele każdej jednostki na wydziale przygotowali krótkie prezentacje na temat prowadzonych badań i realizowanych grantów.

Ostatnim punktem wyjazdu był udział w największych targach i pokazach sprzętu oraz oprogramowania geodezyjnego – Intergeo w Berlinie. Targi zorganizowano z wielkim rozmachem. Swoje stoiska przygotowali liderzy branży, ale nie zabrakło też miejsca dla mniejszych firm i przedsiębiorstw, które nieraz potrafiły zaskoczyć innowacyjnymi rozwiązaniami sprzętowymi czy oprogramowaniem. Ciekawym pomysłem było zorganizowanie specjalnej sekcji przeznaczonej wyłącznie dla start-upów, czyli młodych ludzi z niesamowitymi pomysłami na biznes, którzy dopiero rozpoczęli swoją działalność. Na targach można było zobaczyć wizualizacje 3D z wykorzystaniem gogli wirtualnej rzeczywistości, czy specjalne okulary do drona, które jednocześnie pozwalają widzieć to, co mamy przed sobą oraz to co rejestruje kamera UAV.

Dzięki wyprawie studenci zdobyli nową wiedzę oraz cenne doświadczenia. Wyjazd był także okazją do nawiązania nowych znajomości, które w przyszłości mogą zaowocować wspaniałymi projektami. Stowarzyszenie Studentów „Geoida” dziękuje Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej za możliwość wcielenia w życie planu tego wyjazdu oraz zachęca inne koła i organizacje na Politechnice Warszawskiej do zapoznania się z ofertą DAAD. Wyjazd nie zakończyłby się sukcesem, gdyby nie pomoc i osobiste zaangażowanie prodziekana Andrzeja Pachuty, do którego również kierowane są podziękowania.

Źródło: Stowarzyszenie Studentów "Geoida"


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama