|2019-10-08|
Geodezja, Edukacja
Studenci PW na stypendium DAAD 2019
W ramach stypendium ufundowanego przez Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD) piętnaścioro członków Stowarzyszenia Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „Geoida” oraz Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej PW wyruszyło w podróż po Niemczech. Uczestnicy 12-dniowej wyprawy odwiedzili wiele tamtejszych uniwersytetów i instytucji badawczych, a także zobaczyli, jak wyglądają największe geodezyjne targi w Europie.
Obserwatorium w Wetzell
|
|
Targi Intergeo w Stuttgarcie
|
|
Hanower
|
|
PTB w Brunszwiku
|
|
|
Start! Nasza podróż rozpoczęła się 15 września. Wczesnym rankiem ruszyliśmy spod Politechniki ku naszemu pierwszemu przystankowi – Pradze. Po przyjeździe odbyliśmy długi spacer po stolicy Czech.
Pierwsze kroki Kolejnym przystankiem było niemieckie Wettzell, w którym znajduje się obserwatorium astronomiczno-geodezyjne Federalnej Agencji Kartografii i Geodezji. Tam dowiedzieliśmy się sporo o metodach określania systemów odniesienia, poznaliśmy zasadę działania interferometrii wielkobazowej (VLBI), zobaczyliśmy na żywo laserowy pomiar odległości do satelity oraz mieliśmy okazję podziwiać specjalny laser pierścieniowy służący do pomiaru prędkości obrotu naszej planety.
Intergeo dzień pierwszy Kolejny dzień upłynął w Stuttgarcie pod znakiem największych targów geodezyjnych w Europie (o ile nie na świecie), które swoim ogromem zaskoczą niejednego. Niezliczona liczba producentów i dystrybutorów sprzętu geodezyjnego i dostawców najróżniejszego oprogramowania może przyprawić o zawrót głowy. Tam mieliśmy okazję poznać najnowsze trendy w branży, porozmawiać ze specjalistami, a także poszukać ciekawych ofert pracy.
Zwiedzamy Stuttgart oraz Intergeo dzień drugi Czwarty dzień rozpoczęliśmy od wizyty na Uniwersytecie w Stuttgarcie, gdzie dowiedzieliśmy się o przeprowadzanych tam badaniach, poznaliśmy ofertę studiów oraz mieliśmy okazję porozmawiać z tamtejszymi studentami. Później postanowiliśmy przejść się po mieście i dowiedzieć się nieco o jego historii. Następnie znów udaliśmy się na targi, które zwieńczone były wielką imprezą.
Czas na Frankfurt Następny dzień zaczął się wizytą na Uniwersytecie Nauk Stosowanych we Frankfurcie, w którym gościliśmy na zaproszenie Wydziału Architektury, Budownictwa i Geomatyki. Pracownicy uniwersytetu opowiedzieli nam o prowadzonych tam kierunkach, a także podzielili się z nami swoimi osiągnięciami naukowymi. Po wizycie na Uniwersytecie nadszedł czas na zwiedzanie Frankfurtu.
Weekend w Bonn Po pięciu intensywnych dniach nadeszła pora na chwilę odpoczynku. W Bonn zatrzymaliśmy się na trzy dni, więc mieliśmy okazję trochę lepiej je poznać. Na początku odwiedziliśmy Federalne Biuro Planowania Regionalnego, gdzie poznaliśmy strategie planowania przestrzennego dla całych Niemiec oraz dla polsko-niemieckiego obszaru przygranicznego. Później udaliśmy się na tamtejszy uniwersytet, w którym pracownicy Instytutu Geodezji i Geoinformacji opowiedzieli nam o wykorzystaniu misji GRACE przy określaniu pola grawitacyjnego Ziemi, a także o algorytmach tworzonych na potrzeby wizualizacji kartograficznych. Następny dzień poświęciliśmy na zwiedzanie miasta i wizytę w Muzeum Techniki. Część z nas postanowiła odwiedzić również Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Pobyt w dawnej stolicy RFN zakończyliśmy spacerem po malowniczym miejskim parku.
Dzień w Hanowerze Ósmy dzień spędziliśmy głównie w podróży, po której dotarliśmy do stolicy Dolnej Saksonii. Tam również mieliśmy chwilę wolnego, więc udało nam się zobaczyć spory kawałek miasta.
Podróż do Berlina, Brunszwik i PTB Kolejny dzień zaczęliśmy od wizyty w znajdującym się na trasie Hanower–Berlin Brunszwiku. Tam odwiedziliśmy Federalny Instytut Metrologii (PTB), w którym poznaliśmy historię ustalania jednostek miar, zobaczyliśmy, jak wygląda ten prawdziwy metr, dowiedzieliśmy się także jak dokładnie działa zegar atomowy oraz jak wygląda interferometr Michelsona. Po udanej wizycie pojechaliśmy dalej w kierunku Berlina.
Poczdam W dawnej siedzibie królów Prus zwiedziliśmy pałacowe ogrody oraz gościliśmy w Niemieckim Centrum Badawczym Nauk o Ziemi (GFZ). Tam dowiedzieliśmy się, jak wyglądały pierwsze na świecie pomiary grawimetryczne, poznaliśmy proces tworzenia modelu geoidy, a także zobaczyliśmy, jak wykorzystywać teledetekcje w badaniach zmian klimatu i monitorowaniu katastrof naturalnych.
Stolica Niemiec Zwieńczeniem naszego wyjazdu był trzydniowy pobyt w Berlinie. Pierwszy dzień to wizyta w Bundestagu, kolejny rozpoczęliśmy od odwiedzin na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie, w którym mieliśmy okazję zapoznać się z badaniami dotyczącymi wyznaczania orbit meteoroidów i komet potrzebnymi do minimalizowania ryzyka zderzeń tych obiektów z satelitami. Widzieliśmy też, jak sieć neuronowa tworzy modele 3D miast z chmur punktów pozyskanych metodą skaningu lotniczego oraz poznaliśmy ciekawą ofertę studiów. Tego samego dnia odwiedziliśmy również Niemieckie Centrum Aeronautyki (DLR), gdzie zagłębiliśmy się w otchłanie kosmosu. Naukowcy z instytutu opowiedzieli nam o misjach eksploracji Układu Słonecznego, w których uczestniczą, a także o budowie komponentów do łazików i satelitów. Szczególną uwagą zostały obdarzone misje BepiColombo oraz Juice wykorzystujące altimetrię laserową.
Tak zakończyła się nasza wspaniała podróż. Następnego dnia byliśmy już w drodze do Warszawy. Stypendium DAAD 2019 pozwoliło nam na zdobycie ogromu nowej wiedzy i cennych doświadczeń. Do zobaczenia w relacjach z naszych kolejnych podróży.
Mateusz Piskorski, Stowarzyszenie Studentów WGiK PW "Geoida"
|