wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-09| Geodezja, Przetargi, Kataster

GUGiK zamawia walidator usług sieciowych z danymi EGiB

Czy dostępne już dla wszystkich powiatów sieciowe usługi pobierania i przeglądania danych EGiB są zgodne z obowiązującymi przepisami? Na to pytanie pozwoli odpowiedzieć walidator będący przedmiotem najnowszego konkursu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.


GUGiK zamawia walidator usług sieciowych z danymi EGiB

Przypomnijmy, że obowiązujące od 31 lipca ubiegłego roku rozporządzenie ws. ewidencji gruntów i budynków nałożyło na powiaty obowiązek wystawienia sieciowych usług przeglądania (WMS) i pobierania (WFS) z częścią danych EGiB. Strukturę i zawartość tych serwisów w szczegółach określono w załączniku do tego aktu. Stosowne WMS-y dostępne są już od dawna, natomiast komplet WFS-ów udało się uruchomić pod koniec ubiegłego tygodnia. Tylko które z tych usług faktycznie spełniają wymagania określone w rozporządzeniu? Na to pytanie ma odpowiedzieć zamawiany przez GUGiK walidator.

Będzie on dostępny w przeglądarce internetowej i ma umożliwiać wpisanie adresu usługi WMS lub WFS, sprawdzenie jej zgodności z wymogami rozporządzenia oraz wygenerowanie raportu, który wskaże ewentualne błędy. GUGiK chce także, by walidator pozwalał administratorowi na zarządzanie parametrami walidacji, a także okresowe walidowanie całej listy usług.

Na pracę konkursową mają składać się współpracujące ze sobą aplikacja internetowa i oprogramowanie serwerowe, a także udokumentowane kody źródłowe oraz instrukcje instalacji i konfiguracji.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 16 maja. Gotową pracę konkursową należy natomiast złożyć do 22 czerwca.

Walidatory będą oceniane wg takich kryteriów jak: przyjazność interfejsu użytkownika, możliwość konfiguracji procesu walidacji dostępnej dla administratorów, dostępność scenariuszy walidacji wykraczających poza minimalne wymagania, szybkość i stabilność rozwiązania, przejrzystość i czytelność raportu walidacji oraz kompletność dostarczonej dokumentacji i kodów źródłowych. Zwycięska praca może liczyć na nagrodę w wysokości 100 tys. zł.

Aktualizacja z 7 czerwca: Konkurs został przez GUGiK unieważniony. Jak wynika z pisma wystosowanego 3 czerwca przez p.o. głównego geodety kraju Alicję Kulkę, przyczyną tej decyzji jest uznanie, że korzystniejsze z punktu widzenia zamawiającego będzie udzielenie zamówienia w innej procedurze, w której GUGiK sam dokona wyczerpującego opisu przedmiotu zamówienia.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS