wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-09| Geodezja, Przetargi, Kataster

GUGiK zamawia walidator usług sieciowych z danymi EGiB

Czy dostępne już dla wszystkich powiatów sieciowe usługi pobierania i przeglądania danych EGiB są zgodne z obowiązującymi przepisami? Na to pytanie pozwoli odpowiedzieć walidator będący przedmiotem najnowszego konkursu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.


GUGiK zamawia walidator usług sieciowych z danymi EGiB

Przypomnijmy, że obowiązujące od 31 lipca ubiegłego roku rozporządzenie ws. ewidencji gruntów i budynków nałożyło na powiaty obowiązek wystawienia sieciowych usług przeglądania (WMS) i pobierania (WFS) z częścią danych EGiB. Strukturę i zawartość tych serwisów w szczegółach określono w załączniku do tego aktu. Stosowne WMS-y dostępne są już od dawna, natomiast komplet WFS-ów udało się uruchomić pod koniec ubiegłego tygodnia. Tylko które z tych usług faktycznie spełniają wymagania określone w rozporządzeniu? Na to pytanie ma odpowiedzieć zamawiany przez GUGiK walidator.

Będzie on dostępny w przeglądarce internetowej i ma umożliwiać wpisanie adresu usługi WMS lub WFS, sprawdzenie jej zgodności z wymogami rozporządzenia oraz wygenerowanie raportu, który wskaże ewentualne błędy. GUGiK chce także, by walidator pozwalał administratorowi na zarządzanie parametrami walidacji, a także okresowe walidowanie całej listy usług.

Na pracę konkursową mają składać się współpracujące ze sobą aplikacja internetowa i oprogramowanie serwerowe, a także udokumentowane kody źródłowe oraz instrukcje instalacji i konfiguracji.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać do 16 maja. Gotową pracę konkursową należy natomiast złożyć do 22 czerwca.

Walidatory będą oceniane wg takich kryteriów jak: przyjazność interfejsu użytkownika, możliwość konfiguracji procesu walidacji dostępnej dla administratorów, dostępność scenariuszy walidacji wykraczających poza minimalne wymagania, szybkość i stabilność rozwiązania, przejrzystość i czytelność raportu walidacji oraz kompletność dostarczonej dokumentacji i kodów źródłowych. Zwycięska praca może liczyć na nagrodę w wysokości 100 tys. zł.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS