|2022-04-14|
Geodezja, Software
Dwóch zwycięzców konkursu GUGiK na aplikację do przetwarzania operatów
Za drugim podejściem Główny Urząd Geodezji i Kartografii rozstrzygnął konkurs na aplikację do przetwarzania operatów geodezyjnych w wersji elektronicznej do jednego pliku PDF.
Laureat I miejsca
|
|
Laureat II miejsca
|
|
|
|
|
Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 60 tys. zł komisja konkursowa przyznała pracy Marcina Sujaka. II lokatę i 40 tys. zł nagrody otrzyma firma FX Systems Piotr Daszewski.
Jak komentuje konkurs GUGiK, nagrodzone prace charakteryzują się odmiennym podejściem do automatyzacji łączenia i przetwarzania plików w formacie PDF. Aplikacja Marcina Sujaka ma rozbudowany interfejs umożliwiający nie tylko połączenie plików, ale także dokonanie zaawansowanych modyfikacji związanych z przetwarzaniem łączonych plików oraz konfigurację procesu przetwarzania w oparciu o ustaloną strukturę danych wejściowych.
Praca FX Systems cechuje się z kolei intuicyjnym interfejsem w interaktywnym przetwarzaniu plików PDF. Użytkownik bez zaglądania do dokumentacji jest w stanie skutecznie wykorzystać aplikację do zadań związanych z łączeniem plików PDF.
W ocenie GUGiK obydwie prace cechuje podobny poziom zaawansowania, różnią się głównie funkcjonalnościami wykraczającymi poza minimalne wymagania konkursu. Zwycięskie prace tworzą zatem pakiet narzędzi pozwalający na realizację odmiennych scenariuszy wykorzystania.
Co było przedmiotem konkursu?
Na mocy przepisów obowiązujących od 22 sierpnia 2020 roku operat elektroniczny powinien mieć postać pojedynczego pliku PDF. Przed tą datą do zasobu geodezyjnego trafiało jednak wiele operatów, które składały się z odrębnych plików. Na mocy rozporządzenia ws. PZGiK takie dokumenty nie muszą, ale mogą był łączone do jednego PDF-a – tę właśnie czynność ma umożliwić aplikacja zamówiona przez GUGiK. Zgodnie z wymaganiami konkursowymi program powinien oferować przynajmniej:
- konfigurowalne łączenie wielu dokumentów PDF w jeden wynikowy plik PDF,
- możliwość dodania okładki do dokumentu wynikowego zawierającej konfigurowalną treść z możliwością dodania kodu kreskowego określającego identyfikację dokumentu,
- konfigurowalną możliwość zmiany rozdzielczości plików wejściowych,
- graficzny interfejs użytkownika pozwalający na konfigurację wszystkich funkcjonalności, w tym wskazanie lokalizacji plików do przetworzenia i plików wynikowych.
Pierwszy konkurs na to oprogramowanie został ogłoszony pod koniec listopada ubiegłego roku. W lutym br. GUGiK poinformował jednak o jego unieważnieniu. Wprawdzie wpłynęło 6 prac, ale nie spełniały one wymagań konkursowych. Trzy z nich zawierały nazwiska autorów – czy to na kopercie, czy w metadanych aplikacji. Trzy kolejne nie spełniły z kolei wymagań funkcjonalnych postawionych w regulaminie. Jak wylicza GUGiK, aplikacje np. zwracały błędy, nie dawały możliwości skonfigurowania wszystkich dodawanych do okładki elementów, nie radziły sobie z wielowierszowym tytułem okładki czy generowały PDF-y z pustymi stronami.
JK
|