Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-04-11| Teledetekcja

Copernicus: zasięg lodu morskiego na Antarktydzie i temperatura na świecie w marcu br.

Copernicus Climate Change Service (C3S), stworzony przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody w ramach Komisji Europejskiej, finansowany ze środków UE, regularnie publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne. Informują one o zmianach obserwowanych w globalnej temperaturze powietrza na powierzchni Ziemi, pokrywie lodowej na morzu i zmiennych hydrologicznych.


Copernicus: zasięg lodu morskiego na Antarktydzie i temperatura na świecie w marcu br. <br />
Odchylenia temperatury powietrza od normy na powierzchni ziemi w marcu 2022 r. w stosunku do średniej z marca w latach 1991-2020 (źródło danych: ERA5; za: Copernicus Climate Change Service/ECMWF)
Odchylenia temperatury powietrza od normy na powierzchni ziemi w marcu 2022 r. w stosunku do średniej z marca w latach 1991-2020 (źródło danych: ERA5; za: Copernicus Climate Change Service/ECMWF)
Copernicus: zasięg lodu morskiego na Antarktydzie i temperatura na świecie w marcu br. <br />
Po lewej: Średnia koncentracja (po lewej) oraz odchylenia od normy koncentracji (po prawej) lodu morskiego na Antarktydzie w marcu 2022 r. w stosunku do średniej marcowej dla lat 1991-2020 (źródło danych: ERA5; za: Copernicus Climate Change Service/ECMWF)
Po lewej: Średnia koncentracja (po lewej) oraz odchylenia od normy koncentracji (po prawej) lodu morskiego na Antarktydzie w marcu 2022 r. w stosunku do średniej marcowej dla lat 1991-2020 (źródło danych: ERA5; za: Copernicus Climate Change Service/ECMWF)

Wszystkie przedstawiane wyniki bazują na wygenerowanych przez komputer analizach, które wykorzystują miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów oraz stacji meteorologicznych na całym świecie.

Temperatura powietrza na powierzchni ziemi w marcu 2022 r.
• Średnia globalna temperatura dla marca 2022 r. była o około 0,4ºC wyższa niż średnia temperatura dla marca w latach 1991–2020, co czyni go piątym najcieplejszym marcem w historii pomiarów.
• W całej Europie temperatura w marcu 2022 roku była o około 0,4ºC niższa od średniej, co jest trzecim najniższym wynikiem w ciągu ostatnich 10 lat.
• Odchylenia od normy temperatury w Europie były zróżnicowane: cieplejsze niż przeciętnie warunki zanotowano na północy i chłodniejsze niż przeciętnie warunki na południu; chłodniejsze warunki zaobserwowano również w Północnej Afryce i Rosji
• Zaobserwowano wysokie odchylenia od normy temperatur na dużych obszarach Arktyki oraz Antarktyki.
• W Arktyce odnotowano czwarty najcieplejszy marzec w historii.
• Na Antarktydzie zostały pobite rekordy dziennej temperatury maksymalnej.

Marzec 2022 r. – lód morski
• W marcu zasięg lodu morskiego na Antarktydzie był o 26% niższy niż jego średni zasięg w latach 1991–2020, co plasuje ten zapis na drugim miejscu pod względem najniższego poziomu w 44-letnim zapisie satelitarnym, z dużymi obszarami koncentracji lodu morskiego poniżej średniej na Morzu Rossa, Amundsena i północnym Morzu Weddella.
• Zasięg arktycznego lodu morskiego był o 3% niższy od średniej z lat 1991–2020, co stanowi kontynuację tendencji obserwowanej od lipca 2021 r. zasięgu poniżej średniej, lecz nieskrajnie niskiego.

Mapy i cytowane wartości danych dla temperatury pochodzą ze zbioru danych ERA5 ECMWF Copernicus Climate Change Service. Średnie obszarowe dla temperatury nad Europą dotyczą wyłącznie lądów z następującymi granicami długości i szerokości geograficznej: 25W–40E, 34N–72N. Średnie obszarowe temperatury nad regionem arktycznym dotyczą wszystkich powierzchni na północ od 66N.

Mapy i cytowane wartości danych, które dotyczą lodu morskiego pochodzą z połączenia informacji z ERA5, jak również z EUMETSAT OSI SAF Sea Ice Index v2.1, Sea Ice Concentration CDR/ICDR v2 oraz danych przyspieszonych dostarczanych na żądanie przez OSI SAF.

C3S zastosował się do zalecenia Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), aby do obliczania średnich klimatologicznych stosować najnowszy, 30-letni okres, a w Biuletynach Klimatycznych C3S obejmujących styczeń 2021 r. i kolejne lata przyjął okres referencyjny 1991–2020. Dane liczbowe i graficzne zarówno dla nowego, jak i poprzedniego okresu (1981–2010), zostały przedstawione w celu zapewnienia przejrzystości.

Więcej informacji o zmiennych klimatycznych w marcu i aktualizacjach klimatycznych z poprzednich miesięcy można znaleźć TUTAJ.

Źródło: C3S


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS