Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-03-17| Teledetekcja

Copernicus prognozuje dużą ilość saharyjskiego pyłu w europejskim powietrzu

Opracowane przez Usługę Monitorowania Atmosfery Copernicus prognozy oparte na obserwacjach satelitarnych pokazują, że w najbliższych dniach duża ilość pyłu saharyjskiego będzie przemieszczać się na północ przez Europę. Wynika z nich również degradacja jakości powietrza na Półwyspie Iberyjskim oraz we Francji.


Copernicus prognozuje dużą ilość saharyjskiego pyłu w europejskim powietrzu <br />
Regionalna prognoza CAMS stężenia pyłu PM10 na powierzchni z dnia 16 marca Źródło: Usługa Monitorowania Atmosfery Copernicus/ECMWF
Regionalna prognoza CAMS stężenia pyłu PM10 na powierzchni z dnia 16 marca Źródło: Usługa Monitorowania Atmosfery Copernicus/ECMWF

Prognozy Usługi Monitorowania Atmosfery Copernicus (CAMS) od 11 marca obserwują duże chmury pyłu o bardzo wysokich wartościach głębokości optycznej aerozolu (AOD) i stężenia pyłu przemieszczające się na północ przez Półwysep Iberyjski, Francję i centralne regiony Europy między 15 a 17 marca. Trajektoria tej chmury pyłu doprowadziła do bardzo wysokich przewidywanych stężeń powierzchniowych PM10 do 250 mikrogramów na metr sześcienny, chociaż pomiary Europejskiej Agencji Środowiska wykazały wskazania przekraczające te wartości w wielu miejscach w całej Hiszpanii w 15 marca. Jest to więcej niż zalecany przez UE średni próg 24-godzinny wynoszący 50 mikrogramów na centymetr sześcienny.

CAMS każdego roku monitoruje wszystkie etapy transportu pyłów z Sahary, dzieląc się swoimi prognozami z całym światem. Pozwala to podejmować świadome decyzje w celu nie narażania układu oddechowego na wdychanie złej jakości powietrza.

Mark Parrington, senior scientist, z ECMWF UsÅ‚ugi Monitorowania Atmosfery Copernicus komentuje: „W CAMS wykorzystujemy obserwacje satelitarne i obserwacje in situ w naszych prognozach jakoÅ›ci powietrza, aby móc zapewnić ciÄ…gÅ‚e i wiarygodne źródÅ‚o informacji do monitorowania takich zdarzeÅ„ jak to. Zdarzenia zwiÄ…zane z transportem dalekiego zasiÄ™gu majÄ… miejsce niemal w każdym roku, a skutki obecnego sÄ… dość uderzajÄ…ce. Podczas gdy pyÅ‚ wpÅ‚ynie na jakość powietrza w częściach poÅ‚udniowo-zachodniej Europy, w szerszym zakresie bÄ™dzie skutkowaÅ‚o to zamglonym niebem lub opadem powierzchniowym”.

Copernicus jest elementem programu kosmicznego Unii Europejskiej finansowanego przez UE i jest jego sztandarowym programem obserwacji Ziemi dziaÅ‚ajÄ…cym w ramach szeÅ›ciu serwisów tematycznych: Atmosfera, Morska, LÄ…d, Zmiany Klimatu, BezpieczeÅ„stwo i Sytuacje Nadzwyczajne. Dostarcza bezpÅ‚atnie dostÄ™pne dane operacyjne i usÅ‚ugi, zapewniajÄ…c użytkownikom wiarygodne i aktualne informacje dotyczÄ…ce naszej planety i jej Å›rodowiska. Program jest koordynowany i zarzÄ…dzany przez KomisjÄ™ EuropejskÄ… i realizowany we współpracy z paÅ„stwami czÅ‚onkowskimi, EuropejskÄ… AgencjÄ… KosmicznÄ… (ESA), EuropejskÄ… OrganizacjÄ… Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Europejskim Centrum Prognoz Åšrednioterminowych (ECMWF) oraz m.in. Agencje UE i Mercator Océan.

Źródło: Copernicus, PH


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama