wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-10| GNSS, Instytucje

Copernicus: październik 2021 r. trzecim najcieplejszym październikiem na świecie w historii pomiarów

Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), zapewniające usługę Copernicus Climate Change Service (C3S), rutynowo publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach obserwowanych globalnych temperatur powietrza przy powierzchni, pokrywy lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone odkrycia bazują na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.


Copernicus: październik 2021 r. trzecim najcieplejszym październikiem na świecie w historii pomiarów <br />
Anomalia temperatury powietrza na powierzchni w październiku 2021 r. w stosunku do średniej październikowej z okresu 1991?2020. Źródło: ECMWF
Anomalia temperatury powietrza na powierzchni w październiku 2021 r. w stosunku do średniej październikowej z okresu 1991?2020. Źródło: ECMWF

Tak prezentują się ustalenia ECMWF dotyczące temperatury powietrza na powierzchni w październiku 2021 r.:
• Na całym świecie temperatury były o 0,42°C wyższe niż średnia z lat 1991–2020. Szacuje się, że miesiąc ten jest trzecim najcieplejszym październikiem w historii pomiarów i tylko nieznacznie chłodniejszym, niż październik 2015 r. i 2019 r.
• Październik 2021 r. był nieco cieplejszy niż przeciętnie w całej Europie, z cieplejszymi niż przeciętnie warunkami w północnej i południowo-zachodniej Europie oraz zimniejszymi niż przeciętne w południowej i południowo-wschodniej Europie.
• Znacznie cieplejsze niż przeciętne warunki panowały w północnej Kanadzie, północnej Rosji i wschodniej Antarktydzie, podczas gdy zimniejsze niż przeciętne warunki wystąpiły w południowej Afryce, południowej Australii i zachodniej Antarktydzie.

Podane wartości pochodzą z zestawu danych ERA5 ECMWF Copernicus Climate Change Service. Średnie powierzchniowe temperatury w regionie europejskim dotyczą tylko lądu z następującymi granicami długości/szerokości geograficznej: 25W–40E, 34N–72N.

Źródło: ECMWF


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS