Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-11-10| GNSS, Instytucje

Copernicus: październik 2021 r. trzecim najcieplejszym październikiem na świecie w historii pomiarów

Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), zapewniające usługę Copernicus Climate Change Service (C3S), rutynowo publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach obserwowanych globalnych temperatur powietrza przy powierzchni, pokrywy lodu morskiego i zmiennych hydrologicznych. Wszystkie zgłoszone odkrycia bazują na analizach komputerowych wykorzystujących miliardy pomiarów z satelitów, statków, samolotów i stacji pogodowych na całym świecie.


Copernicus: październik 2021 r. trzecim najcieplejszym październikiem na świecie w historii pomiarów <br />
Anomalia temperatury powietrza na powierzchni w październiku 2021 r. w stosunku do średniej październikowej z okresu 1991?2020. Źródło: ECMWF
Anomalia temperatury powietrza na powierzchni w październiku 2021 r. w stosunku do średniej październikowej z okresu 1991?2020. Źródło: ECMWF

Tak prezentują się ustalenia ECMWF dotyczące temperatury powietrza na powierzchni w październiku 2021 r.:
• Na całym świecie temperatury były o 0,42°C wyższe niż średnia z lat 1991–2020. Szacuje się, że miesiąc ten jest trzecim najcieplejszym październikiem w historii pomiarów i tylko nieznacznie chłodniejszym, niż październik 2015 r. i 2019 r.
• Październik 2021 r. był nieco cieplejszy niż przeciętnie w całej Europie, z cieplejszymi niż przeciętnie warunkami w północnej i południowo-zachodniej Europie oraz zimniejszymi niż przeciętne w południowej i południowo-wschodniej Europie.
• Znacznie cieplejsze niż przeciętne warunki panowały w północnej Kanadzie, północnej Rosji i wschodniej Antarktydzie, podczas gdy zimniejsze niż przeciętne warunki wystąpiły w południowej Afryce, południowej Australii i zachodniej Antarktydzie.

Podane wartości pochodzą z zestawu danych ERA5 ECMWF Copernicus Climate Change Service. Średnie powierzchniowe temperatury w regionie europejskim dotyczą tylko lądu z następującymi granicami długości/szerokości geograficznej: 25W–40E, 34N–72N.

Źródło: ECMWF


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama