Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-02-04| GIS, Mapy, Edukacja, Instytucje

Lublin będzie współpracować z UMCS na rzecz rozwoju danych przestrzennych

Lubelski magistrat zacieśnia współpracę z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w zakresie rozwoju miejskich danych przestrzennych w ramach Systemu Informacji Przestrzennej Lublina.


Lublin będzie współpracować z UMCS na rzecz rozwoju danych przestrzennych
Lublin będzie współpracować z UMCS na rzecz rozwoju danych przestrzennych

3 lutego prezydent miasta Krzysztof Żuk oraz dr hab. Michał Łuszczuk – zastępca dyrektora Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS, podpisali porozumienie o współpracy w zakresie realizacji projektów naukowych, badawczych, rozwojowych i edukacyjnych.

– Współpraca uczelni wyższych z miastem i jego mieszkańcami stanowi dzisiaj jedną z podstaw rozwoju miast akademickich, jakim jest Lublin, a także misję współczesnych uniwersytetów. Jest to jeden z bardzo ważnych elementów realizacji zapisów nowo opracowanej Strategii Rozwoju Lublina 2030. W Lublinie kontynuujemy proces budowania relacji na linii miasto - uczelnie - biznes - mieszkańcy. Miasto, posiadając tak duży potencjał zarówno jeśli chodzi o zasoby, jak i aktualne możliwości techniczne w udostępnieniu wszelkich danych przestrzennych, chce rozwijać ten obszar we współpracy ze środowiskiem naukowym. Mieszkańcy powszechnie korzystają z naszych portali mapowych, a możliwość prezentacji efektów pracy na geoportalach miejskich na pewno będzie służyć popularyzacji tematyki i znacząco zwiększy możliwość dotarcia do interesujących danych dla mieszkańców – mówi prezydent Krzysztof Żuk.

Porozumienie obejmuje realizację wspólnych projektów naukowo-badawczych i badawczo-rozwojowych oraz edukacyjnych, w szczególności w zakresie Systemu Informacji Przestrzennej Lublina. Dane przestrzenne zgromadzone w SIPL będą udostępniane i jednocześnie zasilane danymi wytworzonymi w ramach prac Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Dodatkowo studenci pod kierunkiem pracowników naukowych uczelni będą realizować tematy badawcze, a miasto udzieli im wsparcia w tym zakresie. Zawarte porozumienie mówi także o wspólnych działaniach o charakterze wspierającym i promocyjnym.

– Porozumienie to nie tylko potwierdzenie wieloletniej udanej współpracy pomiędzy Instytutem a miastem, ale także wyraz wspólnego podejścia do wychodzenia naprzeciw potrzebom mieszkańców. Dla nas szczególnie cenne jest przełożenie kompetencji badawczych naszych pracowników na skuteczne wsparcie administracji Lublina w oferowaniu nowoczesnych usług na rzecz obywateli, w szczególności w zakresie rozwijania i uatrakcyjniania SIPL. Podpisane porozumienie stwarza także znakomitą okazję do podnoszenia umiejętności oraz zdobywania doświadczenia przez naszych studentów. Mam nadzieję, że efektami tego będą fascynujące projekty badawcze realizowane w formie prac dyplomowych. Wierzę, że ich wyniki będą nie tylko ciekawe dla ich autorów, naszych studentów, ale także dla Lublina i jego mieszkańców. Dobrze pamiętamy, że misją naszej uczelni, w tym także naszego Instytutu, jest przyczynianie się do rozwoju naszego miasta. Liczę, że kolejne inicjatywy tego rodzaju pojawią się już wkrótce i dziękuję miastu za zaufanie i chęć współpracy – mówi dr hab. Michał Łuszczuk.

– W ramach porozumienia planujemy przede wszystkim udostępnienie naszej infrastruktury w celu utworzenia repozytorium danych przestrzennych. Mamy bogate zasoby wszelkiego rodzaju archiwalnych map, które studenci w ramach zajęć akademickich oraz koła naukowego GeoIT będą skanować oraz poddawać analizie i obróbce. Efekt ich pracy będzie następnie przechowywany w miejskim repozytorium danych przestrzennych oraz udostępniany na portalach miejskich – mówi Albert Wójcik, dyrektor Wydziału Geodezji w Urzędzie Miasta Lublin.

Już teraz widoczne są pierwsze efekty współpracy miasta ze środowiskiem naukowym UMSC na jednym z nowych geoportali miejskich. W ramach portalu Porównywarka, czyli jednego z czterech modułów SIPL, są już dostępne dwie warstwy opracowane przez dr. Jakuba Kunę, pracownika Katedry Geomatyki i Kartografii. To mapa ewidencyjna Lublina z 1928 r. oraz zdjęcia lotnicze z 1944 r. przetworzone do ortofotomapy. W planach jest m.in. opracowanie kolejnych warstw, w tym zdjęć lotniczych z lat 50. 70. i 80. oraz map z archiwum Wydziału Geodezji. Studenci będą pracować na danych będących w zainteresowaniu miasta, zaś urząd umożliwi studentom praktyki i staże w wydziałach geodezji oraz informatyki i telekomunikacji, aby na studiach mogli poznawać narzędzia, metody oraz specyfikę pracy urzędu w zakresie danych przestrzennych.

Portal Porównywarka to rozwiązanie pozwalające porównywać mapy z różnych okresów i analizowanie, w jaki sposób na przestrzeni lat zmieniało się miasto. Obecnie daje możliwość przeglądania ortofotomapy z lat: 1944, 1973, 1997, 2003, 2005, 2008, 2009, 2012, 2013, 2014, 2015, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021.

W SIPL gromadzone są dane geodezyjne, geograficzne, planistyczne i wszystkie inne, które mają swoje odniesienie w przestrzeni miasta. System składa się obecnie z czterech modułów. Oprócz wspomnianej Porównywarki zawiera: Mapy 2D, E-usługi i Mapy 3D. W module Mapy 2D możemy zobaczyć kilka zdefiniowanych tematycznie widoków: plan miasta, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, studium, mapę własności gruntów, mapę zasadniczą, mapę przyrodniczą, mapę historyczną. Można też stworzyć własną kompozycję. Moduł E-usługi służy do obsługi interesantów Urzędu Miasta Lublin oraz dla różnych grup odbiorców tj. geodetów uprawnionych, rzeczoznawców majątkowych, komorników sądowych, notariuszy. Przy jego pomocy mieszkańcy mogą zamówić oraz opłacić płatnością elektroniczną wypisy i wyrysy z ewidencji gruntów, mapy zasadnicze i ewidencyjne (Portal interesanta), a także wypisy i wyrysy z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Kafel Wypis/wyrys z mpzp). Pozostałe portale (geodety, rzeczoznawcy, komornika, projektanta, branżysty, narada koordynacyjna) skierowane są bezpośrednio do uprawnionych grup zawodowych. Moduł Mapy 3D to z kolei interaktywny model 3D Lublina opracowany na podstawie lotniczego skaningu laserowego. Umożliwia korzystanie z produktów powstałych z przetworzenia chmury punktów, czyli modelu miasta typu mesh, oraz modeli budynków w standardzie LoD 2.

Źródło: UM Lublina


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS