wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-10-07| Teledetekcja, Edukacja

Grant na ortofotomapę Lublina z okresu II wojny światowej

Wśród laureatów konkursu „Miniatura 4” Narodowego Centrum Nauki znalazł się dr Jakub Kuna z Katedry Geomatyki i Kartografi UMCS w Lublinie. Otrzymał on 16,5 tys. zł na realizację projektu pn. „Opracowanie ortofotomapy Lublina 1939-1945” (badania wstępne/pilotażowe).


Grant na ortofotomapę Lublina z okresu II wojny światowej <br />
Fot. UM Lublin
Fot. UM Lublin

Ortofotomapa ma powstać na podstawie serii archiwalnych zdjęć lotniczych z okresu II wojny światowej wykonanych przez niemieckie lotnictwo wojskowe Luftwaffe, zgromadzonych w National Archives and Records Administration (NARA) w USA. Znajdują się tam jedyne dostępne zdjęcia lotnicze południowo-wschodniej Polski z lat 1939-1945.

– W ramach badania pilotażowego zaplanowałem zakup zeskanowanych zdjęć, ich przetworzenie oraz udostępnienie w formie usługi danych przestrzennych WMS/WMTS. Będzie to istotnym uzupełnieniem dotychczasowej dokumentacji kartograficznej miasta oraz stworzy unikatowe możliwości dla wszystkich osób zajmujących się badaniem historii przestrzeni Lublina – wyjaśnia Geoforum.pl dr Jakub Kuna.

Archiwalne zdjęcia lotnicze pełnią ważną rolę badaniach geograficznych i historycznych dotyczących zmian przestrzennych, szczególnie rozwoju miast, industrializacji, (sub-)urbanizacji oraz zmian elementów przyrodniczych. Lata 1939-1945 to okres dynamicznych zmian w przestrzeni miejskiej Lublina wynikający z realizacji przedwojennych inwestycji budowlanych, później ze zniszczeń wojennych, przemodelowania struktury społecznej i tkanki miejskiej podczas wojny i po jej zakończeniu.

DC


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS