wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-16| GIS

Nagroda inteligentnego miasta za model 3D Lublina

Podczas XI Smart City Forum – ogólnokrajowej konferencji poświęconej inteligentnym miastom, Lublin otrzymał nagrodę Smart City Award za wdrożenie kompleksowego modelu 3D/4D miasta.


Nagroda inteligentnego miasta za model 3D Lublina
Nagroda inteligentnego miasta za model 3D Lublina <br />
fot. UM Lublin
fot. UM Lublin

– Trójwymiarowy model, który powstał na potrzeby Lublina, jest kolejnym etapem budowania inteligentnego miasta i może być wykorzystany zarówno w działaniach partycypacyjnych, jak i rozwojowych. Od lat pracujemy nad tym, by Lublin był miastem inteligentnym, przez to bardziej atrakcyjnym dla mieszkańców i inwestorów. Nagroda jest dla nas potwierdzeniem, że to krok w dobrym kierunku – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Konkurs Smart City popularyzuje osobowości i przedsięwzięcia, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań służących budowie inteligentnych miast w Polsce. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu.

Lublin został wyróżniony za wdrożenie kompleksowego modelu zabudowy 3D w międzynarodowym standardzie CityGML. Choć nie jest to pierwsze tego typu opracowanie w kraju, to przynajmniej z jednego powodu warto zwrócić na nie uwagę. Model nie został bowiem opracowany od podstaw, ale jest udoskonaloną oraz zaktualizowaną wersją modelu CAPAP opracowanego w 2018 roku na zlecenie GUGiK. Główna różnica polega na tym, że dane 3D powiązano nie z bazą BDOT10k, ale ewidencją gruntów i budynków, co zwiększa jej dokładność i w konsekwencji przydatność. Ponadto opracowanie nie ogranicza się wyłącznie do budynków, ale obejmuje wszystkie inne obiekty przestrzenne mające istotny wpływ na układ przestrzenny miasta. Oprócz tego w ramach prac wdrożono specjalistyczny system klasy GIS do aktualizacji, zarządzania, kontroli i publikacji modelu. Przygotowano również Portal 3D (lublin3d.lublin.eu), gdzie nie tylko urzędnicy, ale i wszyscy mieszkańcy mogą podziwiać to opracowanie w przeglądarce internetowej, wykonywać pomiary, przeprowadzać analizy przestrzenne czy eksportować dane.

Władze Lublina podkreślają, że model będzie mieć wiele różnorodnych zastosowań – od wykonywania analiz hałasu czy potencjału energii słonecznej, przez wspomaganie planowania przestrzennego i obsługę inwestorów, po konsultowanie zamierzeń inwestycyjnych z mieszkańcami.

Model wraz z systemem GIS za 638 tys. zł przygotowała wrocławska firma SHH.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEOIDA na spotkaniu IGSM w Newcastle
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS