Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-06-16| GIS

Nagroda inteligentnego miasta za model 3D Lublina

Podczas XI Smart City Forum – ogólnokrajowej konferencji poświęconej inteligentnym miastom, Lublin otrzymał nagrodę Smart City Award za wdrożenie kompleksowego modelu 3D/4D miasta.


Nagroda inteligentnego miasta za model 3D Lublina
Nagroda inteligentnego miasta za model 3D Lublina <br />
fot. UM Lublin
fot. UM Lublin

– Trójwymiarowy model, który powstał na potrzeby Lublina, jest kolejnym etapem budowania inteligentnego miasta i może być wykorzystany zarówno w działaniach partycypacyjnych, jak i rozwojowych. Od lat pracujemy nad tym, by Lublin był miastem inteligentnym, przez to bardziej atrakcyjnym dla mieszkańców i inwestorów. Nagroda jest dla nas potwierdzeniem, że to krok w dobrym kierunku – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Konkurs Smart City popularyzuje osobowości i przedsięwzięcia, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań służących budowie inteligentnych miast w Polsce. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu.

Lublin został wyróżniony za wdrożenie kompleksowego modelu zabudowy 3D w międzynarodowym standardzie CityGML. Choć nie jest to pierwsze tego typu opracowanie w kraju, to przynajmniej z jednego powodu warto zwrócić na nie uwagę. Model nie został bowiem opracowany od podstaw, ale jest udoskonaloną oraz zaktualizowaną wersją modelu CAPAP opracowanego w 2018 roku na zlecenie GUGiK. Główna różnica polega na tym, że dane 3D powiązano nie z bazą BDOT10k, ale ewidencją gruntów i budynków, co zwiększa jej dokładność i w konsekwencji przydatność. Ponadto opracowanie nie ogranicza się wyłącznie do budynków, ale obejmuje wszystkie inne obiekty przestrzenne mające istotny wpływ na układ przestrzenny miasta. Oprócz tego w ramach prac wdrożono specjalistyczny system klasy GIS do aktualizacji, zarządzania, kontroli i publikacji modelu. Przygotowano również Portal 3D (lublin3d.lublin.eu), gdzie nie tylko urzędnicy, ale i wszyscy mieszkańcy mogą podziwiać to opracowanie w przeglądarce internetowej, wykonywać pomiary, przeprowadzać analizy przestrzenne czy eksportować dane.

Władze Lublina podkreślają, że model będzie mieć wiele różnorodnych zastosowań – od wykonywania analiz hałasu czy potencjału energii słonecznej, przez wspomaganie planowania przestrzennego i obsługę inwestorów, po konsultowanie zamierzeń inwestycyjnych z mieszkańcami.

Model wraz z systemem GIS za 638 tys. zł przygotowała wrocławska firma SHH.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama