wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-08-28| Geodezja, GIS

Modele 3D budynków już w Geoportalu

Zgodnie z obietnicą złożoną przez GGK Waldemara Izdebskiego podczas konferencji podsumowującej projekty prowadzone przez GUGiK modele budynków 3D zostały udostępnione w serwisie Geoportal.gov.pl.


Modele 3D budynków już w Geoportalu

Wynikowe modele – trójwymiarowa reprezentacja znacznej części budynków z bazy BDOT10k – powstały w wyniku kompilacji trzech źródeł danych:
• obrysów 2D budynków z bazy BDOT10k,
• danych wysokościowych pozyskanych w technologii lotniczego skanowania laserowego (gęstość 4 pkt/m kw. lub 12 pkt/m kw. – w zależności od obszaru),
• numerycznego modelu terenu (siatka o oczku 1 m).

Modele 3D budynków są tworzone przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w ramach zadania „Budowa modeli 3D budynków” w projekcie Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP), którego celem jest opracowanie modeli 3D budynków w standardzie CityGML 2.0 na poziomie szczegółowości LoD 2.

Na razie opracowano i udostępniono dane dla 137 z 236 powiatów przewidzianych do realizacji w projekcie CAPAP.
Aby pobrać modele, należy w serwisie Geoportal.gov.pl włączyć warstwę „Modele 3D budynków”, kliknąć (z wykorzystaniem narzędzia „Identyfikacja”) w wybrany powiat i pobrać plik (szczegółowa instrukcja pobierania danych).
Modele budynków są dostępne bezpłatnie do powszechnego wykorzystania.
Do wyświetlania danych można skorzystać z oprogramowania udostępnionego np. na stronie projektu CityGML.Zakończenie prac związanych z opracowaniem modeli 3D budynków w ramach projektu CAPAP planowane jest na połowę listopada 2018 r. Nowe dane będą sukcesywnie dodawane do wspomnianej warstwy, a w przyszłości planowana jest także aktualizacja utworzonych modeli.
Opracowania te będzie można również przeglądać w trójwymiarowej wersji Geoportalu, nad którą trwają prace.

W przypadku jakichkolwiek pytań należy kontaktować się z Wydziałem Fotogrametrii i Teledetekcji GUGiK odpowiedzialnym za produkcję przedmiotowych modeli 3D budynków: tel. (22) 563 13 60; e-mail: budynki3d@gugik.gov.pl.

Źródło: GUGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS