wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-08-28| Geodezja, GIS

Modele 3D budynków już w Geoportalu

Zgodnie z obietnicą złożoną przez GGK Waldemara Izdebskiego podczas konferencji podsumowującej projekty prowadzone przez GUGiK modele budynków 3D zostały udostępnione w serwisie Geoportal.gov.pl.


Modele 3D budynków już w Geoportalu

Wynikowe modele – trójwymiarowa reprezentacja znacznej części budynków z bazy BDOT10k – powstały w wyniku kompilacji trzech źródeł danych:
• obrysów 2D budynków z bazy BDOT10k,
• danych wysokościowych pozyskanych w technologii lotniczego skanowania laserowego (gęstość 4 pkt/m kw. lub 12 pkt/m kw. – w zależności od obszaru),
• numerycznego modelu terenu (siatka o oczku 1 m).

Modele 3D budynków są tworzone przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w ramach zadania „Budowa modeli 3D budynków” w projekcie Centrum Analiz Przestrzennych Administracji Publicznej (CAPAP), którego celem jest opracowanie modeli 3D budynków w standardzie CityGML 2.0 na poziomie szczegółowości LoD 2.

Na razie opracowano i udostępniono dane dla 137 z 236 powiatów przewidzianych do realizacji w projekcie CAPAP.
Aby pobrać modele, należy w serwisie Geoportal.gov.pl włączyć warstwę „Modele 3D budynków”, kliknąć (z wykorzystaniem narzędzia „Identyfikacja”) w wybrany powiat i pobrać plik (szczegółowa instrukcja pobierania danych).
Modele budynków są dostępne bezpłatnie do powszechnego wykorzystania.
Do wyświetlania danych można skorzystać z oprogramowania udostępnionego np. na stronie projektu CityGML.Zakończenie prac związanych z opracowaniem modeli 3D budynków w ramach projektu CAPAP planowane jest na połowę listopada 2018 r. Nowe dane będą sukcesywnie dodawane do wspomnianej warstwy, a w przyszłości planowana jest także aktualizacja utworzonych modeli.
Opracowania te będzie można również przeglądać w trójwymiarowej wersji Geoportalu, nad którą trwają prace.

W przypadku jakichkolwiek pytań należy kontaktować się z Wydziałem Fotogrametrii i Teledetekcji GUGiK odpowiedzialnym za produkcję przedmiotowych modeli 3D budynków: tel. (22) 563 13 60; e-mail: budynki3d@gugik.gov.pl.

Źródło: GUGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Jak patrzę na poczynania GUGiK i jakość danych to raczej kojarzy mi się to z duńska komedią gdzie padało zdanie Egon, klawo jak cholera. Zawsze ma być pięknie a na końcu wychodzi jak zwykle. I to nie problem GUGIKu tylko tych co krytykują durnoty które stamtąd wychodzą.
odpowiedz zgłoś
to brzmi jak groźba - "pozdrawiam" będzie się znęcał publicznie tzn. przepraszam "dozował doznania". Gdzieś to kiedyś słyszałem w jakimś filmie, w ustach jakiegoś gościa zadającego komuś ból.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Sprezentuj mi 15 mln to się pochwalę. Tyle chyba kosztowało to coś ? Niech pomyślę - to dotacja dla 100 powiatów na rok ? Więc szanowny kolego od przewalania i oddawania unijnej kasy pielęgnuj swój dobry humor. Przetwarzam właśnie te kilkadziesiąt tysięcy plików i rozumiesz mam trochę więcej uwag niż to że nie potraficie nawet przygotować danych do czytania danych przez ludzi. Ale spokojnie będę wam dozował doznania. Publicznie.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
jak zwykle piekiełko "mensus" pomaga, a "pozdrawiam" wciąż się mądrzy. Ciekawe co sam zrobił? Może się pochwali?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
... Osiągnięcie na miarę naszych możliwości.
odpowiedz zgłoś
Ja też ale wielu ma z tym problem. Jakby nie miało to nie musiałbyś pomagać. ;)
 1 
odpowiedz zgłoś
@pozdrawiam Ja już dla nich odczytuję, nie widzę żadnego kłopotu. Mogę jakoś pomóc? :)
 4 
odpowiedz zgłoś
mensus najpierw to te firmy muszą te dane przeczytać. :):):):)
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Wykorzystanie Wielu piszącym wcześniej nie przypadło do gustu wydawanie pieniędzy na projekt CAPAP. Niezależnie od konieczności poprawy stanu geodezji na poziomie wykonywania najprostszych, pojedynczych zleceń (przywołanie wcześniej papierowe zgłoszenia, rapitografy itp. itd.), niezbędne jest prowadzenie tego typu projektów na rzecz innych branż, np. projektowych. Sam jestem geodetą, ale współpracuję z firmami projektowymi, które wprost nie mogły się doczekać na udostępnienie tych danych. Trochę więcej wyobraźni Panowie i Panie, geodezja nie jest sztuką dla sztuki, a usługą dla innych. Ot, tylko tyle i aż tyle.
 5 
odpowiedz zgłoś
taa i oponę podpalić
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
@Jarosław-Geodezję-Zbaw Leszkowi to ty możesz co najwyżej na buty narobić.
 7 
 3 
odpowiedz zgłoś
geło typowy gumiak z kompleksami białych kołnierzyków. Idź z Leszkiem na barykady walczyć o dobro zawodu. Nie zapomnij kamizelki.
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
rozumiem Ten materiał mimo, że robiony przez goedezję (GUGiK) tak defacto jest materiałem głównie dla urbanistów, architektów, specjalistów od partycypacji (trudne słowo), inwestycji, itd ... geodeta w codziennej pracy nie zetknie się z tą tematyką. NOwy LiDAR na pewno się przyda ... szkoda, że nie pełne pokrycie - no ale JJ...aa pogody nie wybierałem ;)
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
niemożliwe tak starzy ludzie zazwyczaj już nie żyją, a jeśli jeszcze żyją to posiadają o wiele wyższy poziom kultury osobistej
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
@Fikcja literacja Robiłem w geodezji kiedy cie ojciec jeszcze w jądrach nosił. Co ty tam wiesz fircyku z za monitora.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
geło śmiem twierdzić, że o geodezji to czytałeś tylko na forum;)
 2 
odpowiedz zgłoś
dalsze powiaty ? Pliki się ściągają - proponuję jeszcze drugą warstwę z innym kolorem - które powiaty jeszcze zostaną pokryte zasobem. W ramach województw którebędą realizowane.
 2 
odpowiedz zgłoś
@Fikcja literacja Czego ty chcesz ode mnie jestem tylko prostym geodetą i nie wiem co to jest ten Bentley a tym bardziej Autodesk. Znam tylko co to rapitograf i smarowanie nim po matrycy.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
geło Bentley czy Autodesk to rozumiem, ale raczej żaden z naszych rodzimy producentów nie wejdzie teraz w 3D, bo budynki opublikowali, więc raczej błądzisz.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
@pozdrawiam Niedługo się dowiesz jak będziesz usiał za darmo aktualizować ale spokojnie kupisz do tego celu specjalistyczne oprogramowanie od Geosystemu z coroczną płatną aktualizacją
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Bardziej mnie ciekawi ja oni chcą to aktualizować. Bo już mocno trzeba o nowe budynki.
 3 
odpowiedz zgłoś
ile radości może dać tłuszczy udostępnienie chleba i igrzysk:)) Aż się miło czyta. Strzał w jedenastkę
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
LoD2 to nie jest wykonanie innej czynności seksualnej !
 2 
odpowiedz zgłoś
Myślałem że ten CAPAP to tka wydmuszka że tylko aby kasę wyprowadzić na bezpieczne kąta prywatne. A jednak on to zrobił włączył tą warstwę. Niesamowite. [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
moja sąsiadka skończyła ostatnio robić piękny szalik na drutach i zastanawiała się czym się zająć... podpowiedziałem jej, żeby zaczęła klikać w skeczapie modele budynków 3D. tak się babcia wciągnęła, że teraz klika razem z koleżankami z koła gospodyń wiejskich. takie LODy teraz babcie robią, że ho ho. prezes powinien rozpropagować idee geoportalu wśród studentów III wieku w jego szkole. kto powiedział, że obywatele 65 nie mogą być przydatni ku chwale gugiku?
 3 
 8 
odpowiedz zgłoś
Jestem już emerytowanym geodetą ale nadal aktywnie podpisuje operaty młodziakom. Myślałem że nie dożyję wdrożenia CAPAPu a tu takie zaskoczenie. Uroniłem trzy łzy nawet - nie umiałem powstrzymać wzruszenia. Dziś wiem że przyszłość geodezji jest bezpieczna.
 4 
 6 
odpowiedz zgłoś
mój syn Adaś ma koszmary. Codziennie rano pyta: tato dlaczego GUGiK nie zrobił modelu 3D naszego bloku? Odpowiadam mu: synu mieszkamy w dużym mieście. Co prawda byłym wojewódzkim. Mimo to nie było nam dane pełne 3D. Synu Ty bez tego przeżyjesz. Wyjdziesz na ludzi. Pomyśl jak muszą z tym żyć pomysłodawcy i realizatorzy projektu CAPAP. Adaś jest mały. Prędzej czy później zrozumie. Teraz tak na serio. Po kiego ktoś to wymyślił to nie wiem?
 5 
 7 
odpowiedz zgłoś
niech somsiad lepiej sprawdzi, czy tam miedzy chlewikiem a kurnikiem nie aby ściana nie wykrzywiła. Niemożliwe, żeby topologia była niespójna..
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
fajnie Zastanawia mnie dlaczego tylko szczegółowość LoD 2, należało by powołać komisję ekspertów GUGiK i rozważyć poprawę szczegółowości nawet kosztem KONIECZNOŚCI zakupu odpowiednich plików .map (GEOSYSTEM), których prosze nie mylić z GML.Jest to problem przed, którym stoimy i całe środowisko geodezyjne powinno zająć się tym problemem. Dziękujemy
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
_ Somsiad się mi skarżył że ma niespójną topologie pomiędzy modelami 3D kurnika i chlewika.
 2 
 10 
odpowiedz zgłoś
Fajnie że są modele 3D na goportalu. Tylko dlaczego ja nadal zgłaszam roboty na formularzach papierowych, oddaje operaty w formie papierowej a następnie kreślę na szmacie (matrycy) swoje przetworzone pomiary??? To ja się kur-wa pytam???
 3 
 12 
odpowiedz zgłoś
Obywatelu czy już pobrałeś swój model 3D budynku w CityGML ???
 4 
 6 
odpowiedz zgłoś
u mnie w powiecie nie ma dnia, żeby ktoś nie pytał o model 3D swego budynku. Serce ściskało, gdy te zawiedzione oczy pytały-dlaczego? A teraz powiem - proszę wejść na portal, ha, tam wszystko jest!! A tak serio - to tak absurdalne, że nie wiem jak to skomentować
 6 
 6 
odpowiedz zgłoś
wow wow
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
Na tych budynkach można nieźle zarobić już zrobiłem parę analiz przestrzennych za ładne pieniądze. Te modele 3D to prawdziwa żyła złota. Dziękuję Waldemarze!
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
35 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS