Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-01-28 | GNSS, Geodezja, Edukacja, Ludzie

Witold Rohm z nominacją profesorską

Postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy tytuł profesora otrzymał Witold Rohm z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – specjalista z zakresu technologii GNSS.


Ilustracja: Witold Rohm z nominacją profesorską <br />
fot. Tomasz Lewandowski/UPWr
fot. Tomasz Lewandowski/UPWr

Witold Rohm urodził się 11 listopada 1981 r. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Akademii Rolniczej we Wrocławiu (gdzie w 2005 r. zdobył tytuł zawodowy magistra inżyniera geodezji i kartografii) oraz Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego (w 2006 r. otrzymał tytuł zawodowy licencjata geografii).

Zarówno stopień doktora (2011 r.), jak i doktora habilitowanego (2015 r.) uzyskał na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Tematem jego pracy doktorskiej był „Lokalny przestrzenno-czasowy model tomograficzny troposfery oparty o obserwacje satelitarne GPS i parametry meteorologiczne”, a habilitacyjnej – „Model tomografii troposfery z obserwacji GNSS”.

W swojej pracy naukowej Witold Rohm zajmuje się m.in.:

  • integracją obserwacji troposferycznych z naziemnych odbiorników GNSS, numerycznych modeli prognozy pogody, radiosondaży oraz naziemnych stacji meteorologicznych;
  • wykorzystaniem obserwacji GNSS w celu asymilacji w numerycznych modelach prognozy pogody, jako źródle danych na temat zintegrowanej zawartości pary wodnej w kolumnie powietrza nad odbiornikiem GNSS;
  • zastosowaniem techniki tomografii do budowy trójwymiarowych modeli stanu troposfery na podstawie skośnych obserwacji GNSS.

W 2016 r. Witold Rohm otrzymał nagrodę Europejskiej Unii Nauk o Ziemi (European Geosciences Union – EGU) dla wybitnego młodego naukowca. Jest także laureatem nagród rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz zdobywcą stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jest też przewodniczącym grupy roboczej związanej z tomografią GNSS w ramach komisji 4. Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (IAG 4.3.6). W 2017 roku został laureatem Nagrody im. prof. Lubomira Włodzimierza Barana mającej na celu popularyzację wybitnych osiągnięć naukowych i badawczych w geodezji i kartografii. W 2020 r. otrzymał zaś stypendium Programu im. Bekkera pokrywającego koszty pobytu w renomowanych zagranicznych ośrodkach naukowych.

Od czerwca 2021 Witold Rohm jest dyrektorem Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Gratulace Serdecznie gratuluję Panie Profesorze! Ryszard Źróbek
    1 
 2 
Panie Profesorze... Czy byłoby możliwe, aby Pan zarekomendował jakiś portal internetowy, który w wiarygodny sposób określałby prognozę pogody na najbliższe 24 godziny? Odnoszę bowiem wrażenie, że dostępne portale prognozują pogodę w sposób zupełnie losowy, a często wręcz odwrotny do (jak się później okazuje) rzeczywistego. Czy w obecnym 21 wieku, przy tak rozbudowanej infrastrukturze informatycznej, jest to jakiś problem?
    1 
 1 
Szczere gratulacje (tym bardziej, że to moja alma mater) ale jednak chyba jestem z innej epoki i dla mnie tytuły profesorów dla 40-latków to hmmm...no ale w czasach gdy prawie wszyscy mają wyższe wykształcenie to i na młodych profesorów moda nastała. Dużo szczęścia i sukcesów życzę.
    1 
 1 
odp: Szczere Nie w wieku istota, lecz w osiągnięciach :)
  
 3 



zobacz też:

Wojciech Przegon z nominacją profesorską

25 lutego nominację profesorską z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał prof. Wojciech Przegon z Wydziału...

Nominacja profesorska dla Andrzeja Kobrynia

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych dr. hab. inż...

Nominacja profesorska dla Krzysztofa Sośnicy

Dr hab. inż. Krzysztof Sośnica z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we...

Paweł Wielgosz profesorem

Dr hab. inż. Paweł Wielgosz, dziekan Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM w Olsztynie, odebrał...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
prof. Zygmunt Janiszewski (1888-1920) był jednym z pierwszych polskich matematyków, który zajmował się zagadnieniem topologii?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Kochmański (1904-1986)

Tadeusz Kochmański (1904-1986)
Górnik z wykształcenia, specjalista w dziedzinie geodezji, miernictwa górniczego, matematyki stosowanej, mechaniki górotworu, twórca teorii wpływów podziemnej eksploatacji górniczej na górotwór i powierzchnię terenu. Urodził się w 17 września 1904...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1831
Angielski podróżnik James Clarke Ross (1800-62) odkrył magnetyczny biegun północny (wtedy znajdował się on na półwyspie Boothia w Kanadzie) i obliczył położenie bieguna południowego (Ziemia Wiktorii na Antarktydzie).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama