Andrzej Kobryń urodził się w Białymstoku. W 1981 roku ukończył studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera w zakresie geodezji i kartografii. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia uzyskał w 1991 r. na Wydziale Geodezji Górniczej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, a stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie geodezja i kartografia (specjalność geodezja inżynieryjno-gospodarcza) w 2010 roku na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (na podstawie pracy „Wielomianowe kształtowanie krzywych przejściowych”).
Zainteresowania naukowe prof. Andrzeja Kobrynia związane są głównie z interdyscyplinarnym obszarem przenikania się szeroko rozumianego drogownictwa oraz geodezji inżynieryjnej. Jego osiągnięcia naukowe w tym zakresie obejmują przede wszystkim oryginalne rozwiązania dotyczące geometrycznego kształtowania przebiegu tras drogowych w planie sytuacyjnym i profilu podłużnym. Kolejnym istotnym nurtem prac badawczych prof. Andrzeja Kobrynia jest wielokryterialne wspomaganie decyzji w gospodarce przestrzennej.
Prof. Andrzej Kobryń jest autorem pięciu monografii naukowych (w tym opracowania „Transition Curves for Highway Geometri Design”, wyd. Springer), współautorem dwóch podręczników akademickich („Geodezja inżynieryjna” oraz „Vademecum budowlane”), a także autorem i współautorem około 100 publikacji i referatów opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych.
Profesor Kobryń ma w dorobku staże naukowe w renomowanych ośrodkach akademickich w Austrii i w Niemczech, takich jak: Technische Universität Wien, Universität Hannover, Technische Universität München i Technische Universität Berlin. Cieszy się on uznaniem w międzynarodowym środowisku naukowym, co znajduje potwierdzenie w udziale w radach redakcyjnych trzech czasopism zagranicznych. Kierował on też trzema projektami badawczymi finansowanymi ze środków Komitetu Badań Naukowych.
Za działalność naukowo-badawczą, dydaktyczną, a także organizacyjną był wielokrotnie nagradzany przez rektora Politechniki Białostockiej, został także odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem Złotym za Długoletnią Służbę.