Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-01-19 | GIS

GUGiK rozpoczyna aktualizację modeli 3D budynków dla całego kraju [aktualizacja]

Z Geoportalu można już pobierać zaktualizowane trójwymiarowe modele budynków dla województw pomorskiego oraz wielkopolskiego opracowane na pierwszym poziomie szczegółowości (LoD 1).


Ilustracja: GUGiK rozpoczyna aktualizację modeli 3D budynków dla całego kraju [aktualizacja]

Przypomnijmy, że pierwsza wersja tych modeli była publikowana sukcesywnie dla całego kraju przez GUGiK od kwietnia do lipca 2019 roku. Początkowo miały one powstać jedynie dla 6 województw, dla których nie udało się rozstrzygnąć przetargu na modele 3D w standardzie LoD 2 (tj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubelskiego i dolnośląskiego). Ostatecznie opracowano je jednak dla całego kraju.

Są to tzw. modele bryłowe lub blokowe – zgodnie ze standardem CityGML ich szczegółowość odpowiada poziomowi 1, co oznacza, że uwzględniają jedynie obrys budynku i jego wysokość. Dostępne dla 10 województw modele LoD 2 uwzględniają natomiast również kształt dachu.

Jak zapowiada GUGiK, baza modeli bryłowych będzie sukcesywnie aktualizowana dla kolejnych województw.

Aktualizacja z 24 stycznia: GUGiK opublikował modele 3D również dla województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak powstały modele?

Zarówno pierwsza, jak i opublikowana właśnie zaktualizowana wersja bryłowych modeli 3D powstała siłami własnymi GUGiK na podstawie automatycznego przetworzenia bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) oraz danych wysokościowych z lotniczego skanowania laserowego (ALS).

Wysokość płaszczyzny przyziemia określono jako wysokość najniżej położonego punktu budynku wyznaczonego z przecięcia obrysu budynku z BDOT10k (klasa BUBD_A) z numerycznym modelem terenu ALS w układzie wysokościowym PL-EVRF2007-NH. Wysokość bryły wyznaczono natomiast z mediany wysokości wyliczonej z chmury punktów ALS (klasa Building) znajdujących się w obrysie przyziemia.

Każdy model 3D budynku posiada następujące atrybuty:

  • identyfikator obiektu w BDOT10k (buildingId),
  • przestrzeń nazw obiektu w BDOT10k (przestNazw),
  • wersja obiektu w BDOT10k (wersjaId),
  • źródło danych geometrycznych dachu (zrodloDach):
    • „ALS_I” w przypadku wykorzystania danych o gęstości 4 pkt/m kw. lub 6 pkt/m kw.,
    • „ALS_II” w przypadku gęstości 12 pkt/m kw. lub większej,
    • aktualność danych geometrycznych dachu ALS (aktZrodla),
    • typ dachu: 1000 – dach płaski (bldg:roofType).

Jak pobrać i otworzyć modele?

Zaktualizowane modele 3D można pobrać z Geoportalu poprzez warstwę „Modele 3D budynków” dostępną w grupie „Dane do pobrania” > „Topografia”. Po kliknięciu w wybrany obszar wyświetlane są linki do pobrania plików: LoD 1 z 2019 roku, LoD 1 z 2021 roku lub LoD 2.

Modele 3D udostępniono w formacie CityGML. Można je otworzyć np. w otwartej aplikacji QGIS, co w szczegółach wyjaśnia film poniżej.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Bez jaj Takie rzeczy robiłem na 1 roku studiów, ktoś kto to robił to wie, że mając bazę danych dla całej Polski robi się to 5 minut, tylko potem trzeba czekać sporo czasu na wynik
    1 
 1 
odp: Bez jaj to na jakiej uczelni mają to przetwarzanie danych lidarowych na pierwszym roku?
  
 1 
no to czas na modele LoD - minus 1 Skoro mamy już taki sukces z LoD-1 i LoD-2, to teraz chyba czas na LoD - minus 1? Ciekawi mnie zwłaszcza, czy sąsiad ma piwnicę... Proponuję, aby w zakładanej bazie danych wyszczególniano dokładny rodzaj podziemia: zwykła piwnica/garaż podziemny/pomieszczenia mieszkalne/bunkier przeciwatomowy/inne... W pierwszej kolejności proponuję w bazie zamieścić informację o podziemiach w budynkach centralnych organów administracji rządowych. Ciekawe jak sprawa przedstawia się w szczególności z podziemiami GUGiK? Zakładam, że zorganizowano tam bunkier przeciwatomowy... No bo przecież gdyby było inaczej, to chyba byłaby jakaś kpina... A w budynkach starostw i gmin podziemia jaką funkcję spełniają (o ile istnieją)? Ciekawe, ciekawe...
    2 
odp: no to czas na modele LoD - minus 1 Panie Adamie, przy całym szacunku dla Pana zaangażowania i szczerych chęci dla dobra naszej geodezji, czas już chyba więcej odpoczywać od forum, żeby nie pisać nie na temat.
    2 
 3 
czy ktoś może mi podać przykłady zastosowań takich danych? Nie chodzi o złośliwość, tylko o ciekawość. Może wśród innych branż. Bo tak zwyczajnie, po gospodarsku wydajemy na to pieniądze i chciałbym wiedzieć co te pieniądze potem robią.
  
 3 
odp: czy Słyszałem od urbanistów, że bardzo pomaga zwykłemu człowiekowi w zrozumieniu materiału, który ogląda, gdy na MPZP/studia nałoży się takie bryły. No ale raczej pewnie głównie wizualizacje 3D
  
odp: czy np. analizy widoczności/nasłonecznienia/zacienienia - przydatne zarówno urzędnikom (bo można sprawdzić, czy nowy budynek nie zasłania jakiejś osi widokowej) ale i zwykłym ludziom (czy możesz sobie postawić panel FV na działce, czy dom sąsiada będzie rzucał cień przez 90% czasu albo czy w nowym bloku będziesz miał ilość światła zgodną z przepisami)
    1 
 2 
odp: odp: czy Tak na LoD1 sprawdzę sobie panel :)
    1 
 1 
odp: odp: czy Owszem, możesz - przy ograniczonej dokładności. Masz też LoD2 jak wolisz (ale pewnie złe, bo nie wszędzie?).
  
odp: odp: czy Powodzenia robić analizę paneli na płaskiej bryle, która nie oddaje kształtu dachu. To samo tyczy się zacienienia itp.LoD1 jest bezużyteczny i proszę nie pisz, że jest inaczej. No chyba, że lubisz mieć wyniki z kapelusza.
    1 
odp: odp: czy do mz -> nikt ci nie broni zrobić sobie dokładnego modelu dachy i analizować. Przecież to jak porównywanie dokładności budynków z BDOT10K do budynków z EGIB. Te pierwsze masz dla całego kraju w jednym miejscu a te drugie, dokładniejsze masz lokalnie. Nie dajmy się zwariować. Jeszcze z danymi dostepnymi za darmo potem. Pfff
  
 2 
odp: odp: czy do Anatol : chyba się nie rozumiemy. Nikt mi nie broni ale nie zakłamujmy rzeczywistości, że wyciągnięte bryłki są nagle super przydatne i nie wiadomo jakie super analizy można z nimi robić - bo jeżeli tak ktoś twierdzi to zwyczajnie kłamie.
    1 
odp: czy I nie mówmy za darmo. Robili to pracownicy GUGIKU, którzy dostają pensje z naszych podatków.
  
 2 
odp: odp: czy jak każdy urzędnik. Taka jest umowa społeczna, zę urząd ma nie wytwarzać dzieł komercyjnych. ZA DARMO w sensie kosztów dla tego końcowego użytkownika, który parę grosinek ze swojego podatku na to dał. Powtórzę, jak chcesz lepszy/dokładniejszy model to płać i korzystaj, rób ekstra hiper analizy. Szczere życzenia, abyś miał zbyt na to. To tak jak z orto - GUGIK ma nieraz 50cm albo 25cm z 2020 lub 2021 i fajnie. A ja sobie wezmę ekipę z dronem i zrobię centymetrową na teraz na 20.01.2022. I też fajnie, tylko to moje potrzeby i ja za to płacę. To jest zwyczajny rachunek Cost-Effectiveness. Jak masz ekstra potrzeby to ekstra płacisz. Nie ma co negować, że nic się nie da zrobić. 3d odpowiedział zgodnie z prawdą. Można zrobić analizy. To prawda, że dla pojedynczego panelu nie przygotujesz wyceny. natomiast potencjał gminy w nasłonecznieniu określisz dość dobrze. Nie siejmy defetyzmu.
    1 
 3 
odp: odp: czy Proszę zrob analizę potencjału solarnego dachu na LoD1 a dostaniesz jakas nagrode:) ciesze się że coś się robi że Gugik udostępnia rzeczy za darmo ale nie czarujmy rzeczywistości proszę.
    3 
 1 



zobacz też:

Rusza opracowanie modelu 3D Wrocławia

Centrum Usług Informatycznych we Wrocławiu podpisało umowę na opracowanie trójwymiarowego modelu zabudowy...

Modele 3D budynków w aplikacji Yanosik

Mobilna aplikacja nawigacyjna Yanosik została wzbogacona o warstwę trójwymiarowych modeli budynków.

OGC prezentuje standard CityGML 3.0

W poczet oficjalnych standardów Open Geospatial Consortium oficjalnie przyjęto model koncepcyjny CityGML w wersji...

Nagroda inteligentnego miasta za model 3D Lublina

Podczas XI Smart City Forum – ogólnokrajowej konferencji poświęconej inteligentnym miastom...

Model 3D Poznania gotowy do pobrania

W systemie informacji przestrzennej Poznania udostępniono narzędzie umożliwiające pobranie trójwymiarowego modelu...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
911, alarmowy numer telefonu, po raz pierwszy zastosowano w Nowym Jorku w 1968 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Janusz Marian Gołaski (1929-2024)

Janusz Marian Gołaski (1929-2024)
Janusz Marian Gołaski urodził się 16 sierpnia 1929 r. w Siekierkach Wielkich. W 1956 r. ukończył studia z zakresu geodezji i kartografii na Politechnice Warszawskiej. Następnie uzyskiwał stopnie doktora i doktora habilitowanego, a w 1988 r. otrzymał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1889
Na międzynarodowej konferencji ds. miar i wag w Paryżu uchwalono, że podstawowymi jednostkami są: metr, kilogram i sekunda. Za wzorzec metra przyjęto jedną z 30 wcześniej wykonanych platynowo-irydowych sztab (o przekroju w kształcie litery X), na...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2