wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-15| GIS

OGC prezentuje standard CityGML 3.0

W poczet oficjalnych standardów Open Geospatial Consortium oficjalnie przyjęto model koncepcyjny CityGML w wersji 3.0.


OGC prezentuje standard CityGML 3.0

CityGML to jeden z popularniejszych standardów zapisu i wymiany modeli 3D miast, w tym budynków i ich wnętrz, a także zieleni, infrastruktury drogowej, obiektów wodnych czy małej architektury. Jego pierwsza wersja została przyjęta przez OGC w roku 2008, a 2.0 – trzy lata później.

Model koncepcyjny CityGML opisuje wspólny semantyczny model informacyjny na potrzeby reprezentacji obiektów miejskich w 3D. W ocenie OGC jednym z najważniejszych wyróżników najnowszej wersji tego standardu jest możliwość kodowania danych nie tylko w formacie GML, ale także JSON, co powinno znacznie poszerzyć możliwości implementacji tego rozwiązania.

CityGML 3.0 wyróżniać ponadto:

 • zaktualizowana koncepcja poziomów szczegółowości (LoD) dla modeli wnętrz – od prostych planów pięter po szczegółowe reprezentacje pomieszczeń,
 • łatwiejsza integracja z modelami informacji o budynkach (BIM),
 • wsparcie dla obsługi danych z sensorów internetu rzeczy (IoT),
 • nowy moduł Point Cloud, dzięki któremu obiekty mogą być reprezentowane również przez chmurę punktów.

Szczegóły dostępne są na stronie www.ogc.org/standards/citygml

OGC to międzynarodowa organizacja typu non-profit zrzeszającą blisko pół tysiąca firm, agencji rządowych i uniwersytetów z całego świata, które współpracują nad rozwijaniem i implementacją otwartych standardów dla danych i usług danych przestrzennych oraz systemów informacji geograficznej. Konsorcjum przygotowało specyfikacje takich popularnych rozwiązań jak chociażby usługi sieciowe WMS, WFS i WCS czy formaty GeoPackage, GeoTIFF czy GML. Wśród jej członków Polskę reprezentują: Państwowy Instytut Geologiczny, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Politechnika Wrocławska.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS