|2021-09-15|
GIS
OGC prezentuje standard CityGML 3.0
W poczet oficjalnych standardów Open Geospatial Consortium oficjalnie przyjęto model koncepcyjny CityGML w wersji 3.0.
CityGML to jeden z popularniejszych standardów zapisu i wymiany modeli 3D miast, w tym budynków i ich wnętrz, a także zieleni, infrastruktury drogowej, obiektów wodnych czy małej architektury. Jego pierwsza wersja została przyjęta przez OGC w roku 2008, a 2.0 – trzy lata później.
Model koncepcyjny CityGML opisuje wspólny semantyczny model informacyjny na potrzeby reprezentacji obiektów miejskich w 3D. W ocenie OGC jednym z najważniejszych wyróżników najnowszej wersji tego standardu jest możliwość kodowania danych nie tylko w formacie GML, ale także JSON, co powinno znacznie poszerzyć możliwości implementacji tego rozwiązania.
CityGML 3.0 wyróżniać ponadto:
- zaktualizowana koncepcja poziomów szczegółowości (LoD) dla modeli wnętrz – od prostych planów pięter po szczegółowe reprezentacje pomieszczeń,
- łatwiejsza integracja z modelami informacji o budynkach (BIM),
- wsparcie dla obsługi danych z sensorów internetu rzeczy (IoT),
- nowy moduł Point Cloud, dzięki któremu obiekty mogą być reprezentowane również przez chmurę punktów.
Szczegóły dostępne są na stronie www.ogc.org/standards/citygml
OGC to międzynarodowa organizacja typu non-profit zrzeszającą blisko pół tysiąca firm, agencji rządowych i uniwersytetów z całego świata, które współpracują nad rozwijaniem i implementacją otwartych standardów dla danych i usług danych przestrzennych oraz systemów informacji geograficznej. Konsorcjum przygotowało specyfikacje takich popularnych rozwiązań jak chociażby usługi sieciowe WMS, WFS i WCS czy formaty GeoPackage, GeoTIFF czy GML. Wśród jej członków Polskę reprezentują: Państwowy Instytut Geologiczny, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Politechnika Wrocławska.
JK
|