wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-04| GIS, Mapy, Software

Jaki software najlepiej radzi sobie z modelami CityGML?

Open Geospatial Consortium (OGC) rozstrzygnęło konkurs na najlepsze oprogramowanie do wizualizacji modeli 3D miast w standardzie CityGML w najnowszej wersji 3.0.


Jaki software najlepiej radzi sobie z modelami CityGML?

Konkurs CityGML Challange był zorganizowany przez OGC wspólnie z partnerami tej organizacji – Urzędem Miasta Manchester oraz brytyjską agencją kartograficzną Ordnance Survey. Obie te instytucje dostarczyły szerokie spektrum danych 3D zapisanych w standardzie CityGML 3.0. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie aplikacji, która najlepiej poradzi sobie z prezentacją tych zasobów. Przy ocenie prac konkursowych szczególną uwagę zwracano na uwypuklenie zalet, jakie oferuje nowa wersja tego standardu, takich jak dynamiczne przesyłanie danych z różnego rodzaju sensorów.

Na marginesie dodajmy, że na razie standard CityGML funkcjonuje w wersji 2.0 – zapisane są w nim np. modele 3D budynków przygotowane przez GUGiK. Prace nad wydaniem 3.0 są już jednak mocno zaawansowane.

Do konkursu CityGML Challange zgłosiło się 12 uczestników, do finału zakwalifikowało się zaś trzech. W wyniku głosowania jury za zwycięzcę uznano niemiecką firmę virtualcitySYSTEMS. Przygotowała ona intuicyjną internetową przeglądarkę danych 3D, która umożliwia nie tylko oglądanie modeli 3D, ale także analizę scenariuszy planistycznych, edytowanie danych atrybutowych w czasie rzeczywistym czy eksport modeli w różnych formatach. Jak zapowiada spółka, w przyszłym roku jej nagrodzona aplikacja ma zostać udostępniona do celów badawczo-rozwojowych.

Wśród pozostałych finalistów znalazła się Wyższa Szkoła Techniczna w Stuttgarcie (HFT) oraz konsorcjum publicznych organizacji CSI Piemonte.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Mój partner którego systemu operacyjnego używam też od lat w czołówce. Gratuluje Microsoftowi.

Gratulujemy Nasz partner z Berlina od lat w światowej czołówce w tym zakresie. Gratulujemy i już przygotowujemy się na CITYGML 3.0

2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS