Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-03| GIS, Mapy

Cesium prezentuje budynki OSM w 3D

Firma Cesium zaprezentowała nową warstwę podkładową zawierającą trójwymiarowe wizualizacje budynków z bazy OpenStreetMap dla całego świata.


Cesium prezentuje budynki OSM w 3D
Cesium prezentuje budynki OSM w 3D
Cesium prezentuje budynki OSM w 3D

Amerykańska firma Cesium znana jest przede wszystkim jako twórca rozwiązań do udostępniania w internecie danych 3D, m.in. platformy Cesium Ion. Jednym z jej elementów jest zestaw warstw podkładowych dla całego świata, który obejmuje m.in. numeryczny model rzeźby, zdjęcia lotnicze/satelitarne oraz mapy ulic. Najnowszym dodatkiem do tej kolekcji jest wspomniana warstwa budynków 3D. Bazuje ona na zasobach otwartego projektu kartograficznego OpenStreetMap (OSM) i składa się z około 350 mln obiektów. Cała ta baza zajmuje kilkaset gigabajtów, ale dzięki wykorzystaniu standardu 3D Tiles jej wyświetlanie powinno być szybkie i płynne.

Firma Cesium zadbała, by budynki były poprawnie powiązane z numerycznym modelem terenu (a więc by np. się nie unosiły nad ziemią). Uwzględniła ponadto dane atrybutowe obiektów, co otwiera drogę do zróżnicowania wyświetlania budynków, np. ze względu na ich funkcję.

Konsekwencją wykorzystania danych OSM jest oczywiście niejednolitość danych. Tam, gdzie wolontariusze tego projektu są bardzo aktywni, modele wiernie odzwierciedlają zabudowę, ale w wielu innych miejscach baza może być wybrakowana oraz oferować niski poziom szczegółowości. Jak jednak podkreśla firma Cesium, skoro OSM to projekt otwarty, to każdy chętny może poprawić modele w swojej okolicy.

Warstwę OSM Buildings można przetestować pod poniższym linkiem.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS