Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-02-06| Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje

3D Tiles standardem OGC

3D Tiles, czyli rozwiązanie do strumieniowej transmisji danych 3D, stało się oficjalnym międzynarodowym standardem Open Geospatial Consortium (OGC).


3D Tiles standardem OGC <br />
Geoportal 3D Poznania działający w technologii Cesium
Geoportal 3D Poznania działający w technologii Cesium

Wniosek o wpisanie specyfikacji 3D Tiles w poczet standardów OGC złożyła firma Cesium specjalizująca się w rozwijaniu software’u do udostępniania danych 3D. 3D Tiles zaprojektowano z myślą o strumieniowej transmisji heterogenicznych geoprzestrzennych danych 3D na potrzeby wizualizacji. Standard ten wspiera takie typy danych, jak: chmury punktów, modele 3D budynków (w tym ich wnętrz), modele BIM/CAD, zobrazowania czy modele roślinności.

Specyfikacja 3D Tiles definiuje cztery formaty kafelków 3D:

  • Batched 3D Models – dla budynków 3D, zobrazowań, danych fotogrametrycznych oraz modeli BIM/CAD stosowany jest otwarty standard gITF firmy Khronos;
  • Instanced 3D Models – dla drzew, zaworów itp.;
  • chmury punktów;
  • złożone – połączenie kafli w różnych formatach.

– Ogromny wzrost ilości danych 3D pozyskiwanych przez samoloty, satelity, drony czy autonimiczne pojazdy zrodził potrzebę opracowania standardu 3D Tiles do skutecznego i interoperacyjnego udostępniania danych 3D przez internet, off-line oraz dla różnych typów urządzeń – mówi Patrick Cozzi z firmy Cesium, współautor specyfikacji 3D Tiles.

Jak zaznacza OGC, już teraz 3D Tiles są wdrażane w ponad tuzinie aplikacji.

Podobnie jak inne standardy OGC pobieranie specyfikacji oraz implementacja 3D Tiles jest bezpłatne.

Open Geospatial Consortium jest założonym w 1994 roku międzynarodowym konsorcjum 529 firm, uniwersytetów oraz instytucji rządowych i badawczych, którego celem jest opracowywanie standardów unifikujących wykorzystanie danych przestrzennych.

Źródło: OGC, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS