wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-02-06| Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje

3D Tiles standardem OGC

3D Tiles, czyli rozwiązanie do strumieniowej transmisji danych 3D, stało się oficjalnym międzynarodowym standardem Open Geospatial Consortium (OGC).


3D Tiles standardem OGC <br />
Geoportal 3D Poznania działający w technologii Cesium
Geoportal 3D Poznania działający w technologii Cesium

Wniosek o wpisanie specyfikacji 3D Tiles w poczet standardów OGC złożyła firma Cesium specjalizująca się w rozwijaniu software’u do udostępniania danych 3D. 3D Tiles zaprojektowano z myślą o strumieniowej transmisji heterogenicznych geoprzestrzennych danych 3D na potrzeby wizualizacji. Standard ten wspiera takie typy danych, jak: chmury punktów, modele 3D budynków (w tym ich wnętrz), modele BIM/CAD, zobrazowania czy modele roślinności.

Specyfikacja 3D Tiles definiuje cztery formaty kafelków 3D:

 • Batched 3D Models – dla budynków 3D, zobrazowań, danych fotogrametrycznych oraz modeli BIM/CAD stosowany jest otwarty standard gITF firmy Khronos;
 • Instanced 3D Models – dla drzew, zaworów itp.;
 • chmury punktów;
 • złożone – połączenie kafli w różnych formatach.

– Ogromny wzrost ilości danych 3D pozyskiwanych przez samoloty, satelity, drony czy autonimiczne pojazdy zrodził potrzebę opracowania standardu 3D Tiles do skutecznego i interoperacyjnego udostępniania danych 3D przez internet, off-line oraz dla różnych typów urządzeń – mówi Patrick Cozzi z firmy Cesium, współautor specyfikacji 3D Tiles.

Jak zaznacza OGC, już teraz 3D Tiles są wdrażane w ponad tuzinie aplikacji.

Podobnie jak inne standardy OGC pobieranie specyfikacji oraz implementacja 3D Tiles jest bezpłatne.

Open Geospatial Consortium jest założonym w 1994 roku międzynarodowym konsorcjum 529 firm, uniwersytetów oraz instytucji rządowych i badawczych, którego celem jest opracowywanie standardów unifikujących wykorzystanie danych przestrzennych.

Źródło: OGC, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS